Black Hawki polskim hitem eksportowym. Kolejny kraj zamówił śmigłowce z Mielca

Trwa dobra passa polskich Black Hawków. PZL Mielec realizuje kontrakt za kontraktem. Zgodnie z najnowszą umową, śmigłowce z Polski trafią do Rumunii. Wkrótce z taśmy produkcyjnej w Mielcu zjedzie setna maszyna wyprodukowana w naszym kraju.

PZL Mielec, firma należąca do Lockheed Martin, otrzymała od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii zamówienie na sześć śmigłowców Black Hawk S-70M nowej generacji. To pierwsze zamówienie, które jest następstwem niedawnego podpisania czteroletniej umowy ramowej, w ramach której w ciągu najbliższych czterech lat do Rumunii zostanie dostarczonych do 12 śmigłowców Black Hawk S-70M wyprodukowanych w Polsce.

Pierwsze sześć śmigłowców – trzy skonfigurowane do operacji morskich i trzy do wsparcia operacji lądowych – zostaną dostarczone we współpracy z Romaero i Deltamed w trakcie 2023 roku. Rumunia staje się 11 krajem i 18 klientem śmigłowców Black Hawk produkowanych w PZL Mielec – największego w Polsce eksportera sprzętu obronnego i lotniczego.

Bizblog.pl poleca

Kabina zarówno lądowego, jak i morskiego wariantu Black Hawka pomieści zestaw medyczny dostarczony przez zlokalizowaną w rumuńskim mieście Kluż-Napoka firmę Deltamed.

Dzisiejsze zamówienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii podkreśla możliwości podwójnego zastosowania śmigłowców Black Hawk S-70. Śmigłowiec wnosi wojskową solidność do prowadzenia misji cywilnych i jest w równym stopniu zdolny do wspierania działań państwowej policji, straży przybrzeżnej, straży pożarnej, patroli granicznych czy akcji poszukiwawczo-ratowniczych, tak jak robi to w ramach operacji z zakresu obrony i bezpieczeństwa czy ewakuacji medycznej

– powiedział Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor generalny PZL Mielec.

Filipińczycy też latają na śmigłowcach wyprodukowanych w Mielcu

3 grudnia 2021 r. PZL Mielec przekazał ostatnie pięć śmigłowców S-70i Black Hawk dla Sił Powietrznych Filipin (PAF). Dostawa ta była wypełnieniem kontraktu na szesnaście śmigłowców w wersji bojowo-wielozadaniowej, który trwał niespełna trzy lata.  

Dziś, Filipiny stały się największym operatorem śmigłowców S-70i w Azji. Dziękujemy za zaufanie jakim obdarzono śmigłowce S-70i Black Hawk oraz załogę PZL Mielec. Wyprodukowaliśmy i dostarczyliśmy wszystkie śmigłowce na czas, pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią covid-19 na całym świecie  

– powiedział Janusz Zakręcki.

Rząd Republiki Filipin złożył zamówienie w PZL Mielec na dostawę 16 śmigłowców S-70i Black Hawk w kwietniu 2019 roku w ramach Ustawy o Modernizacji Sił Zbrojnych Filipin. Pierwszą partię sześciu śmigłowców Black Hawk dostarczono w grudniu 2020 roku a drugą składającą się z pięciu sztuk w czerwcu 2021 roku.

Mielec – największa fabryka Lockheed Martin poza USA

PZL Mielec jest największym zakładem produkcyjnym należącym do koncernu Lockheed Martin zlokalizowanym poza terytorium Stanów Zjednoczonych. Zatrudnia 1600 osób. Posiada ponad 80-letnie doświadczenie w produkcji lotniczej, a od 2009 roku w zakładach wyprodukowano dotychczas 82 śmigłowce S-70i Black Hawk dla 10 krajów.

Lockheed Martin od ponad 20 lat współpracuje z polską Policją i Ministerstwem Obrony Narodowej. Współpraca dotyczy kluczowych programów obronnych i bezpieczeństwa, w tym myśliwców, śmigłowców użytkowych, jak i obrony przeciwrakietowej i systemów prowadzenia precyzyjnego ognia.  

Śmigłowiec S-70i powstał jako odpowiedź na zapotrzebowanie Armii USA na nowy wielozadaniowy śmigłowiec transportu taktycznego. W wersji uzbrojonej może być wyposażony w karabiny maszynowe, pociski rakietowe, niekierowane bądź kierowane, jak również torpedy (w wersji morskiej).

W maszynie wprowadzono wiele innowacyjnych rozwiązań technicznych, np. zawieszenie łopat wirnika nośnego na łożyskach elastomerowych czy kształt końcówek łopat (ze skosem).