Koronawirus vs. branża motoryzacyjna. Furorę robią sprzedaż i wynajem online

Jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zakażeń koronawirusem w naszym kraju, rejestracje nowych osobówek spadły w ciągu roku o 13 proc. Efektem jest taki, że samochody w Polsce są wciąż dostępne, pomimo faktu, że fabryki w Chinach nie pracowały przez ostatnie dwa miesiące. Auta można kupić, zdecydować się na leasing albo wynajem długoterminowy. Wszystko online.

Kiedy dealerzy aut wciąż zastanawiają się jak dotrzeć do potencjalnych klientów bez konieczności fatygowania ich do swoich salonów, długoterminowy wynajem samochodu to jedyne, co zostaje w obliczu postępującej pandemii.

Wizyta w salonie dealera na razie nie jest postrzegana jako bezpieczna, pomimo że punkty sprzedaży dezynfekują auta specjalnymi płynami, a ich wnętrza są ozonowane. Kilku producentów samochodów oferuje sprzedaż samochodów przez internet, jak Lexus. Już wcześniej oferował on dostawy aut do domów i to zarówno nowych, jak i używanych, Wydaje się to jedyną logiczną alternatywą.

Bizblog.pl poleca

Jak sprzedać auto przez internet?

Toyota poinformowała, że ona również zacznie niebawem dostarczać auta w podobny sposób. Niektórzy przedstawiciele obu marek oferują także przyjazd pod dom lub biuro, aby wymienić w pojazdach olej czy zmieniać opony.

GM uruchomił specjalną stronę internetową. Można dzięki niej odszukać partnerów handlowych w okolicy, negocjować ceny usług, zabezpieczać transakcje czy zamówić nowy samochód pod dom.

Należąca do Hyundai marka Genesis oferuje od jakiegoś czasu program obsługi serwisowej, w ramach której przedstawiciel firmy może odebrać wymagający naprawy samochód bezpośrednio spod domu. Obecnie pracują także nad dostawą aut do klientów.

To wciąż za mało. Niestety, rynek samochodowy w Polsce jest jednym z najbardziej zapóźnionych, jeśli chodzi o sprzedaż zdalną. Wybuch epidemii zmusza branżę motoryzacyjną do wykorzystania internetu w celu handlu swoimi pojazdami. I paradoksalnie może mocno zmienić.

A może wynajem?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wzrosła niechęć do korzystania z ogólnodostępnej komunikacji publicznej. Samochód osobowy stał się z kolei jednym z bezpieczniejszych środków transportu. W ostatnich dniach na platformach oferujących długoterminowy wynajem pojazdów bardzo aktywni zrobili się restauratorzy, lekarze weterynarii, aptekarze, serwisanci IT oraz kurierzy. Wszyscy w ograniczonym zakresie mogą wykonywać swoją pracę zdalnie.

Największym serwisem w Polsce, który oferuje wynajem aut na dłużej. jest Carsmile, który umożliwia zarówno wynajem, jak i leasing aut online.

Obserwujemy obecnie dwa zjawiska: strach przed korzystaniem z transportu publicznego i niechęć do wychodzenia z domu. Auto jest w tej chwili najbezpieczniejszym środkiem transportu, ale wizyta w salonie samochodowym postrzegana jest jako bardzo ryzykowna. Tymczasem jest wiele osób, które znalazły się w nagłej potrzebie posiadania samochodu, ponieważ nie mają możliwości wykonywania pracy zdalnie.

– stwierdza Michał Knitter, wiceprezes Carsmile

Na platformie dostępne są zarówno najtańsze modele miejskie, jak i te większe bardziej luksusowe. W dodatku są to wyłącznie samochody nowe. Proces wyboru auta, złożenia wniosku i podpisania umowy przebiega w całości przez internet.

Firma, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa nieobytego z takim systemem, zaoferowała do 29 marca darmową dostawę samochodów pod dom.

Wprowadzamy ją na terenie całej Polski do końca tygodnia. Dalsze decyzje będą uzależnione od rozwoju sytuacji związanej z epidemią i naszych zdolności operacyjnych, na przykład możliwości rejestracji pojazdów przy obecnych ograniczeniach w pracy urzędów.

– poinformował Łukasz Domański. prezes Carsmile

Już w ostatnich dniach można było zaobserwować spadek leasingu o blisko połowę na rzecz właśnie najmu pojazdów.

Zamówienie sobie auta przez internet jest wygodne, niczym zamówienie Ubera, Jeśli będzie dodatkowo szybkie, niedrogie i higieniczne, to – w sytuacji zagrożenia wirusem – prędko znajdzie grono oddanych klientów, To wszystko stara się zapewnić Carsmile.

Wprowadzamy specjalną procedurę wydawania samochodów contactless, analogiczną do procedur wdrożonych przez kurierów. Wszystkie czynności związane już nie tylko z wyborem, ale też z odbiorem auta, można teraz załatwić bez wizyty w salonie i z zachowaniem maksimum bezpieczeństwa

– zapewnia Łukasz Domański.

Procedura odbioru samochodu contactless powstała w celu ograniczenia do niezbędnego minimum kontaktu pomiędzy zamawiającym samochód, a jego osobą dostarczająca go pod wskazany adres. Procedura przewiduje też dezynfekcja pojazdu przed wydaniem. Użytkownicy otrzymają na swój e-mail protokół odbioru pojazdu, który zaakceptują SMS-em. Ewentualnie sam użytkownik może wydrukować dokument, własnoręcznie go podpisać i przekazać osobie doręczającej auto w umówiony sposób gwarantujący bezpieczeństwo każdej ze stron.