REKLAMA
  1. bizblog
  2. Biznes

Airneatly pomoże oddychać czystszym powietrzem. Sprawdzi wilgotność, poziom pyłów i CO2

Polski wynalazek nie tylko mierzy jakość powietrza: zawartość pyłów PM1.0, PM2.5, PM10 i dwutlenku węgla, ale również temperaturę, wilgotność i poziom hałasu. Przekazuje wskaźniki i wskaże czy nasze otoczenie jest zdrowe, czy nie.

04.08.2020
8:56
Polskie wynalazki. Airneatly sprawdzi pyły w powietrzu, wilgotność i poziom CO2
REKLAMA

Polska dusi się smogiem. Mamy najgorszą jakość powietrza w całej Unii Europejskiej, a nasze miasta często trafiają do rankingu najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Wpływa to na obniżenie oczekiwanej długości życia, ale w krótki horyzoncie również na samopoczucie każdego dnia.

REKLAMA

Za poprawę tego stanu rzeczy wzięła się Jagoda Lazarek, doktorem nauk technicznych w dyscyplinie informatyka z Politechniki Łódzkiej. Stworzyła Airneatly, czyli holter oddechowy.

W biurze, sali konferencyjnej, domu i samochodzie

Jagoda sama borykała się z częstymi infekcjami i kłopotami ze snem. Problemy skłoniły ją do sprawdzenia powietrza w mieszkaniu. Okazało się, że jest za suche, co może negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie. Kiedy upubliczniła wyniki badań, zaczęła dostawać sygnały od osób pracujących w biurach.

Zgłaszały się do mnie osoby, które czuły, że coś jest nie tak i chciałyby sprawdzić, czy to problem z powietrzem, którym oddychają

- mówi sama Jagoda.

Tak powstał pomysł na Airneatly, które obecnie znajduje się w fazie MVP. Urządzenie już teraz analizuje powietrze i szersze otoczenie, w którym się znajduje, a także generuje rekomendacje, które pozwolą na polepszenie samopoczucia.

 class="wp-image-1214666"

Przedsiębiorczyni wyróżnia kilka grup docelowych, jakie mogą skorzystać z urządzenia. Pierwszą z nich są firmy.

W trakcie spotkań i zwykłej pracy poziom dwutlenku węgla wzrasta na tyle, że powoduje zaburzenia koncentracji i zmęczenie

- zauważa Lazarek, która przy pracy nad Airneatly korzysta ze wsparcia ekspertów medycznych.

Drugą grupą docelową są klienci indywidualni, a zwłaszcza ci - bardziej wymagający, czyli m.in. kobiety w ciąży, dzieci czy astmatycy.

Często okazuje się, że konieczne jest skorzystanie z nawilżacza w domu, ponieważ wilgotność jest na zbyt niskim poziomie (ok. 20 proc.). Niekorzystnie wpływa na jakość snu, sprzyja infekcjom, nasileniu objawów astmy, rozwojowi bakterii i wirusów

- wyjaśnia Jagoda.

Zakup lub najem

W ten sposób firmy będą mogły monitorować jakość powietrza w sposób ciągły, a zwykli ludzie raz na jakiś czas. Urządzeniu towarzyszyć będzie aplikacja z systemem porad i wskazaniem głównych winowajców złego stanu otoczenia.

Airneatly ma trafić do sprzedaży pod koniec tego roku. Wcześniej planowane są testy. Urządzenie będzie można kupić (500 euro) albo wypożyczyć (70 euro/tydzień).

REKLAMA

Współpracuję z dr Piotrem Dąbrowieckim, ekspertem badającym wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka, który ma dużą grupę badawczą

- mówi Jagoda.

Z punktu biznesowego widzenia Lazarek kompletuje zespół i poszukuje finansowania. Przyspieszaczem dla jej startupu okazał się ReaktorX, program dla młodych firm, które wciąż pracują nad produktem i modelem biznesowym. Jego ostatnią edycję wygrała Hashiona.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA