Wiadomości / Ciekawostki

Wyciągnij z piwnicy swoje ZX Spectrum. Szykuje się nowa, świetna gra

Wiadomości / Ciekawostki 26.05.2021 45 interakcji
Piotr Szary
Piotr Szary 26.05.2021

Wyciągnij z piwnicy swoje ZX Spectrum. Szykuje się nowa, świetna gra

Piotr Szary
Piotr Szary26.05.2021
45 interakcji Dołącz do dyskusji

Zastanawiałeś się, czy komputer ZX Spectrum najlepiej jest sprzedać czy po prostu wyrzucić na śmietnik? A ja powiem, że wyciągnąć i podłączyć do prądu, bo pojawił się ku temu nowy powód. Ten powód nazywa się Travel Through Time Volume 1: Northern Lights.

Zwykło się uważać, że stare komputery nadają się jeszcze do użytku głównie w charakterze dużych przycisków do papieru. Myślenie to jest jednak w praktyce często oderwane od rzeczywistości – niektórzy używają starszych pecetów w charakterze bardziej zaawansowanych maszyn do pisania czy serwerów plików, istnieje też spora społeczność osób tworzących muzykę przy pomocy Amigi. Nawet jeśli chodzi wyłącznie o czystą rozrywkę, to starych sprzętów nie trzeba jeszcze skreślać.

Dotyczy to również ZX Spectrum 128

Ten komputer ujrzał światło dzienne w 1986 r., 4 lata po pierwszej wersji ZX Spectrum. Za projekt odpowiedzialna była hiszpańska Investronica, a producentem był brytyjski Sinclair. Nawiasem mówiąc, później za produkcję kolejnych wariantów ZX Spectrum zabrał się Amstrad – a to dlatego, że Sinclair poniósł duże straty finansowe z powodu… samochodu, elektrycznego C5 własnego projektu.

ZX Spectrum

Na szerszy opis C5 zapewne przyjdzie kiedyś czas, tymczasem jednak wróćmy do komputera – a właściwie do nowej gry, którą zapowiedziało rosyjskie Zosya Entertainment. Nazwa Travel Through Time Volume 1: Northern Lights niekoniecznie wskazuje na jakiekolwiek motoryzacyjne klimaty, ale nie dość, że mówimy właśnie o samochodówce, to jeszcze nie znajdziemy tu typowych dla takich gier aut sportowych w rodzaju Porsche 911 czy Ferrari 488 GTB. W zamian, ponieważ w TTTV1:NL będziemy jeździć w Szwecji, głównie do wyboru będą tamtejsze klasyki jak np. Volvo PV544 czy Saab 92, ale na zrzutach ekranu widać też Garbusa czy nawet Renault Dauphine. Oprócz tego pojawi się też możliwość jazdy motocyklem.

W grze dostępne będą różne warunki drogowe

Równy asfalt, wyboje i śnieg, a na dodatek możliwość jazdy w nocy – to całkiem sporo jak na grę, która ma działać na sprzęcie pamiętającym połowę lat 80. XX w. Podejrzewam także, że nic straconego, jeśli ktoś klasycznego komputera nie posiada, a chciałby w to zagrać – istnieją emulatory takich maszyn (np. Speccy). Osobiście bardzo bym się zdziwił, gdyby się okazało, że przy pomocy takiego oprogramowania nie pogramy.

ZX Spectrum

Niestety póki co nie znamy dokładnej daty premiery gry. Ma mieć miejsce niedługo, ale zapewne to kwestia tygodni lub miesięcy, a nie dni. No nic, poczekam.

A w międzyczasie pogram sobie w Lotusa III.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać