Wiadomości

Wiemy już wszystko. PZU podało oficjalne informacje w sprawie zniżek. Nie wszyscy stracą

Wiadomości 20.12.2018 155 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 20.12.2018

Wiemy już wszystko. PZU podało oficjalne informacje w sprawie zniżek. Nie wszyscy stracą

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz20.12.2018
155 interakcji Dołącz do dyskusji

Od kiedy PZU dość niespodziewanie zapowiedziało, że kończy udzielać zniżki dla posiadaczy karty Polskiego Związku Motorowego, nie milkną kontrowersje. Sam ubezpieczyciel nie wyjawiał szczegółów. Aż do teraz.

Nowe zasady zniżki na obowiązkowe ubezpieczenie OC weszły w życie w środę 19 grudnia. Od tego dnia dodatkowa zniżka w wysokości 70 proc. przysługuje tylko posiadaczom pojazdów zabytkowych, posiadających żółte tablice rejestracyjne.

Mamy odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiały się w dyskusjach o nowych przepisach.

Czy osoby, które obecnie mają zniżkę, będą mogły ją zachować po odnowieniu polisy?

Okazuje się, że jak najbardziej tak.

Klienci, którzy otrzymali lub otrzymają ofertę wznowieniową, uwzględniającą zniżkę, utrzymają ją przy zawarciu umowy ubezpieczenia – uspokaja rzecznik PZU.

Czyli jeśli do tej pory korzystaliście z dodatkowych zniżek w PZU, nową ofertę również dostaniecie wyliczoną w oparciu o te same zniżki. Zmiana dotyczyć będzie tylko nowych umów.

Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by uzyskać zniżkę przy nowej polisie? Czy samochód może być wyłącznie zarejestrowany na żółtych tablicach, czy wystarczy opinia o unikatowości?

Tutaj wszystko jest jasne praktycznie od początku. Zniżka będzie przysługiwała na pojazd z tzw. „żółtymi tablicami rejestracyjnymi” (z pięcioma znakami) oraz spełniony będzie przynajmniej jeden z warunków:

  • pojazd jest zabytkowy w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym;
  • pojazd ma co najmniej 25 lat i uznany jest przez uprawnionego rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji.

Czyli żółte tablice są konieczne, a do tego należy spełnić jeden z powyższych warunków. W innym przypadku PZU dodatkowej zniżki nie przyzna.

Czy pojazdy niezrzeszone w PZM też będą mogły uzyskać zniżkę na OC?

Tak, i to jest jeden z kluczowych elementów tej zmiany.

Posiadacz pojazdu będzie mógł otrzymać zniżkę bez względu na przynależność do klubu – podkreśla rzecznik PZU.

Czyli każdy posiadacz samochodu spełniającego warunki będzie mógł skorzystać z 70 proc. zniżki. Opłacanie składek PZM, by otrzymać kartę, nie będzie już konieczne, by skorzystać z oferty.

Najważniejsza informacja jest więc taka, że jeśli już posiadacie zniżkę, nadal będziecie mogli z niej korzystać. Tego chyba najbardziej bali się posiadacze samochodów zabytkowych (w niektórych przypadkach zwanych też „gratami”).

Niedługo pewnie pojawią się też propozycje od innych ubezpieczycieli, więc koniec końców może się okazać, że na tej zmianie kierowcy tak naprawdę tylko zyskają.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać