Porady / Wiadomości

Zgubione prawo jazdy to nie koniec świata. Co zrobić, gdy nie możesz go znaleźć? – poradnik

Porady / Wiadomości 19.03.2023 18 interakcji

Zgubione prawo jazdy to nie koniec świata. Co zrobić, gdy nie możesz go znaleźć? – poradnik

18 interakcji Dołącz do dyskusji

Zgubione prawo jazdy. Szukałeś już wszędzie i nigdzie go nie ma? Bardzo mi przykro. Oto co musisz zrobić, żeby ponownie uzyskać ten dokument.

Przede wszystkim chciałbym uspokoić osoby, które zgubiły ten dokument i zastanawiają się, czy prawo jazdy to dokument tożsamości? Zgodnie z polskim prawem, prawo jazdy nie jest dokumentem tożsamości i nikt nie ma prawa legitymując się nim np. wziąć kredytu.

Czy można jeździć po zgubieniu prawa jazdy?

Poza tym należy pamiętać, że zgubienie fizycznego prawa jazdy nie oznacza utraty uprawnień. One są wciąż ważne i nadal można poruszać się zgodnie z nabytymi kategoriami. Mało tego, w związku z brakiem obowiązku posiadania prawa jazdy przy sobie podczas prowadzenia pojazdu na terenie RP, w praktyce nie trzeba się śpieszyć z ponownym wyrobieniem tego dokumentu. Nie polecamy jednak zwlekać. Oto co należy zrobić.

Co robić w przypadku zgubienia lub zniszczenia prawa jazdy?

Należy udać się do Wydziału Spraw Obywatelskich i Komunikacji Urzędu Miasta, w miejscowości, gdzie zamieszkujemy. Sugerujemy umówić wizytę w internecie – tego wymaga np. łódzki oddział.

Co zabrać ze sobą na wizytę wydziale komunikacji?

Na umówioną wizytę należy zabrać ze sobą dokument tożsamości (np. dowód osobisty) oraz dwa zdjęcia przygotowane zgodnie z wymogami – nasz poradnik o zdjęciach do prawa jazdy jest tutaj. Dobra rada – pomimo że strona gov.pl zezwala na przedłożenie fotografii w formie cyfrowej, to niektóre urzędy mogą odmówić przyjęcia pliku i prosić o dostarczenie dwóch zdjęć w formie drukowanej, tak jest na przykład w Łodzi.

Zgubione prawo jazdy – przebieg wizyty i dokumenty

Na miejscu należy wypełnić standardowy wniosek. Do jego wypełnienia potrzebne są: numer PESEL i podstawowe dane osobowe oraz dane o miejscu zamieszkania. Jeżeli adres zameldowania jest inny od adresu zamieszkania, urzędnik poprosi o wypełnienie dodatkowego oświadczenia, które składający poświadcza, legitymując się dowodem tożsamości.

Zgubione prawo jazdy
Wniosek aktualny w marcu 2023 r.

Nie zaznaczaj w ciemno – urzędnik Cię poprowadzi

Podczas składania wniosku należy go odpowiednio wypełnić, ale w zaznaczeniu kratek pomoże urzędnik. Warto poprosić o pomoc, bo jak to w urzędach, nie wszystko jest logiczne, a błędnie wypełniony wniosek nie nadaje się do przedłożenia i musi być wypełniony od nowa. Wśród pytań od urzędnika z pewnością padnie jedno o datę zagubienia dokumentu, warto mieć to na uwadze. Poza tym urzędnik poprosi o podpisanie kilku oświadczeń np. o pouczeniu o odpowiedzialności karnej.

Zgubione prawo jazdy
Wniosek aktualny w marcu 2023 r.

Ile kosztuje wyrobienie nowego prawa jazdy?

Koszt złożenia wniosku o ponowne wydanie prawa jazdy to 100,50 zł, a czas oczekiwania na odbiór wynosi dwa tygodnie. O tym, że dokument jest gotowy do odebrania zostaniemy poinformowani zgodnie z wybraną przez nas formą, np. za pomocą SMS. Po otrzymaniu stosownej informacji należy ponownie umówić się do urzędu, tym razem w celu osobistego odebrania prawa jazdy.

Zgubione prawo jazdy
Oświadczenia aktualne w marcu 2023 r.

Nowe prawo jazdy. Co dalej?

Po uzyskaniu nowego prawa jazdy sugerujemy zainstalować aplikację mObywatel, wprowadzić do niej ten dokument, a oryginał zamknąć w szafie. W Polsce okazanie prawa jazdy w formie elektronicznej powinno być wystarczające w większości sytuacji. I nie mówię tu o kontroli policyjnej – funkcjonariusze nie mogą już ukarać za brak okazania im prawa jazdy. Od piątego grudnia 2020 r. nie trzeba wozić w samochodzie tradycyjnego prawa jazdy. Policja oraz inne służby mają elektroniczny dostęp do dokumentacji. Prawo jazdy na pewno przyda się przy wyjeździe za granicę.

Czytaj dalej:

Zdjęcie do prawa jazdy – wymogi. Jak powinna wyglądać fotografia w „prawku”?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać