Porady

Zdjęcie do prawa jazdy – wymogi. Jak powinna wyglądać fotografia w „prawku”?

Porady 15.03.2023 14 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 15.03.2023

Zdjęcie do prawa jazdy – wymogi. Jak powinna wyglądać fotografia w „prawku”?

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk15.03.2023
14 interakcji Dołącz do dyskusji

Zdjęcie do prawa jazdy jest objęte konkretnymi wymogami dotyczącymi tego, jak ma być zrobione i co ma być na nim widać. Sprawdź, czy musisz wybierać się do fotografa.

Moje zdjęcie w prawie jazdy to prawdziwy dramat. Miałem wtedy 18 lat, a dłuższe włosy jakoś nie chciały wyjść z mody, więc takie nosiłem. Na co dzień nie wyglądałem tak dramatycznie, ale według ówczesnych wymogów, musiałem mieć zdjęcie z półprofilu, z włosami odgarniętymi za ucho. Wyszło coś strasznego i zdjęcie jest jedynym powodem, dla którego cieszę się, że moje „bezterminowe” prawo jazdy jednak będzie musiało być za kilka lat wymienione.

Jak ma wyglądać zdjęcie do prawa jazdy?

Dziś odpowiedź na pytanie „czy zdjęcie do prawa jazdy musi być z odkrytym uchem” brzmi już na szczęście „nie”. Wymogi dotyczące takiej fotografii widnieją na stronie gov.pl i są dość dokładne.

Czy można zrobić fotografię do prawa jazdy samemu? Można, po przeczytaniu całego tego artykułu i uwzględnieniu zawartych tu porad. Wizyta u fotografa z pewnością będzie łatwiejszym rozwiązaniem, bo profesjonalista po usłyszeniu, że chcemy zdjęcie do „prawka”, od razu będzie wiedział, jak działać. Ile kosztuje zdjęcie do prawa jazdy? To zależy głównie od lokalizacji zakładu, ale średnio można przyjąć, że mówimy o kwotach ok. 40-50 zł. Zrobienie zdjęcia samemu (a raczej: w domowym zaciszu, bo ktoś jednak będzie potrzebny do pomocy, selfie odpada) ma oczywiście pewien plus – można do woli wybrzydzać i wybierać to, na którym wyszło się najlepiej.

zdjęcie do prawa jazdy

Zdjęcie do prawa jazdy – wymogi

Zdjęcie musi przedstawiać całą głowę sfotografowaną na wprost. Kadr ma sięgać nie dalej niż do linii barków. Fotografia musi być kolorowa i oczywiście aktualna. Co to znaczy? Zdjęcia wykonane dawniej niż pół roku temu odpadają, nawet jeśli ktoś się nie starzeje, jak Keanu Reeves.

Należy zadbać, by zdjęcie do prawa jazdy było ostre. Jeśli dysponujecie tylko camerą obscura, wybierzcie się jednak do fotografa. Nie może być widocznych pikseli. Poza tym tło musi być jednolite i jasne (odpadają wycięte fotki z wakacji np. z plażowymi parasolami w tle), a oczy muszą być wyraźne, zwłaszcza źrenice. Odpadają okulary przeciwsłoneczne, chyba że ktoś ma odpowiednio udokumentowaną orzeczeniem o niepełnosprawności wadę wzroku i również na zdjęciu w dowodzie osobistym występuje w okularach.

Czy może być to samo zdjęcie do dowodu i do prawa jazdy?

Tak. Wymogi są takie same, więc przy okazji jednej sesji można zaliczyć dwa dokumenty szczególnie ważne dla młodego, wchodzącego w dorosłość człowieka.

Wróćmy jednak do wymagań, bo to jeszcze nie koniec. Na zdjęciu trzeba mieć „naturalny wyraz twarzy”. Jaki to? Można by tu wchodzić w dywagacje na temat tego, jak to jest „uśmiechać się po polsku”, ale lepiej napisać wprost: uśmiech pokazujący zęby odpada. Ale nie trzeba być ponurym niczym zbrodniarz wojenny fotografowany przed trybunałem, można się trochę rozpogodzić.

Wymóg widocznych oczu oznacza również, że nie można zasłaniać ich włosami. Wzrok musi być skierowany przed siebie, twarz powinna zajmować 70-80 proc. zdjęcia, a tło nie może być wyraźnie prześwietlone. Co z nakryciem głowy? Czapeczka z daszkiem odpada, ale jeśli ktoś nosi nakrycie głowy w związku z wyznawaną przez siebie religią, może pozować w nim do zdjęcia. Musi mieć jednak takie samo nakrycie na fotce w dowodzie, a do wniosku należy załączyć dokument potwierdzający przynależność do danego związku wyznaniowego. Na zdjęciu, tak czy inaczej, musi być widoczna cała twarz, co oznacza, że zdjęcia np. w burce odpadają.

Zdjęcie do prawa jazdy – rozdzielczość i inne wymogi techniczne

Fotografie można dostarczyć w formie wydrukowanej, osobiście w urzędzie. Teoretycznie się je przekazać także na zewnętrznym nośniku danych, np. na pendrive. Niestety nie wszystkie urzędy zaakceptują plik i radzimy mieć przy sobie fizyczne kopie zdjęć.

Gdyby jednak ktoś chciał dostarczyć zdjęcie cyfrowo, to trzeba jednak pamiętać o odpowiednim formacie (musi być JPG z nagłówkiem EXIF w wersji 2.1 lub nowszej, w nagłówku trzeba zawrzeć datę wykonania zdjęcia), rozmiarze (nie więcej niż 100 KB, rozdzielczości (480×515 pikseli), kolorystyce skanowania (sRGB) i głębi kolorów (24 bity). Jakość kompresji, o ile ktoś nie wyłączy tej opcji, musi być wyższa niż 80/100.

Podsumowując – dobrze wykonane zdjęcie do prawa jazdy to prawdziwa sztuka. Wielu potrafi zrobić ładny portret, ale fotka do dokumentu, na której wygląda się dobrze, to już sprawa dla mistrzów.

Czytaj dalej:

Jak stracić prawo jazdy w 30 sekund jadąc 20 km/h. Ten poradnik cię nie zawiedzie

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać