Wiadomości

Do tego zderzenia nie trzeba było wzywać strażaków, bo to oni uderzyli w autobus. Łódzkie sprawy

Wiadomości 14.03.2023 48 interakcji

Do tego zderzenia nie trzeba było wzywać strażaków, bo to oni uderzyli w autobus. Łódzkie sprawy

48 interakcji Dołącz do dyskusji

Do zderzenia pojazdu uprzywilejowanego straży pożarnej z autobusem miejskim doszło w Łodzi na ul. Przybyszewskiego, kiedy strażacy wyjeżdżali z jednostki ratowniczo-gaśniczej na sygnale. Pojazd uprzywilejowany z niewiadomych przyczyn zjechał na skrajny lewy pas podczas włączania się do ruchu i czołowo zderzył się z autobusem. Nagranie w tej kolizji rodzi wiele pytań.

Obejrzenie krótkiego wideo z wypadku wywołało u mnie konsternację. Najpierw widzimy autobus zatrzymujący się na jezdni w miejscu, gdzie znajduje się świetlny sygnalizator ostrzegawczy przy wyjeździe z jednostki straży pożarnej. Choć nie ma co do tego 100 proc. pewności, to wnioskuje, że autobus zatrzymał się, bo włączona była sygnalizacja. Autobus stoi w miejscu, sekundy mijają, a w kadrze nie dzieje się praktycznie nic. Nagle na pustej, szerokiej na 4 pasy jezdni pojawia się ciężarowy wóz strażacki łódzkiej straży pożarnej. Jego kierowca skręcając w lewo, zamiast „trafić” w jeden z trzech pustych pasów, jedzie prosto w zatrzymany autobus i uderza w niego przodem.

W autobusie było 15 osób, a w samochodzie pożarniczym było 6 strażaków. W zdarzeniu zostały poszkodowane trzy osoby: strażak, kierowca autobusu oraz jeden pasażer. Cała trójka została rozwieziona do szpitali, natychmiast po tym, jak doszło do zderzenia.

Jak doszło do zderzenia?

Najwięcej pytań budzi przyczyna wypadku, która na ten moment jest nieznana. Nad ustaleniem faktów pracuje policja oraz dyżurny ruchu łódzkiego MPK, ale nagranie nie pozostawia złudzeń – z jakiegoś powodu to kierowca wozu strażackiego uderzył w autobus. Fakt, że strażacy poruszali się pojazdem uprzywilejowanym, nie zwalnia ich z winy za spowodowanie zderzenia.

Co to jest pojazd uprzywilejowany?

Pojazdem uprzywilejowanym jest pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Określenie pojazdu uprzywilejowanego obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.

Jak zachować się podczas przejazdu pojazdu uprzywilejowanego?

Gdy przejeżdża pojazd uprzywilejowany, każdy uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd takiego pojazdu, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się. W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego należy zachować się w następujący sposób.

  • Na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku – kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu
  • Na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku – kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu

Zabronione jest korzystanie z utworzonej drogi przejazdu dla pojazdu uprzywilejowanego

Kierujący pojazdem może kontynuować jazdę po uprzednio zajmowanym pasie ruchu dopiero po przejeździe pojazdu uprzywilejowanego. Ponadto zabrania się także wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym.

Pojazd uprzywilejowany – obowiązki kierowcy?

Kierujący pojazdem uprzywilejowanym jest obowiązany stosować się do poleceń i sygnałów dawanych przez osoby kierujące ruchem lub upoważnione do jego kontroli. Kierujący takim pojazdem może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych tylko w razie, gdy uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego; w przejeździe kolumny pojazdów uprzywilejowanych; w wykonywaniu zadań związanych bezpośrednio z zapewnieniem bezpieczeństwa osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe, którym na mocy odrębnych przepisów przysługuje ochrona.

Przyczyna zdarzenia raczej nie leży w umyślnym naruszeniu któregoś z tych przepisów, ale warto je znać.

źródło: KM PSP Łódź, remiza.pl, Policja

Czytaj dalej:

Zakazy wjazdu dla samochodów elektrycznych „bo pożar” to idiotyczne sianie paniki

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać