Wiadomości

Można już składać zawiadomienie o nabyciu pojazdu przez stronę gov.pl

Wiadomości 17.01.2020 101 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 17.01.2020

Można już składać zawiadomienie o nabyciu pojazdu przez stronę gov.pl

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski17.01.2020
101 interakcji Dołącz do dyskusji

Koniec ze staniem w kolejce w urzędzie. Gov.pl, fik, ciach, pach i gotowe. Nabycie zgłoszone.

Gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, to oczywiście że w 2019 r. (świadom zbliżania się nowych przepisów) nabyłem pojazd, którego nie przerejestrowałem i latam po Warszawie na tablicach RZ. Pozdrawiam tu w szczególności pana, który krzyczał do mnie „w… [wulgarne słowo] do Rzeszowa!”.

Powinienem był przerejestrować w ciągu 30 dni

Ale kary za niedopełnienie tego obowiązku nie przewidziano. Teoretycznie policjant podczas kontroli mógłby mi wirtualnie zabrać dowód rejestracyjny, ale jak na razie mi się udało. Postanowiłem również nie brać udziału w szturmie na wydziały komunikacji, który odbył się pod koniec 2019 r. i przeczekać, patrząc co się zdarzy dalej. I proszę – doczekałem się. Na stronie GOV.PL można już zgłosić nabycie samochodu online.

Na gov.pl najlepiej jest się logować przez konto bankowe – ja tak robię i działa to błyskawicznie, bez żadnego kłopotu. I od razu dzięki bankowi mamy tzw. profil zaufany. Potem pozostaje tylko wypełnić odpowiednie pola, sfotografować umowę kupna sprzedaży lub fakturę, oznaczyć urząd, który odbierze nasze zgłoszenie i fik, ciach, pach – zrobione. Szczegółową instrukcję ze zdjęciami można znaleźć na stronie Polski Autohandel.

Tym sposobem zgłosiłem fakt nabycia Cinquecento

Powstaje jednak pytanie, czy to oznacza że jest już „legalne”? Teoretycznie teraz, za zgłoszeniem faktu nabycia powinno nastąpić przerejestrowanie. Tyle że zgłoszenie nabycia, podobnie jak zgłoszenie zbycia, jest bezpłatne, a przerejestrowanie – wręcz przeciwnie. Przy tym koszt przerejestrowania wielokrotnie przebiłby koszt pozyskania Cinquecento. Ponadto jakiś anachronizm wymaga, żeby zamiast dwóch kawałków metalu z literami RZ wyprodukować dwa kawałki metalu z literami WI, które co do zasady będą służyły dokładnie temu samemu celowi – powiązania mnie z moim pojazdem. Dlatego też, przynajmniej tymczasowo, pozostanę przy samym zgłoszeniu – i bardzo się cieszę, że jest ono teraz tak proste. Pochwalcie się, czy udało się Wam skorzystać z tej funkcjonalności.

Ciekawe ile osób poprzestanie na zgłoszeniu.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać