Ciekawostki

Sprzedawali zabytkowe auta, których nie było. Policja rozbiła szajkę oszustów

Ciekawostki 03.04.2018 81 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 03.04.2018

Sprzedawali zabytkowe auta, których nie było. Policja rozbiła szajkę oszustów

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz03.04.2018
81 interakcji Dołącz do dyskusji

Handel zabytkami może być intratnym biznesem. Niestety czasem biorą się za niego oszuści. 

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, zatrzymali sześć osób podejrzanych o oszustwa przy zakupie i renowacji oraz sprzedaży zabytkowych samochodów, a także ich przywłaszczania.

Pięć osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna o kierowanie nią.

W większości przypadków wartość jednego auta przekraczała 150 tys. zł. Pokrzywdzonymi były osoby z Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej. Łącznie straty oszacowano na co najmniej 3,5 mln zł.

Fot. cbsp.policja.pl

Grupa działała kilka lat.

Według śledczych grupa mogła działać od 2015 do 2018 roku na terenie woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Oszuści działali całkiem sprytnie. Zawierali umowy, wedle których mieli dokonywać renowacji zabytkowych samochodów znanych marek, a następnie wprowadzali właścicieli aut w błąd co do postępów prac renowacyjnych.

Oszuści byli na tyle bezczelni, że przestawiali nawet fałszywą dokumentację zdjęciową z postępu prac renowacyjnych.

Przywłaszczane w ten sposób samochody były sprzedawane.

Niektóre auta w ogóle nie istniały.

Według materiałów CBŚP, oferowano także do sprzedaży zabytkowe samochody, które w rzeczywistości nie istniały. W wyniku poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez specjalistów rejestrowano samochody, a także same karoserie, uzyskując karty ewidencyjne ruchomych zabytków techniki.

Przedstawiane do sprzedaży zabytkowe samochody były oferowane kilku nabywcom jednocześnie, a kontrahenci wpłacali znaczne kwoty pieniędzy na ich zakup i renowację.

Fot. cbsp.policja.pl

Oszuści w rękach policji.

Zatrzymano w sumie 6 osób na terenie woj. podkarpackiego, świętokrzyskiego i w Warszawie. Wobec 2 z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a wobec kolejnych zakazy opuszczania kraju i poręczenia majątkowe.

Zastosowano również zabezpieczenie majątkowe na rzeczach ruchomych i nieruchomościach należących do podejrzanych, na łączną kwotę ponad miliona złotych.

Policjanci nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Udało się także odzyskać kilka zabytkowych samochodów i części do ich renowacji, na łączną kwotę około 627 tys. zł.

Samochody klasyczne to intratny biznes. Te najlepiej utrzymane i odrestaurowane egzemplarze osiągają na aukcjach zawrotne ceny. Warto więc uważać, komu zlecamy poszukiwanie i prace nad swoim wymarzonym autem.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie