Wiadomości / Jednoślady

Śmiertelny maj. Wyszło słońce i zaczęli ginąć motocykliści

Wiadomości / Jednoślady 12.05.2021 230 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 12.05.2021

Śmiertelny maj. Wyszło słońce i zaczęli ginąć motocykliści

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz12.05.2021
230 interakcji Dołącz do dyskusji

Długa zima i nagłe nadejście ładnej pogody. Tak powstaje piekło motocyklistów. O wypadek na motocyklu, gdy świeci słońce, jest bardzo łatwo, co pokazują ostatnie wiadomości.

Zimą statystyki motocyklowych wypadków nie są przerażające, bo temperatury zniechęcają do jazdy jednośladami. Prawdziwy wysyp wypadków z udziałem motocyklistów zazwyczaj nadchodzi dopiero w marcu. Liczba doniesień o śmiertelnych wypadkach każe sądzić, że tegoroczny maj, to nowy marzec. O wypadkach i ich tragicznych zakończeniach słyszymy niemal codzień, a do lata jeszcze daleko. Słońce, które w końcu wyszło, chyba uśpiło naszą czujność.

Kiedy najłatwiej o wypadek na motocyklu ?

W okresie od czerwca do sierpnia, jest wtedy najwięcej czasu i ładnej pogody, by jeździć. O to tragiczne podium walczy właśnie maj. Zbyt długo odchodząca zima sprawiła, że nastąpiła kumulacja nieszczęść. Gdy tylko wyjdzie trochę słońca, kierowcy jednośladów chcą to wykorzystać i to zbyt szybko. A na drodze czekają odzwyczajeni od widoku motocyklistów i oślepieni słońcem kierowcy samochodów.

Poniższy film udostępniony przez śląską policję pokazuje, że nie za wszystkie wypadki można winić kierowców puszek. Niedostosowanie prędkości do warunków jazdy jest jednocześnie bardzo pojemnym pojęciem z policyjnych raportów i najczęstszą przyczyną wypadków, w których poszkodowani są motocykliści.

Na jednośladach zazwyczaj giną ludzie młodzi, poniżej 30 roku życia i w ogromnej większości przypadków są to mężczyźni. Sezon nie oszczędza nikogo ze względu na wiek. Wśród wysypu wiadomości o kolejnych wypadkach, przebiła się o informacja śmierci znanego onkologa Leszka Miszczyka. Na śląskich drogach w ciągu 5 dni doszło do 3 wypadków, w których zginęły 2 osoby, a 2 kolejne odniosły ciężkie obrażenia.

Uwaga Kierowcy! Aktualizacja 14.05: ruch w obu kierunkach został przywrócony. #DK88 #Gliwice na odcinku 1 km doszło do…

Posted by Policja Śląska on Tuesday, May 11, 2021

Inny wypadek łączy dwie popularne grupy. Nieudany manewr wyprzedzania wykonywany przez motocyklistę, to kolejna przyczyna wypadków, w których zawinił kierowca jednośladu. Młody kierowca, wioząc pasażerkę, wyprzedza ciąg pojazdów, by na koniec uderzyć w tył Opla Astry. Pasażerkę zabrało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, a motocyklista nie posiadał stosownych uprawnień.

wypadki na motocyklach
Przyczyny wypadków z udziałem motocyklistów spowodowanych przez kierowców innych pojazdów. Źródło: policja.

Wzrost liczby jednośladów na drogach nie powoduje wzrostu bezpieczeństwa osób, które nimi kierują. W zeszły weekend wyprzedzała kierująca Jeepem. Zrobiła to tak źle, że zabiła trzy osoby. Dwóch 40-letnich motocyklistów zginęło na miejscu, pasażerka jednego z nich zmarła w szpitalu.

Kto jest winny?

Z policyjnych statystyk wynika, że wina rozkłada się mniej więcej po równo. Kierowcy samochodów nie ustępują pierwszeństwa przejazdu, nieprawidłowo wykonują manewr skrętu lub zmiany pasa ruchu. Motocykliści, do niedostosowania prędkości i nieudanego wyprzedzania, dorzucają równie często niezachowanie bezpiecznej odległości jako przyczynę powodowanych przez siebie wypadków.

wypadek na motocyklu
Wypadki drogowe z udziałem motocyklistów wg miesięcy. Źródło: policja

W 2020 roku motocykliści uczestniczyli w 2075 wypadkach drogowych. Zginęło ich 233 i ich 11 pasażerów. 1699 zostało rannych, podobnie jak 180 pasażerów tylnej części kanapy. Liczba wypadków rok temu mocno spadła, bo aż o 21 proc., ale przyczyn można upatrywać w ograniczającej ruch pandemii. I tak, w lipcu i sierpniu, zginęło prawie równo, po 40 motocyklistów. 20,8 proc. wypadków wydarzyło sie w niedziele. Pewnie były słoneczne.

wypadek na motocyklu 2021
Główne przyczyny wypadków spowodowanych przez motocyklistów. Źródło: policja

Naklejki motocykle są wszędzie nie sprawią, że kierowcy samochodów, zaczną nagle uważać na jednoślady, gdy taki napis zobaczą stojąc w korku. Szansa na bezwypadkową jazdę i życie leży głównie w głowach motocyklistów. Z kierowcami samochodów wiele nie są w stanie zrobić, ale z własną prędkością i podejmowanymi na drodze decyzjami, da zrobić się bardzo wiele. Tymczasem, w złą pogodę intuicyjnie zwiększamy czujność i zmniejszamy prędkość. W ładną, szczególnie po długiej zimie, dzieje się odwrotnie. Przy ładnej pogodzie i dobrej widoczności wypadki są najgroźniejsze – możesz pomyśleć o tym, jak zaczynasz odkręcać manetę.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać