Ciekawostki

Krótka lekcja: jak nie przewozić klasyka lawetą

Ciekawostki 12.04.2018 3 interakcje
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 12.04.2018

Krótka lekcja: jak nie przewozić klasyka lawetą

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz12.04.2018
3 interakcje Dołącz do dyskusji

Wiele słów już powiedziano na temat właściwego przewożenia samochodów lawetą. Nie wszyscy biorą to sobie do serca. I tak oto trafił w nasze ręce kolejny film, prezentujący wypadek lawety. Pierwsze, co zastanawia, to jak kierowcy udało się w ogóle ruszyć.

BMW i GMC Suburban na lawecie

To nie mogło się dobrze skończyć. BMW E46 może ciągnąć przyczepę o maksymalnej masie ok. 1400-1500 kg. Tymczasem sam GMC Suburban waży około 2 ton, a do tego dochodzi jeszcze masa lawety. Samo gwałtowne ruszenie mogło się w tym przypadku zakończyć urwaniem haka. Śruby, które go mocują, też są obliczone na jakąś masę…

Jak on ruszył?

Tak się jednak nie stało, więc śmiałek wyruszył w dalszą trasę. Niestety na drodze pojawił się delikatny zakręt, połączony ze zjazdem w dół. I tu zaczęły się problemy.

Na zjeździe stało się nieuniknione – przyczepa zaczęła spychać BMW z drogi. Kierowca, niewiele myśląc, wykonał korektę toru jazdy. To z kolei jeszcze bardziej rozbujało lawetę.

A potem laweta zaczęła się bujać…

Na tym etapie nie było już czasu na reakcję. Przyczepa cięższa niż pojazd ją ciągnący skuteczenie wybujała go z toru jazdy. Cały film możecie zobaczyć na stronie De Telegraaf.

I jazda zakończyła się w rowie.

Podobne sytuacje dzieją się także w Polsce.

Nie tylko na zagranicznych drogach kierowcy wyczyniają takie numery. Podobne sytuacje z udziałem lawet zdarzają się także u nas.

Najpopularniejszy wypadek lawety na naszych drogach to najprawdopodobniej ten poniżej (przestrzegamy przed niecenzuralnym językiem!). Towarzyszące mu „miota nim jak szatan” na stałe weszło do języka kierowców.

A jak przewozić?

Zastanawiacie się, jak właściwie przewozić samochody lawetą? Ważna jest nie tylko odpowiednia masa ładunku przewożonego na lawecie, ale także właściwa jego dystrybucja.

Najlepiej przedstawia to poniższy film:

Warto wziąć sobie do serca pokazane w nim przykady, aby samodzielnie nigdy nie wykonać „salta lawetą”. Chyba, że to wasz sposób na zdobycie popularności w sieci. Ale odpowiedzialności za to nie bierzemy.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie