Akcja partnerska

Wynajem długoterminowy, czyli jak jeździć nowym autem i nie martwić się o koszty

Akcja partnerska 20.09.2018 4 interakcje
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 20.09.2018

Wynajem długoterminowy, czyli jak jeździć nowym autem i nie martwić się o koszty

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz20.09.2018
4 interakcje Dołącz do dyskusji

Skoro można wynająć mieszkanie i w nim zamieszkać, nie będąc jego właścicielem, to czemu tego samego nie można zrobić z samochodem? Ależ można! Wynajem długoterminowy auta staje się coraz  popularniejszy i to nie bez powodu. Ale po kolei.

Kiedy stajesz przed wyborem nowego samochodu dla swojej działalności, musisz przede wszystkim ustalić, w jaki sposób chcesz stać się jego posiadaczem. Zauważcie, że specjalnie nie używamy tutaj słowa właściciel.

Co zrobić?

Masz kilka możliwości. Pierwszy do głowy przychodzi ci zapewne zakup. To rozwiązanie wymaga jednak zaangażowania dużej ilości gotówki i dlatego przedsiębiorcy (ale także osoby prywatne) coraz rzadziej się na niego decydują. Jeśli kupujesz auto, owszem, jesteś jego właścicielem i możesz robić z pojazdem co tylko ci się podoba (oczywiście w granicach prawa), ale ponosisz też wszelkie związane z tym faktem koszty i z przykrością obserwujesz jak traci na wartości. Ubezpiecznie, przeglądy, naprawy czy nawet wynajem miejsca postojowego – trzeba pamiętać o wszystkim.

Druga opcja to leasing, w ramach którego spłacasz  w ratach całą wartość auta wraz z odsetkami, na końcu wykupujesz pojazd za kilka procent jego wartości i stajesz się jego właścicielem.

Ale dla tych, którym zależy na jak najniższym koszcie miesięcznym bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem może stać się wynajem długoterminowy. To rozwiązanie, które nie wymaga wpłaty własnej, a dodatkowo miesięczne raty mogą pokrywać większość dodatkowych opłat. Jako że technicznie jest to forma leasingu operacyjnego, ale z ratą znacznie niższą niż w klasycznym leasingu bankowym. Jest to możliwe dzięki temu, że w przypadku wynajmu spłacamy tylko utratę wartości pojazdu w danym okresie. Jeśli np. klient wybierze samochód za 60 tys. zł w finansowaniu przez 36 miesięcy, a z obliczeń wynika, że auto w tym czasie straci połowę wartości, to przez okres trwania umowy klient spłaca tylko tę część. Czyli korzysta przez 3 lata z samochodu wartego początkowo 60 tys. zł., płacąc za to w ratach 30 tys. zł.

Nic więc dziwnego, że wynajem długoterminowy staje się coraz popularniejszy. Z danych opublikowanych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) wynika, że w ubiegłym roku już co piąty nowy samochód osobowy trafił do biznesu dzięki wynajmowi długoterminowemu. W tym roku ta liczba ma się jeszcze zwiększyć.

Jedna miesięczna rata i wiele usług

Wybierając ofertę najmu, płacisz miesięcznie określoną, niską ratę. Obejmuje ona rejestrację samochodu, jego finansowanie, serwis oraz pakiet ubezpieczenia, a w niektórych opcjach także dodatkowy komplet lub komplety opon.

Aby podpisać umowę wystarczy zaświadczenie o wynagrodzeniu, zaświadczenie o umowie o pracę i historia rachunku bankowego z ostatnich trzech miesięcy.

Po zakończeniu umowy, która trwa 24 lub 60 miesięcy, do wyboru są 3 możliwości. Można albo oddać samochód i wymienić go na nowy (czyli jeździć nowym, bezpiecznym autem co 2-3 lata), odkupić samochód lub przedłużyć umowę na kolejny okres. Decyzja należy do klienta.

Do wyboru są różne pakietu usług serwisowych.

Kiedy już decydujesz się, że wynajem długoterminowy nowego auta to opcja dla ciebie, staniesz jeszcze przed wyborem pakiet usług serwisowych. O co tu chodzi?

Przykładowo, kupując nowy samochód, wybierasz ubezpieczenie. Kiedy zdarzy ci się stłuczka musisz pokryć szkody albo skorzystać z ubezpieczenia AC, tracąc zniżki. W przypadku wynajmu długoterminowego ubezpieczenie wliczone jest w miesięczną ratę najmu a do tego możesz dobrać taki pakiet usług, w którym naprawa zostanie wykonana w ramach tych właśnie opłat, a na jej czas otrzymasz auto zastępcze.

Podobnie rzecz ma się z zakupem nowych opon, elementów układu hamulcowego, piór wycieraczek czy nawet dezynfekcją i nabiciem klimatyzacji. Po prostu – co miesiąc uiszczasz opłatę i nie martwisz się o dodatkowe koszty.

Przykładowo, w LeasePlan dostępne są 3 pakiety usług serwisowych, które łatwo dopasować do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych.

Samochody gotowe do odbioru

W LeasePlan większość modeli gotowych jest do obioru już w ciągu 2 tygodni od momentu podpisania umowy. W ofercie Click&Drive dostępne są najpopularniejsze marki, takie jak Volkswagen, Opel, BMW czy Mercedes.

Tylko niektóre modele po zamówieniu przekazywane są do produkcji i czas realizacji się wydłuża. Wówczas można skorzystać na preferencyjnych warunkach z FlexiPlan, czyli wynajmu krótkoterminowego.

Wynajem długoterminowy – czy to bezpieczne

Nowe rozwiązania czasem budzą wątpliwości, czy to aby nie zbyt piękne, żeby było prawdziwe. Jednak wynajem długoterminowy to rozwiązanie od lat stosowane i bardzo popularne w krajach Europy Zachodniej.

Podsumowując – jeździsz wybranym przez siebie samochodem w bogatej wersji, a większość opłat masz w cenie wynajmu. Nie martwisz się praktycznie o nic, a po niedługim czasie możesz wymienić samochód na jeszcze nowszy. Mnie ta wizja bardzo się podoba.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać