Wiadomości

Wyburzą tor Top Gear i zbudują osiedla

Wiadomości 04.04.2018 37 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 04.04.2018

Wyburzą tor Top Gear i zbudują osiedla

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz04.04.2018
37 interakcji Dołącz do dyskusji

Moda na zamykanie i wyburzanie torów wyścigowych dotarła do Anglii. Tym razem padło na słynny tor Top Gear, na którym samochody testowano do programu. Na miejscu obiektu zlokalizowanego na lotnisku Dunsfold powstanie osiedle 1800 domów.

Wyburzą tor, zbudują osiedle

O inwestycji słychać było już od dwóch lat, ale ostateczna decyzja zapadła 29 marca tego roku. Lotnisko zostanie wyburzone, a na jego miejscu zbudowane zostanie gigantyczne osiedle mieszkaniowe.

Zmiana zagospodarowania lotniska Dunsfold zapewni mieszkania wszystkim grupom społecznym, w tym młodym rodzinom, których obecnie na nie nie stać. Powstaną także nowe miejsca pracy – tak decyzję władz tłumaczy Jim McAllister, dyrektor generalny Dunsfold Park.

Oprócz domów, na terenie obiektu mają się znaleźć boiska, przychodnia i inne udogodnienia dla mieszkańców. Tam, gdzie teraz biegnie nitka toru, usytuowany zostanie park.

Tak prezentować ma się nowe osiedle

Top Gear musi się przenieść

Tor testowy Top Gear działa na terenie lotniska w Dunsfold od 2002 roku. Najszybsze okrążenie toru w wykonaniu samochodu należy do McLarena 675LT, który przejechał pętlę z czasem 1: 13,7. Bolid Formuły 1 Renault R24 z 2004 roku zrobił to w 59 sekund. Po tym torze jeździł Stig i wielu innych znanych kierowców. Teraz przejdzie do historii.

Nie wiadomo jeszcze, gdzie tor Top Gear zostanie przeniesiony. Sezon 26 w Dunsfold kręcony już raczej nie będzie.

W Polsce też likwidują tory

Ale nie tylko tor Top Gear przestanie istnieć. W naszym kraju tory wyścigowe też są likwidowane.

W miejscu Toru Lublin, gdzie można było szlifować jazdę lub wziąć udział w niedzielnej giełdzie samochodowej, stoją bloki. Teren o powierzchni 9 hektarów okazał się być bardzo interesujący dla deweloperów.

Zniknął także m.in. legendarny Tor Żerań. Deweloper, który planuje – a jakże inaczej! – wybudowanie na tym terenie osiedla mieszkaniowego, zaorał nitkę toru. Praktycznie pod osłoną nocy.

Również w Poznaniu mieszkańcy okolicznych osiedli protestują przeciwko imprezom na Torze Poznań. To, że ich mieszkania i domy w większości powstały, kiedy tor już funkcjonował, nie ma najwyraźniej żadnego znaczenia.

Na szczęście oprócz likwidowanych obiektów, powstają także nowe. Przykładem może być otwarty niedawno Tor Modlin, który już cieszy się sporym zainteresowaniem. Miejsca do bezpiecznego ćwiczenia szybkiej jazdy tak szybko więc nie znikną.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać