Wiadomości

W Wielkiej Brytanii zabronią jazdy na starych oponach. W Polsce też rozważano podobny przepis

Wiadomości 28.02.2019 156 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 28.02.2019

W Wielkiej Brytanii zabronią jazdy na starych oponach. W Polsce też rozważano podobny przepis

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz28.02.2019
156 interakcji Dołącz do dyskusji

Wielka Brytania mówi dość i planuje wprowadzić zakaz jeżdżenia na oponach 10-letnich i starszych. Wszystko w ramach zwiększania bezpieczeństwa na drogach. Kiedy taka zamiana w prawie pojawi się w Polsce?

W pierwszej kolejności zakazem objęte będą minibusy, busy, autobusy i ciężarówki.

Na razie trwają konsultacje społeczne.

Brytyjskie ministerstwo transportu od lat prowadzi liczne kampanie na temat bezpieczeństwa. Niektóre z nich dotyczą właśnie stanu technicznego opon. Już w 2013 r. pojawiły się wytyczne dla firm przewozowych, aby w autobusach unikać stosowania starych opon, przynajmniej na przedniej osi.

Agencja Normalizacyjna ds. Kierowców i Pojazdów (Driver and Vehicle Standards Agency) od czerwca 2017 r. sprawdziła 136 263 autobusów i stwierdziła naruszenie wytycznych jedynie w 0,06 proc. przypadków. Dlatego też teraz postanowiono pójść o krok dalej.

Wierzę, że te zmiany pomogą ratować życia i że zostaną przyjęte z zadowoleniem przez wszystkich, którzy dbają o bezpieczeństwo – komentuje minister Jesse Norman.

Oczywiście trwające konsultacje poparte są licznymi testami opon 10-letnich i starszych. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka stara opona wydaje się być bez zarzutu, to wcale nie świadczy o jej stanie. Guma się starzeje, twardnieje, pęka. To wszystko wpływa na mniejszą przyczepność w zakrętach, wydłuża drogę hamowania, a nawet może doprowadzić do wypadku, kiedy opona pęknie w trakcie jazy. W przypadku opon starszych takie prawdopodobieństwo wzrasta.

W Polsce zakazu nie ma, chociaż był planowany.

Szczegółowo o stanie techniczmym opon, na których można się poruszać w naszym kraju, mówi rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Z paragrafu 11 ustęp 7 dowiadujemy się m.in., że:

Pojazd nie może być wyposażony w opony, których wskaźniki pokazują graniczne zużycie bieżnika, a w odniesieniu do opon nie zaopatrzonych w takie wskaźniki – o głębokości rzeźby bieżnika mniejszej niż 1,6 mm.

O wieku opon nie ma zupełnie nic.

Owszem, trzy lata temu pojawiły się plany, aby to zmienić. Ministerstwo Infrastruktury planowało uzupełnić cytowany artykuł o zapis o maksymalnym wieku opon. Miał on wynosić maksymalnie 6 lat, a starsza mogła być tylko opona zapasowa. Jednak podobnie jak w kwestii obowiązku zmiany opon letnich na zimowe (i odwrotnie), skończyło się tylko na planach.

Zważywszy na to, że usługi bieżnikowania opon nadal cieszą się u nas popularnością, wprowadzenie takich zmian mogłoby być całkiem dobrym pomysłem.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać