Wiadomości

Warszawa: podwyżka opłat za parkowanie zakwestionowana przez sąd. Co dalej?

Wiadomości 11.06.2021 105 interakcji

Warszawa: podwyżka opłat za parkowanie zakwestionowana przez sąd. Co dalej?

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski11.06.2021
105 interakcji Dołącz do dyskusji

Warszawa ma problem, bo sąd uznał, że podwyżka opłat za parkowanie jest niezgodna z przepisami. W całości przychylił się do skargi prokuratury na uchwałę zwiększającą stawki.

Podwyżki opłat za parkowanie wprowadzone przez radę miasta były dość spore. Pierwsza godzina zdrożała z 3 zł do 3,90 zł. Druga godzina zdrożała z 3,60 zł do 4,60, a trzecia: z 4,20 zł na 5,50 zł. Czwarta i kolejna zdrożała o 90 groszy z 3 zł na 3,90 zł. Dodatkowo wydłużono czas obowiązywania strefy o 2 godziny, obecnie obowiązek uiszczenia opłaty za parkowanie obowiązuje w godzinach od 8 do 20. O 50 proc. zwiększyła się zryczałtowana opłata za możliwość parkowania na zastrzeżonych miejscach parkingowych. Podwyżki argumentowano tym, że od dotychczas obowiązujące stawki nie były aktualizowane od 2008 roku, a przecież od tego czasu wszystko poszło w górę. W ocenie pomysłodawców podwyżek nowe stawki miały zapewnić większą rotację na miejscach postojowych. Trudno powiedzieć, czy udało się zrealizować ten cel.

warszawa podwyżka opłat za parkowanie
Tak wygląda patrolowanie strefy płatnego parkowania

Uchwały określające wysokość stawek w strefach płatnego parkowania są badane przez prokuratorów. Jak informowała Prokuratora Krajowa – od 2016 roku do marca 2020 r. sprawdzili ponad 700 uchwał z całej Polski, z czego ponad 200 z nich zostało zaskarżonych. Ponad setka skarg utrzymała się w sądzie. Stało się tak również w Warszawie.

Podwyżka opłat za parkowanie, którą chciała wprowadzić Warszawa w ocenie sądu narusza przepisy

Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do skargi prokuratury. Nie znamy szczegółów uzasadnienia, ale prokuratura pochwaliła się, że sąd w całości uwzględnił skargę. W niej podnoszono zarzut nieproporcjonalnego wzrostu opłat. Według skarżących nie można na kierowców przerzucać wieloletnich zaniedbań w zakresie wysokości opłat. Prokuratorzy nie dopatrzyli się w podwyżce opłat żadnego uzasadnienia poza fiskalnym. Według nich podwyżka opłat powinna być wprowadzana stopniowo, tak żeby obserwować jaki wpływ na zwyczaje parkujących ma wysokość opłat. Według skargi warszawscy radni poszli na łatwiznę i po prostu dali maksymalną stawkę za pierwszą godzinę parkowania. Sąd nie znalazł również uzasadnienia dla wydłużenia godzin działania strefy płatnego parkowania. Wyrok jest nieprawomocny. Oznacza to, że stawki uchwalone przez Warszawę nadal obowiązują. Przestaną, gdy wyrok się uprawomocni. Jednak stołeczny ratusz zapowiada, że jak tylko dostanie pisemne uzasadnienie wyroku, to się od niego odwoła.

Zatem płaćcie, w końcu parkowanie w prestiżowej stolicy nie może być zbyt tanie!

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać