Ciekawostki

Volvo XC70 zarejestrowane jako traktor. Czemu Szwedzi przerabiają samochody na ciągniki?

Ciekawostki 21.09.2020 646 interakcji
Michał Koziar
Michał Koziar 21.09.2020

Volvo XC70 zarejestrowane jako traktor. Czemu Szwedzi przerabiają samochody na ciągniki?

Michał Koziar
Michał Koziar21.09.2020
646 interakcji Dołącz do dyskusji

Volvo XC70 albo Porsche Cayenne zarejestrowane jako traktor, ze specjalną rejestracją i czerwonym trójkątem z tyłu. Brzmi jak jakiś wałek z Polski? Nic z tych rzeczy, to dzieła miłujących praworządność Szwedów.

Nie wiem jak po raz pierwszy trafiłem na takie ogłoszenie, ale było to dość interesujące przeżycie. Ktoś wrzucił szwedzką ofertę z Porsche Cayenne zarejestrowanym jako ciągnik, niestety ogłoszenie już znikło. Na tej samej grupie znalazłem jeszcze Volvo XC70 – traktor. Chwila, o co tu chodzi? To bardzo interesujący sposób na obchodzenie przepisów.

volvo xc70 traktor
Zdjęcie z ogłoszenia.
Autor: Linuz

Volvo XC70 jako A-traktor, czyli oszukany samochód dla młodych.

Tak naprawdę A-traktory (bo tak dokładnie nazywa się ta kategoria pojazdów) pełnią dokładnie taką samą rolę, jak trójkołowce w Niemczech. Takim wehikułem może jeździć 15-latek z prawem jazdy kategorii AM. Czym w teorii jest A-traktor? Ciągnikiem drogowym, mogącym rozwinąć maksymalną prędkość do 30 km/h. Osiąga się to na różne sposoby. Najprostszy to elektroniczne ograniczenie prędkości, ale często blokowane są też skrzynie biegów. Zdarza się także ograniczanie przepustu w kolektorach dolotowych. Popularne jest także dokładanie drugiej skrzyni biegów, głównie w pojazdach tylnonapędowych. Wszystko to, by w teorii wóz na pierwszy biegu osiągał 10 km/h, a na ostatnim 30 km/h. Co ważne, pojazd zostający A-traktorem musi mieć masę własną na poziomie 2 ton lub być dostosowany do ciągnięcia przyczepy ważącej tonę. Oczywiście obowiązkowy jest hak, w końcu to ciągnik.

To tyle w teorii. W praktyce blokady zakłada się tak, by można było je łatwo wyłączyć i z powrotem włączyć w razie kontroli. Tak, tak panie policjancie. To naprawdę jest ciągnik. Nie, na pewno nie widziano mnie jadącego nim 90 km/h, przecież się nie da! Tak przez jedno drobne oszustwo w Szwecji powstała cała kategoria pełnowymiarowych samochodów osobowych dla nastolatków. Jak widać, istnieją firmy specjalizujące się w tym procederze. Wspomniane Volvo XC70 to tak naprawdę oferta sprzedaży trzech tak samo przerobionych aut.

volvo xc70 traktor
Zdjęcie z ogłoszenia.
Autor: Linuz

Czekajcie, jak to było? Tylko Polacy są cwaniakami, a Szwedzi to ułożony, praworządny naród?

Zdjęcie główne pochodzi z ogłoszenia, jego autorem jest Linuz.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać