Newsy

Volkswagen ma pomysł: ty wysiadasz, samochód parkuje sam!

Newsy 14.04.2018 19 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 14.04.2018

Volkswagen ma pomysł: ty wysiadasz, samochód parkuje sam!

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz14.04.2018
19 interakcji Dołącz do dyskusji

Szukanie miejsca parkingowego często bywa kłopotliwe i zajmuje dużo czasu. Dlatego Volkswagen testuje autonomiczne parkowanie na lotnisku w Hamburgu. Idea wydaje się być słuszna, ale czy przyjmie się na większą skalę?

Jak pokazują badania, Niemcy spędzają średnio 41 godzin rocznie na szukaniu miejsca parkingowego, Brytyjczycy 44 godziny, a mieszkańcy Nowego Jorku nawet 107 godzin. A przecież ten czas można przeznaczyć na coś innego!

Wszystko może dziać się automatycznie

Dlatego Grupa Volkswagena testuje autonomiczne parkowanie na hamburskim lotnisku. Wyobraźcie to sobie – dojeżdżacie na parking, zostawiacie samochód przy wjeździe, a auto samo szuka miejsca i parkuje autonomicznie – bez stresu, zarysowań lakieru, a zwłaszcza bez marnowania czasu.

Poprzez nowe mobilne rozwiązania chcemy dać kierowcom więcej wolnego czasu i zmniejszyć liczbę godzin spędzanych w stresie w ruchu drogowym – mówi Johann Jungwirth, Główny Dyrektor ds. Cyfrowych (CDO) Volkswagen AG.

W pokazanym tutaj scenariuszu testowym, użytkownicy mogą zarezerwować miejsce parkingowe na lotnisku w Hamburgu bez wychodzenia z domu za pomocą aplikacji. Potem po prostu zostawiają samochód przy wjeździe na wielopoziomowy parking.

Wszystko potem dzieje się automatycznie: pojazd sam szuka wolnego miejsca parkingowego – zwykłego bądź ze stacją do ładowania, jeśli jest to samochód elektryczny.

Jak to się dzieje?

Autonomiczne parkowanie jest możliwe dzięki czujnikom umieszczonym w pojazdach, które służą do orientacji po terenie parkingu. W ten sposób auto „komunikuje się” z wolnym miejscem i prowadzi do niego pojazd.

Ale parkowanie to nie wszystko: gdy właściciel pojazdu jest nieobecny, do samochodu mogą zostać dostarczone przesyłki lub pranie odebrane z pralni.

Wspólnie tworzymy mobilną przyszłość, a klient jest w centrum naszego zainteresowania – komentuje Jungwirth.

Kiedy kierowca wraca na parking i jest gotów do wyruszenia w dalszą drogę, wysyła informację w aplikacji, a samochód sam podjeżdża do wyjazdu z parkingu.

Płatności i fakturowanie za usługi też jest proste, ponieważ wszystko dzieje się z poziomu aplikacji.

Na razie tylko w Hamburgu

Na razie Volkswagen testuje autonomiczne parkowanie jedynie na lotnisku w Hamburgu. Do testów używane są samochody marki Volkswagen, Audi i Porsche. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozwiązanie stanie się powszechne już na początku przyszłej dekady.

Niektórym pewnie takie rozwiązanie przydałoby się szybciej…

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie