Wiadomości

Widzieliście już brzydkie zdjęcia nowego VW Polo, to teraz zobaczcie ładne. I poczytajcie ciekawostki

Wiadomości 21.04.2021 440 interakcji

Widzieliście już brzydkie zdjęcia nowego VW Polo, to teraz zobaczcie ładne. I poczytajcie ciekawostki

Piotr Barycki
Piotr Barycki21.04.2021
440 interakcji Dołącz do dyskusji

Tak, ciekawostki na temat Polo.

Szczegółowej analizy zmian w ramach liftingu tu nie będzie, bo tę zrobił już Paweł w porannym wpisie. Ale kilka nowości widać na ładniejszych zdjęciach lepiej, a o kilku warto przypomnieć.

Ciekawostka numer 1: świecący pas przedni będzie opcjonalny.

Volkswagen Polo 2021
Volkswagen Polo 2021 albo 2022. Ten odświeżony w każdym razie.

Czyli jak się komuś ten dodatek nie podoba, to może go sobie darować i przy okazji zaoszczędzić kasę. Brzmi jak całkiem dobry biznes. Przy okazji – oświetlenie LED-owe powinno być teraz standardem w nowej wersji Polo.

Ciekawostka numer 2: tak, znikają fizyczne pokrętła od klimatyzacji

Volkswagen Polo 2021

I nawet ja tego nie rozumiem. Gdyby całkowicie przeprojektowano kokpit i wstawiono np. wielki, pionowy ekran, to likwidacja przycisków byłaby jeszcze zrozumiała. Ale tutaj po prostu wstawiono nowy panel zamiast starego – zachowując wszystkie jego wymiary – i po prostu wywalono z niego pokrętła.

I żeby być bardzo konsekwentnym, na kierownicy dalej znajdziemy fizyczne przyciski, zamiast gładzików i innych cudów. Powinni tam dodać przyciski do regulacji klimatyzacji, widzę kilka niewykorzystanych miejsc na nie.

Przy okazji – ekran systemu multimedialnego może mieć teraz przekątną 9,2″, czyli większą niż do tej pory. Jak ktoś się dokładnie przyjrzy, to zobaczy też nowy lewarek przekładni DSG.

Ciekawostka numer 3: ktoś się bardzo postarał przy projektowaniu tyłu

Volkswagen Polo 2021

Ile z tych czterech (albo dwóch podwójnych) wydechów jest prawdziwych? Żaden.

Nie mam kompletnie nic do takich akcentów stylistycznych – Mercedes robi to nawet całkiem znośnie – ale im bardziej próbuje to udawać prawdziwe wydechy, tym zabawniej wygląda. Tutaj jest bardzo zabawnie.

Ciekawostka numer 4: ma się pojawić Volkswagen Polo GTI

Volkswagen Polo 2021

Aczkolwiek wiadomo o nim na razie tyle, że prawdopodobnie zaprezentowany zostanie dopiero w przyszłym roku. I tak będzie to ciekawa premiera – w końcu ile samochodów segmentu B oferowanych jest aktualnie z 2-litrowym silnikiem benzynowym? A taki pewnie wyląduje po raz kolejny pod maską odświeżonego Polo.

Ciekawostka numer 5: Volkswagen Polo sprzedaje się bardzo dobrze, ale…

Może i niezbyt często widać go na polskich drogach – albo jest na tyle anonimowy, że nie zwraca na siebie uwagi – ale to wciąż jeden z najważniejszych modeli w segmencie B. Do 2019 r. Volkswagen sprzedawał rocznie na terenie Europy grubo ponad ćwierć miliona egzemplarzy. Bywały nawet lata – i to całkiem niedawno, bo m.in. 2015 i 2016 – kiedy Polo kupowało po 300 000 i więcej klientów.

Aktualnie sprzedaż trochę wyhamowała i w 2020 r. sprzedano niecałe 170 000 egzemplarzy, co czyni z Polo 5. najpopularniejsze auto subkompaktowe w Europie – wyprzedza je tylko Clio, 208, Corsa i Yaris. Tak, ludzie częściej kupują Polo niż Sandero, Fiestę, Fabię czy Ibizę.

Problem jest tylko taki, że o ile w covidowym roku stracili wszyscy, tak Polo z całej pierwszej dziesiątki listy sprzedaży straciło procentowo najwięcej. Rok do roku spadek popularności wyniósł aż 34 proc. – 208, Corsa i Yaris straciły po 10-15 proc. Clio – 22 proc. Sandero – 25 proc.

I pewnie po to był ten lifting, zrobiony – podobnie jak ten tekst – w jakieś 15 minut. Żeby trochę znowu rozruszać sprzedaż tym, że coś się zmieniło. W końcu reszta konkurencji jest niemal zupełnie świeża. Clio, Corsa, Yaris i 208 debiutowały w końcu w 2019 r. Polo z kolei jest o 2 lata starsze i najwyraźniej opatrzyło się ludziom.

To teraz lepiej kupujcie to Polo (dalej jest sympatyczne z wyglądu), zanim Volkswagen zobaczy, że sprzedaż coś znowu nie idzie i dorzuci jeszcze 8 świetlnych listw dookoła całego nadwozia.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać