Wiadomości

Uwaga na dezinformację. Przewóz uchodźców nie jest zakazany w warunkach ubezpieczenia

Wiadomości 01.03.2022 22 interakcje
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 01.03.2022

Uwaga na dezinformację. Przewóz uchodźców nie jest zakazany w warunkach ubezpieczenia

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski01.03.2022
22 interakcje Dołącz do dyskusji

Musieliśmy dziś pokasować szerzące dezinformację komentarze na Autoblogu. Przewóz uchodźców samochodem nie jest zabroniony przez ubezpieczyciela.

Pojawia się wiele sprzecznych informacji co do tego, czy należy jechać pod granicę po uchodźców, czy też nie. Jedni mówią, że nie i że wkrótce będą zorganizowane autokary, inni zaś twierdzą (często będąc na miejscu), że każda zmotoryzowana pomoc jest na wagę złota. Wiele osób jedzie na granicę własnymi lub pożyczonymi samochodami, zabrać kobiety i dzieci, czasem też cudzoziemców uciekających z Ukrainy.

Pojawiła się dezinformacja, że przewóz uchodźców jest zakazany przez ubezpieczyciela

I że wykorzystywanie samochodu w tym celu wykracza poza przypadki wymienione w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Komentujący straszą, że w razie wypadku z ukraińskimi uchodźcami na pokładzie, będziemy musieli płacić im wysokie odszkodowanie i „odradzają angażowanie się w coś takiego”. Nie sposób tego nazwać inaczej niż dezinformacją, a pewnie znalazłbym i gorsze słowo.

Nic nie zakazuje przewożenia w samochodzie pasażerów-cudzoziemców

Są kraje, gdzie autostop jest zakazany, ale w Polsce można przewozić samochodem dowolne osoby, jeśli robisz to niezarobkowo i nie w sposób zorganizowany. Ubezpieczenie OC jak najbardziej będzie działać. Sprawdziłem na przykład, jak ujmuje to Warta:

 

Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody spowodowane działaniami wojennymi lub powstałe w czasie używania pojazdu w związku z określonymi w przepisach prawa obowiązkowymi świadczeniami na rzecz wojska lub innych podmiotów, a także zaistniałe wskutek udziału pojazdu w strajkach, rozruchach, zamieszkach, akcjach protestacyjnych, blokadach dróg, aktach terroryzmu lub sabotażu.

 

Okazjonalna podwózka osób z granicy nie spełnia żadnego z tych warunków. Nie przemieszczamy się w warunkach działań wojennych, nie bierzemy nimi udziału w aktach terroryzmu ani sabotażu. To po prostu przysługa podwiezienia kogoś. Jeśli spowodujemy kolizję i pasażerowie będą poszkodowani, są oni objęci normalnym ubezpieczeniem OC. Nie sprawdza się, kim są pasażerowie pojazdu, który miał wypadek, bo nic od tego nie zależy.

Zatem nie bójcie się pomagać i podwozić uchodźców, lub osób organizujących pomoc, jeśli tego potrzebują

Nawet jeśli się zagapicie i w coś stukniecie, OC będzie działać także na ich rzecz.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać