Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Tędy nie wracaj z wakacji: 5 najbardziej rozkopanych dróg w Polsce (mapa)

Bezpieczeństwo ruchu drogowego 18.08.2022 68 interakcji

Tędy nie wracaj z wakacji: 5 najbardziej rozkopanych dróg w Polsce (mapa)

Piotr Barycki
Piotr Barycki18.08.2022
68 interakcji Dołącz do dyskusji

Utrudnienia drogowe, korki i opóźnienia potrafią popsuć każdy wakacyjny wyjazd. Na szczęście są dwie dobre informacje. I jedna zła. 

Dobre wiadomości – utrudnienia drogowe niekoniecznie sparaliżują nasz wyjazd. Plus można je sprawdzić z wyprzedzeniem.

GDDKiA pozwala na swoich stronach sprawdzić aktualne utrudnienia w ruchu związane m.in. z pracami drogowymi. Przy każdym punkcie znajdziemy informację na temat tego, kiedy rozpoczynają się komplikujące kierowcom życie prace, na jak długim odcinku są prowadzone i kiedy zostaną zakończone. To ta pierwsza z dobrych wiadomości – utrudnienia drogowe można sprawdzić bowiem jeszcze przed wyjazdem, choć większość osób i tak pewnie po prostu wpisze adres docelowy w Google Maps i pojedzie. I dobrze.

Druga dobra wiadomość jest taka, że jeśli ktoś dopiero planuje wybrać się na wakacje, to masa długich prac drogowych, gdzie na jednej drodze na krótkim odcinku mamy do czynienia ze sporą liczbą punktów z utrudnieniami, powinna w ciągu najbliższych dni zniknąć. Przynajmniej taki jest plan.

Niektóre utrudnienia zostaną z nami jednak na dłużej. Której i na jakich drogach?

DK45 (opolskie)

Serwis GDDKiA wskazuje na odcinku między Wieluniem a Gorzowem Śląskim aż 9 (10, jeśli liczyć kawałek za Gorzowem) utrudnień w ruchu. Większość z nich będzie nam dokuczać co najmniej do września, a czasem nawet i listopada tego roku. Najczęstsze efekty robót drogowych (przynajmniej na razie) – ruch wahadłowy z sygnalizacją świetlną i znaczące ograniczenie prędkości.

Mapy Google potwierdzają, że w tych miejscach naprawdę jest niewesoło – nawet w środku dnia.

DK25 (zachodniopomorskie)

Okolice Białego Boru – trzy punkty prac drogowych, które zakończą się najwcześniej w październiku tego roku. Ruch wahadłowy, ograniczenie prędkości, sygnalizacja świetlna – to nie może się skończyć dobrze.

I nie kończy – jeden z naszych redaktorów jechał tam ostatnio i Google Maps przy wskazywaniu stanu zakorkowania zmierzało w kierunku czerni. Zresztą nawet teraz ten odcinek nie wygląda zbyt wesoło:

DK16 (warmińsko-mazurskie)

Aż 5 punktów z utrudnieniami ruchu na stosunkowo krótkim odcinku w okolicach Ełku. Szczęśliwie nie ma tutaj ruchu wahadłowego, natomiast występują ograniczenia prędkości – w tym i do 50 km/h. Część prac drogowych ma zostać zakończona dopiero w grudniu tego roku.

Niestety Mapy Google potwierdzają, że w okolicach wskazanych punktów występują dość spore opóźnienia:

utrudnienia drogowe 2022

DK3 (zachodniopomorskie)

Również 5 punktów z utrudnieniami w ruchu w okolicach między Międzyzdrojami a Wolinem. Szczęśliwie w większości przypadków obywa się bez ruchu wahadłowego, ale wprowadzone są ograniczenia w maksymalnej prędkości – równe 40 km/h dla każdego z punktów.

Mapy Google potwierdzają, że dobrze nie jest, ale z wyjątkiem niewielkich fragmentów (niewidocznych nawet przy tym powiększeniu) – dramatu nie ma.

utrudnienia drogowe 2022

DK11 (opolskie)

utrudnienia drogowe 2022

9 punktów z utrudnieniami na odcinku od okolic Kluczborka w kierunku Lublińca. W większości przypadków unikniemy wahadeł, ale pojawiają się ograniczenia prędkości do 40 km/h oraz zwężenia. Większość z utrudnień zostanie usunięta w okolicach listopada tego roku.

Większość trasy Mapy Google pokazują „na zielono”, ale na kilku odcinkach wyraźnie widać spore – choć raczej nie pod względem długości – korki.

utrudnienia drogowe 2022

Pełną listę i mapę trwających prac można znaleźć pod tym adresem.

Zdjęcie tytułowe: OlegRi / Shutterstock

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać