Ciekawostki

BMW X5 na kategorię C. Świetny plan, jeśli sąd zabrał ci tylko prawo jazdy kat. B

Ciekawostki 22.12.2020 1486 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 22.12.2020

BMW X5 na kategorię C. Świetny plan, jeśli sąd zabrał ci tylko prawo jazdy kat. B

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski22.12.2020
1486 interakcji Dołącz do dyskusji

Utrata prawa jazdy kategorii B nie musi oznaczać utraty prawa jazdy kategorii C lub D. Nadal możesz jeździć ciężarówką, na przykład BMW X5.

Znaleźliśmy w redakcyjnej poczcie link do wyjątkowo ciekawego ogłoszenia: BMW X5 zarejestrowane na kategorię C, czyli pojazd ciężarowy powyżej 3,5 tony. Utrata prawa jazdy kategorii B przy zachowaniu prawa jazdy kategorii C pozwala prowadzić taki właśnie samochód. To znaczy na początek trzeba sobie go kupić, wydając 15 tys. zł. Ale jak to możliwe?

Sprawdziłem, że faktycznie, sąd nie musi odebrać uprawnień wszystkich kategorii

Jeśli dajmy na to ktoś prowadził pod wpływem alkoholu i sprawa trafia do sądu, to sąd niemal z pewnością odbierze uprawnienia na tę kategorię pojazdu, w którym ujęto sprawcę. Czyli jeśli jechało się na motocyklu, to można pożegnać się z kategorią A. Sąd może też odebrać uprawnienia na pozostałe kategorie, ale nie musi tego robić, ponieważ wszystko zależy od okoliczności. Jeśli zdarzy się tak, że jechaliśmy w środku nocy po pustej drodze samochodem osobowym, mając we krwi 0,5 promila alkoholu, było to nasze pierwsze przekroczenie przepisów w ogóle i na co dzień pracujemy jako kierowca ciężarówki, będąc jedynym żywicielem rodziny z trójką małych dzieci, to wtedy pani sędzia ze łzami w oczach pozostawi nam kategorię C, żebyśmy mogli dalej pracować. Albo nie. Zależy od decyzji.

Przypuśćmy, że faktycznie nastąpi utrata prawa jazdy kategorii B, ale nie C

I przez rok możemy dalej pracować jeżdżąc ciężarówką, ale nie możemy prowadzić samochodu osobowego. Na ratunek pędzi BMW X5 (opisane jako BWM – niepokojące) z dopuszczalną masą całkowitą 3510 kg. Jest to więc samochód powyżej 3,5 tony, trzeba mieć na niego kategorię C, opłacać myto drogowe ViaToll i stosować się do o wiele niższych ograniczeń prędkości. Trzeba również zwracać uwagę na ograniczenia tonażowe na drogach, są drogi gdzie wjazd pojazdem cięższym niż 3,5 tony nie jest dopuszczalny. Ważne jest pamiętanie o bezwzględnym ograniczeniu do 50 km/h w obszarze zabudowanym – znaki podnoszące prędkość na takim terenie odnoszą się tylko do aut osobowych, ciężarówka > 3,5 t dalej musi jechać 50. Natomiast na drogach dwujezdniowych nie można jechać szybciej niż 80 km/h (nikt się tego nie trzyma). I tak dalej.

Zrzut ekranu z ogłoszenia od pana Andrzeja.

A czy trzeba mieć tachograf?

Nie trzeba. Takie BMW mieści się w kategorii pojazdów zwolnionych z posiadania tachografu. Jest to kategoria o nazwie:

Pojazdy przeznaczone do przewozu osób, które ze względu na typ konstrukcyjny i wyposażenie nadają się do przewozu nie więcej niż dziewięciu osób łącznie z kierowcą i są do tego przeznaczone.

Można więc śmiało latać bez tacho. Powstaje jednak niezwykle ważne pytanie: kto zechce wydać 15 000 zł na obejście wyroku sądu, kupując samochód, który potem jest praktycznie nieodsprzedawalny? Rozumiem ewentualność wypożyczenia takiego wozu, choć gdybym był policjantem i trafiłbym na takiego „spryciarza”, to zabrałbym wirtualny dowód rejestracyjny i skierował pojazd na powtórne badanie techniczne. Można sobie przecież wyobrazić, że do ważącego na pusto 2100 kg BMW X5 ktoś wrzuci 1410 kg drożdży, bo przecież „jest kwit na 3510 kg”. Samochód ten nie jest do tego dostosowany i będzie zachowywał się niestabilnie, stając się bardziej podatny na utratę panowania.

Jaki jest więc sens?

Żaden, jak przy wszystkich tematach typu „anuluj mandat”, „obejdź przepisy”, „bądź sprytnym januszem”. Dostałeś wyrok w postaci zakazu jazdy osobówką na rok – nie jeździj osobówką przez rok. NIE-JEŹDZIJ-OSOBÓWKĄ-PRZEZ-ROK. Dziękuję.

Czytaj również: Prawo jazdy kategorii B – te pojazdy poprowadzisz dzięki niemu

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać