Wiadomości

Uber kończy z testami samochodów autonomicznych w Arizonie

Wiadomości 24.05.2018 1 interakcja
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 24.05.2018

Uber kończy z testami samochodów autonomicznych w Arizonie

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz24.05.2018
1 interakcja Dołącz do dyskusji

Stało się. Uber kończy z testami autonomicznych samochodów w Arizonie. To efekt śmiertelnego wypadku jednego z pojazdów, który miał miejsce dwa miesiące temu.

Przypomnijmy – zginęła wówczas 49-letnia Elaine Herzberg, która przechodziła przez skrzyżowanie, prowadząc rower. Tuż po tym zdarzeniu Uber postanowił czasowo zawiesić testy samochodów autonomicznych. Teraz podano informację o ich zakończeniu.

Nie oznacza to jednak całkowitego wycofania się z autonomicznego transportu

Uber nie zamierza całkowicie rezygnować z pomysłu przejazdów autonomicznych. Jak twierdzi BBC, firma planuje wznowić testy jeszcze tego lata, ale w Pensylwanii.

To właśnie w Pensylwanii Uber rozpoczął testowanie swoich pierwszych samochodów autonomicznych w 2016 roku. Stopniowo rozszerzano testy o inne miejsca – Arizonę, San Francisco, Kalifornię i Toronto. Po marcowym wypadku wszystkie działania zawieszono, w wyniku pojawiających się wątpliwości co do bezpieczeństwa autonomicznej technologii.

Wiele osób straci pracę

W wyniku decyzji o zakończeniu testów w Arizonie pracę straci około 300 osób, jednak 500 pracowników Uber Taxi (czyli tradycyjnych przejazdów z kierowcą), nadal świadczyć będzie swoje usługi.

Na decyzję może mieć też wpływ fakt, iż gubernator stanu Arizona, Doug Ducey, zabronił Uberowi testowania przejazdów autonomicznych, a decyzja ta nadal obowiązuje.

Gubernator skupił się zawsze na tym, co najlepsze dla mieszkańców Arizony, a nie dla jednej firmy – powiedział rzecznik prasowy gubernatora, Daniel Scarpinato.

Uber się nie poddaje

Dyrektor generalny Ubera Dara Khosrowshahi zapewnia, że firma nie wprowadzi usługi przejazdów autonomicznych na drogi publiczne, dopóki nie będzie w stanie zapewnić pasażerom właściwego poziomu bezpieczeństwa.

Aby o to zadbać, Uber zatrudnił niedawno byłego przewodniczącego Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Christopher Hart ma pilotować program autonomicznych przejazdów i zadbać, by spełniał on niezbędne wymogi bezpieczeństwa.

Biorąc pod uwagę nasz cel, jakim jest uczynienie z Ubera prawdzie mobilnej firmy, w tym roku planujemy reinwestować wszelkie nadwyżki zarówno w naszą podstawową działalność, jak i w Uber Eats na całym świecie – zapowiada Khosrowshahi.

Co dalej z autonomicznymi przejazdami? Pozostaje nam poczekać na wznowienie testów, by przekonać się, jak długo będziemy musieli czekać na wprowadzenie takiej usługi na stałe.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać