Samochody używane

Kultowa Toyota Supra z Fast & Furious trafiła na aukcję. Jest idealna

Samochody używane 24.05.2021 70 interakcji

Kultowa Toyota Supra z Fast & Furious trafiła na aukcję. Jest idealna

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski24.05.2021
70 interakcji Dołącz do dyskusji

Kultowa Toyota Supra z filmu Fast & Furious właśnie trafiła na aukcję. Wystarczy ją kupić żeby zostać częścią rodziny Dominica Toretto i wieść życie od wyścigu do wyścigu.

Zakochałem się w w filmach z serii Szybcy i Wściekli od pierwszego obejrzenia. Ciekawa fabuła, świetna ścieżka dźwiękowa, wspaniałe samochody i wyraziste postacie spowodowały, że seria cieszy się niebywałym powodzeniem. Już za chwilę w kinach zadebiutuje 9. część, w której, jeżeli wierzyć trailerom, bohaterowie zaliczą epizod w przestrzeni kosmicznej. Kolejne części skręciły w kierunku coraz to wymyślniejszych scen kaskaderskich i coraz bardziej naciąganych pomysłów. Oczywiście nie przeszkadza to wyłączyć myślenie podczas seansu i cieszyć się czystą frajdą. Wróćmy jednak do pierwszej części, która powstała 20 lat temu i na zawsze zmieniła oblicze kina akcji. To właśnie w niej pojawiła się Toyota Supra czwartej generacji, która swój żywot w filmie zaczęła pod płotem, następnie Toretto wraz z O’Connerem ją odrestaurowali, a podczas jazdy próbnej bez problemu objechali Ferrari F355.

Wspaniała. Można taką kupić, wystarczy zalicytować najwyżej podczas aukcji Barrett & Jackson.

W rzeczywistości Toyota Supra należała do konsultanta technicznego pierwszego filmu z serii Fast & Furious

Craig Lieberman użyczył swojego egzemplarza na potrzeby filmu. Został on poddany tuningowi, który przeprowadził Eddie Paul. W jego ramach samochód otrzymał pomarańczowy lakier z palety barw Lamborghini Diablo. Na aucie znajduje się malowanie, którego motywem przewodnim jest nuclear gladiator. Poza nim w różnych miejscach umieszczono niezwykle modne w tamtych czasach naklejki producentów akcesoriów tuningowych. Auto ma body kit firmy Bomex i kompozytową maskę na wzór oryginału od Toyota Racing Division. Zostało wyposażone w ksenony i neonowe podświetlenie podwozia. Tylną klapę pięknie wieńczy dwupłatowe aluminiowe skrzydło. Samochód stoi na 19-calowych felgach firmy Dazz. Wnętrze zostało wyłożone zamszową tapicerką, zyskało kubełkowe fotele i czteropunktowe pasy bezpieczeństwa.

supra Fast & Furious
Zdjęcie z aukcji Barrett & Jackson

Do nakręcenia filmu użyto 8 przerobionych w ten sposób Supr. Ta pożyczona od Craiga nosiła nazwę Hero 1. Oprócz niej była wersja zapasowa nosząca oznaczenie Hero 2. Pozostałe 5 wykorzystywano do ujęć kaskaderskich. Nosiły oznaczenia Stunt 1 – Stunt 5. Ta z ze zdjęć nosiła oznaczenie Stunt 1. Według Liebermana był to jedyny egzemplarz kaskaderski, który prowadził Paul Walker podczas prac na planie. Ósma Supra to złom stojący pod płotem – nie wiem jakie nosiła oznaczenie. Hero 1 został sprzedany rok po zakończeniu zdjęć i nadal znajduje się w rękach kolekcjonera. Stunt 1 z aukcji oryginalnie wyjechał z fabryki w 1994 roku w czarnym kolorze. Został zakupiony przez producentów filmu w Arizonie za 24 tysiące dolarów. W filmie widzimy go gdy Brian O’Conner goni uciekającego na motocyklu Trana. To z tego egzemplarza oddaje kilka strzałów w plecy gangstera.

Supra Fast & Furious
Zdjęcie z aukcji Barrett & Jackson

Supra z aukcji ma jedyny słuszny silnik

Pod maską znajdziemy zestaw literek wywołujących mokre sny i dreszcze u fanów Toyoty – 2JZ-GTE. To podwójnie doładowana, rzędowa szóstka o pojemności 3 litrów, która generuje 320 KM. Silnik w egzemplarzu aukcyjnym jest jak najbardziej seryjny. Jedyną modyfikacją jaką przeprowadzono była wymiana układu wydechowego, żeby otrzymać lepsze brzmienie.

Zdjęcie z aukcji Barrett & Jackson

Auto wyposażone jest w czterobiegową przekładnię automatyczną, co nieuchronnie prowadzi nas do pytania: po co Brian O’Conner wachlował biegami jak szalony? Niestety nie posiada butli z podtlenkiem azotu, zostały po niej tylko uchwyty.

Zdjęcie z aukcji Barrett & Jackson

Toyota Supra brała udział w tej kultowej scenie:

To nic, że pokonanie ćwierci mili zajęło naszym bohaterom aż 1:38 m, czyli więcej niż na pokonanie takiego dystansu potrzebowałoby Audi A2 z silnikiem 1,4 l o mocy 75 KM. Ale żadne inne auto nie wyglądałoby tak dobrze jak ta Supra. Żeby nie było żadnych wątpliwości, egzemplarz, który można wkrótce nabyć, ma certyfikat poświadczający jego autentyczność.

Co ciekawe – ta konkretna Supra wystąpiła również w drugiej części, która nosiła tytuł 2 Fast 2 Furious (Za Szybcy, Za Wściekli). Tylko w tej części ma złoty kolor, inne wnętrze i innego kierowcę. Można ją zobaczyć w tej scenie:

Na szczęście po zakończeniu zdjęć ktoś przywrócił jej poprzedni wygląd.

Zdjęcie z aukcji Barrett & Jackson

Ride or die, remember?

Jeden z dublerów (w wersji z pięciobiegową przekładnią manualną) trafił na aukcję w 2015 roku. Wtedy wylicytowano go za 185 tysięcy dolarów. Mam przeczucie graniczące z pewnością, że w nadchodzącej aukcji uda się sprzedać omawianą Suprę za znacznie większą kwotę. W końcu to jedyny taki egzemplarz zobacz. Nie dość, że ma 2JZ-GTE pod maską, to faktycznie jeździł nim nieodżałowany Paul Walker. Nie mogę się doczekać rezultatu aukcji. Tymczasem przyszedł czas na odpalenie pierwszej części Fast & Furious. Ride or die.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać