Wiadomości

W Polsce na razie nie kupisz zwykłego Priusa. W Stanach do oferty dodano właśnie wersję AWD

Wiadomości 28.11.2018 34 interakcje
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 28.11.2018

W Polsce na razie nie kupisz zwykłego Priusa. W Stanach do oferty dodano właśnie wersję AWD

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz28.11.2018
34 interakcje Dołącz do dyskusji

Toyota Prius przetarła szlak dla samochodów hybrydowych, ale w Polsce nie cieszy się zbytnią popularnością. Natomiast w Stanach Zjednoczonych właśnie zapowiedziano wersję z napędem na cztery koła. Zostanie ona pokazana podczas Los Angeles Auto Show.

W Polsce zwykłej Toyoty Prius na razie się nie uświadczy. Na stronie producenta można znaleźć jeszcze wersję Prius plug-in oraz Prius+. W Stanach Zjednoczonych sprzedaż też spada, ale tam Prius przyjął się dużo lepiej. Niektórzy nawet decydują się na jego tuning i montują w swoich Priusach silniki V8.

Toyota znalazła jednak sposób, by sprzedażowe słupki znów poszły w górę. Ponoć nic tak napędza klientów do salonów, jak mały lifting modelu.

Największą zmianą jest wprowadzenie napędu AWD.

Do tej pory napęd na cztery koła był dostępny tylko w kilku krajach, w tym w Japonii, ale nie w Stanach Zjednoczonych. To właśnie się zmienia. Prius będzie wyposażony w inteligentny napęd 4×4 z silnikiem elektrycznym o dużym momencie obrotowym przy tylnej osi, który napędzi tylne koła do prędkości 69 km/h. To podobne rozwiązanie jak w Lexusie RX.

Napęd 4×4 ma się włączać automatycznie, kiedy wymagają tego warunki na drodze, czyli np. kiedy czujniki kół wyczują poślizg.

Prius AWD został także wyposażony w nowy zestaw akumulatorów (niklowo-wodorkowy), dostosowany do pracy w niskich temperaturach. Dzięki jej kompaktowym rozmiarom, przestrzeń pasażerska się nie skurczy.

Niewielkie zmiany we wnętrzu.

Wnętrze Priusa w wersji AWD również przeszło delikatny lifting, który objął m.in. kierownicę oraz panel środkowy na wzór tego oferowanego w Japonii. Jest lekkie szaleństwo i lekkie nawiązanie do Tesli S.

Małe zmiany dotyczą także zderzaków oraz przednich i tylnich świateł. Do gamy kolorystycznej doszły także dwa nowe odcienie – Supersonic Red i Electric Storm Blue.

Toyota zapowiada, że Prius AWD będzie jednym z najbardziej paliwooszczędnych samochodów osobowych z napędem na wszystkie koła, dostępnych w Stanach Zjednoczonych.

A co z Polską?

Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland, zapowiada, że Prius AWD trafi też i na polski rynek. Wróci także Prius w wersji standardowej. Niestety, nie wiadomo jeszcze kiedy.

Mamy natłok premier w najbliższym roku, a Prius jest od lat wyborem niszowym, więc musi poczekać – dodaje.

Wszystkim wielbicielom Priusa – jeśli tacy w ogóle nas czytają (tak – prowadzący) – pozostaje więc cierpliwie czekać na tę premierę.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać