Wiadomości / Ciekawostki

Volvo kupiło Teslę. Teraz rozkręci ją na czynniki pierwsze

Wiadomości / Ciekawostki 11.07.2020 131 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 11.07.2020

Volvo kupiło Teslę. Teraz rozkręci ją na czynniki pierwsze

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski11.07.2020
131 interakcji Dołącz do dyskusji

 Tesla Model Y trafiła do Europy. Na razie tylko jeden egzemplarz i niestet-Y nie trafi do testów dziennikarskich, zostanie rozłożony na śrubki w ramach koncepcji reverse engineering.

Kiedyś chciałem nauczyć się wiązać jakiś supeł czy tam węzeł. Miałem go zawiązanego przez inną osobę wcześniej i uznałem, że jak go powoli i precyzyjnie rozwiążę, fotografując przy okazji co robię, to nauczę się jak był zawiązany. Węzeł rozleciał się zanim zdążyłem cokolwiek zapisać czy sfotografować, a ja guzik się nauczyłem. Przy okazji jednak dowiedziałem się, czym jest reverse engineering. To dział inżynierii polegający na rozkręcaniu gotowych produktów i patrzeniu, jak są zbudowane. W Stanach Zjednoczonych jest to cały przemysł – ostatnio na gwiazdę internetu wyrósł niejaki Sandy Munro, który zawodowo rozkręca Tesle. Oto film z prucia Tesli w drobny mak, jeden z wielu:

Nasuwa się pytanie – skoro Sandy Munro rozłożył już Model Y na czynniki pierwsze, to po co Volvo chce zrobić to samo? Czy nie wystarczy, że obejrzą tutorial na Youtube i nie staną się od tego mądrzejsi? Jednak nie, bo inżynierowie szwedzko-chińskiego koncernu chcą zmacać wszystko własnymi łapkami. W szczególności ponoć interesuje ich ogromny tył modelu Y formowany z jednego kawałka blachy. Do jego wykonania Elon Musk nakazał zakupić największą na świecie prasę do blachy, która ma wielkość domu jednorodzinnego i waży 5500 ton. W Volvo pewnie chcą sprawdzić, czy to w ogóle ma sens, czy to jest tylko chwyt marketingowy i lepiej pozostać przy składaniu tyłu z osobnych paneli.

Drugim ciekawym wynalazkiem, który może zainteresować Volvo w modelu Y jest Octovalve – połączenie pompy ciepła i sterownika klimatyzacji, którego działanie jest jednocześnie genialne i tak skomplikowane, że zupełnie go nie rozumiem. Mam nadzieję, że inżynierowie Volvo, którzy będą pruli Y na części, będą nieco mądrzejsi ode mnie i rozgarną o co w tym chodzi. Elon Musk oczywiście puszy się z dumy w kwestii Octovalve, nazywając to urządzenie „przełomem na miarę wynalezienia płyty drukowanej w elektronice – Octovalve to jak płyta drukowana, tyle że do chłodzenia i ogrzewania”.

 

tesla model y

Przy okazji warto wspomnieć, że główny designer Volvo XC40, Ian Kettle (Janusz Czajnik), został niedawno wynajęty przez Teslę jako główny projektant wyglądu zewnętrznego pickupa Cybertruck. Trochę mu nie zazdroszczę, pewnie Elon Musk stał ciągle nad nim i narzekał, że wszystko nie tak.

Po co Volvu to wszystko?

Gama Volvo się elektryfikuje, Geely też – SUV XC40 Recharge będzie konkurował na rynku z Teslą Model Y (która tak przy okazji nie jest żadnym SUV-em, prędzej vanem), więc chcą sprawdzić, czym główny rywal może ich zaskoczyć. Auto zostało zarejestrowane na normalne tablice, więc pewnie będzie też badane w ruchu drogowym. To może być fajna robota, upalanie Tesli Model Y za pieniądze Volvo i pisanie raportów, co się zepsuło. Na pewno byłbym w tym równie świetny co we wstecznej inżynierii węzełka.

volvo xc40 recharge
volvo xc40 recharge

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać