Wiadomości

Tesla Model Y: ceny w Polsce ujawnione. Bez trzech stów nie podchodź

Wiadomości 09.07.2021 169 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 09.07.2021

Tesla Model Y: ceny w Polsce ujawnione. Bez trzech stów nie podchodź

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk09.07.2021
169 interakcji Dołącz do dyskusji

Na polskiej stronie marki pojawił się już konfigurator samochodu Tesla Model Y. Ceny startują od 300 tysięcy bez dziesięciu złotych. 

Na ceny Tesli Model Y trzeba było trochę poczekać, ale od dzisiaj widać je już w konfiguratorze. Pierwsze dostawy aut do klientów są spodziewane w Polsce jeszcze w tym roku… o ile chętni zdecydują się na wyłożenie na auto 299 990 zł. Co najmniej, bo większość egzemplarzy pewnie będzie droższa.

Tesla Model Y: ceny w Polsce

tesla model y ceny

Wspomniana kwota pozwala na zakup odmiany Long Range. Auto ma dwa silniki, dzięki którym w rubryce napęd wpisano na cztery koła. Przejedzie bez ładowania aż 505 kilometrów (więc chyba zasługuje na swoją nazwę oznaczającą po angielsku duży zasięg). Rozwija 345 KM i osiąga 100 km/h w 5,1 s. Prędkość maksymalna tego crossovera wynosi 217 km/h.

Jeżeli Model Y Long Range jest dla kogoś zbyt wolny, bo Tesla kojarzy mu się z jeszcze bardziej atomowym przyspieszeniem, musi kliknąć kolejną pozycję w konfiguratorze. Wersja Performance wymaga jednak głębszego sięgnięcia do kieszeni. Kosztuje 329 990 zł. Właściwie, to nie taka duża różnica…

…a jednak mówimy o dużo szybszym samochodzie

Moc rośnie do 455 KM, z pięciu sekund do setki robią się niecałe cztery (dokładnie: 3,7 s), a kres możliwości na autostradzie (niemieckiej) nadchodzi przy 241 km/h. Trzeba się pogodzić z mniejszym zasięgiem, ale 480 km to i tak bardzo dużo. Dodatkowo, Tesla Model Y Performance ma m.in. większe, 21-calowe felgi, obniżone zawieszenie i bardziej skuteczne hamulce.

Oczywiście, wspomniane ceny to jeszcze nie koniec zabawy. Chcesz inny lakier niż biały? Nie ma problemu, ale to kosztuje 5500 zł. Większe, bo dwudziestocalowe felgi w wersji Long Range? Jasne, ale dopłać okrągłe 10 tysięcy.

Dopłaty wymaga też Autopilot

Dostępne są dwa pakiety. Pierwszy nosi nazwę Rozszerzony Autopilot. Producent wymienia następujące elementy w konfiguratorze.

-Nawigacja na Autopilocie
-Funkcja zmiany pasa ruchu
-Automatyczne parkowanie
-Summon
-Inteligentne Summon

Czym jest Summon? Oto opis ze strony producenta:

Po aktywacji w aplikacji Tesla Twój zaparkowany samochód znajdzie Cię, a nawet zaparkuje w ciasnych miejscach lub z nich wyjedzie. Funkcja Smart Summon radzi sobie ze skomplikowanymi sytuacjami parkingowymi, przestrzegając oznaczeń pasów i znaków stopu oraz omijając pieszych i przeszkody, takie jak pachołki drogowe, kosze na śmieci i pozostawione luzem wózki sklepowe.

 

Taki pakiet kosztuje 19 500 zł

tesla model y ceny

Jest jeszcze drugi, droższy, o nazwie Pełna Zdolność do Samodzielnej Jazdy. Jeśli samochód faktycznie ma wyręczyć kierowcę, cena 39 000 zł nie wydaje się wygórowana… Co wchodzi w skład zestawu?

-Wszystkie funkcje Podstawowego Autopilota i Rozszerzonego Autopilota.
-Monitorowanie sygnalizacji świetlnej i znaków stopu
Planowane rozwiązania:
-Automatyczna jazda po ulicach miast

Tak naprawdę, kupuje się więc możliwość jazdy autonomicznej w przyszłości. Kiedy będzie możliwa? Czy będzie działać w Polsce? Co na to przepisy? Chętny na Teslę Model Y z takim pakietem musi sobie sam odpowiedzieć na te pytania i policzyć, czy warto. Wyposażona we wszystkie opcje Tesla Model Y Performance kosztuje 384 490 zł. Tańsze odmiany z jednym silnikiem uzupełnią ofertę w przyszłości.

PS Możemy się cieszyć z możliwości zamawiania Modelu Y, ale Czesi mogą już wybierać Cybertrucka

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać