Wiadomości

3 centymetry to nie zdrada. Tesla zadowala inwestorów na koniec roku

Wiadomości 31.12.2020 226 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 31.12.2020

3 centymetry to nie zdrada. Tesla zadowala inwestorów na koniec roku

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz31.12.2020
226 interakcji Dołącz do dyskusji

Trwa pościg za rekordowym wynikiem sprzedaży Tesli w 2020 roku. Jakość wykonania odpadła od peletonu już na starcie.

W delegacji to nie zdrada, po alkoholu to nie zdrada i coś jeszcze to nie zdrada, ale nie pamiętam co. Tak pouczał bohater filmu Porno. W Tesli 3 centymetry to też nie zdrada, a już na pewno nie naruszenie wewnętrznych standardów jakości. Ważne żeby na koniec roku zadowoleni byli inwestorzy.

Adam opisywał, jak Tesla chce domknąć rok z rekordową sprzedażą, to jest ich priorytet. Tam nie ma czasu taczek załadować, a co dopiero przejmować się jakością montażu. Inwestorzy muszą dostać jakiś konkret, pół miliona aut nadaje się na konkret świetnie. Specjalistę ds. jakości trzeba więc wysłać na dłuższy urlop, o ile kiedykolwiek ktoś taki był tam zatrudniony.

Historia źle zmontowanych egzemplarzy nie umarła, zyskuje drugie życie.

Lampy w Karpaty

Kiedy produkcja Tesli za sprawą Modelu 3 stała się masowa, pojawił się problem z przypadkami niestarannego wykonania, który przeszedł na kolejny model, Model Y. Lampy w Karpaty to moja ulubiona wada z nowiutkiej Tesli Model Y, dostarczonej klientom pod sam dom. Tesla pojawia się pod domem bezszelestnie, radości nie ma końca. Potem wystarczy już tylko udać się do serwisu by spróbowali usunąć liczne usterki. Krzywo zmontowane tylne lampy, to nawet nie jest żadne zaskoczenie. Nic nie jest w stanie zmącić zachwytu nowym egzemplarzem.

tesla jakość wykonania 2020

Wszystkim producentom zdarzają się wpadki, ale i tak niepojęte wydaje się, jak można klientowi zostawić pod domem samochód, którego tylna lampa zwyczajnie się rozjeżdża. To na pewno nie stało się na lawecie, to tak opuściło fabrykę i widziało to wiele par oczu, widział to człowiek, który zostawiał pojazd pod domem i być może nawet sporządzał jakiś protokół. I co? I nic, bo to ciągle się zdarza.

Może historia z odfruwającym dachem, to był jednak fejk, jak sugerowali niektórzy, ale liczne wady powłoki lakierniczej, brudne i źle spasowane elementy karoseryjne i wewnętrza, to już prawda ujawniana przez wielu kolejnych odbierających wymarzoną Teslę. Kiedy wydawało się już, że sprawa niedorobionych egzemplarzy zaczęła przemijać, bo choroby wieku dziecięcego kiedyś się kończą, do gry wkroczył pan Andrew Chan, którego Model 3 zabłysnął zupełnie nową wadą.

Elon kochać, Elon obniżyć 3 centymetry

Nie ma czasu na inspekcję przed wydaniem pojazdu, gdy idzie się na rekord. Wydawanie jest święte, inspektorowanie przeklęte. Najpierw należy wydać samochody, a martwić się potem. Dlatego Model 3 pana Chana, wygląda jak inspekcja niewykonana.

tesla jakość wykonania model 2021
Źródło: insideevs.com

W swym nowiutkiej Tesli odebranej w Hong Kongu, dostrzegł szereg niedoróbek. Brud, pomarszczona tapicerka, źle zamontowana podsufitka, wgniecenia lakieru i źle spasowane elementy karoseryjne, w tym drzwi, to jego lista problemów, które zdarzają się też u innych klientów. A na szczycie listy, a może raczej dole, pojawiło się coś nowego.

Prześwit w jego Modelu 3 jest mniejszy o 3 centymetry od deklarowanego przez producenta. Andrew Chan dopytał w Tesli, ile ma on wynosić. Odpowiedziano mu, że 15 centymetrów. W jego egzemplarzu wynosi on tylko 12 centymetrów, przez co ma problem z zaparkowaniem samochodu na swoim miejscu parkingowym.

tesla model 3 jakość wykonania
Źródło: insideevs.com

Tesla odpowiedziała mu, że jest to dozwolona tolerancja i wszystko jest w porządku. Wszystko jest tak bardzo w porządku, że niezadowolony Andrew Chan spotkał się z oporem Tesli, która nie chce uznać jego roszczeń i przyjąć samochodu z powrotem. Ważniejsze jest zachęcanie klientów do zakupów na koniec roku.

Full Self-Driving za darmo przez 3 miesiące

Z jednej strony mamy więc Teslę, która dopycha sprzedaż nogą tak mocno, że klientom, którzy mogą odebrać egzemplarz do końca roku, oferuje trzy miesiące darmowego dostępu do opcji trochę autonomicznej jazdy (Full Self-Driving). A z drugiej klientów, którzy otrzymują samochody, które wyglądają, jakby nie przeszły żadnej kontroli jakości. Jak tu zachować rozsądek, gdy tak kusi.

Andrew Chan swoją Teslę odebrał kilka tygodni temu, ale kolejny właściciel opowiada o samochodzie odebranym kilka dni temu. Wszystkie znane wady są wciąż obecne, w samochodzie dodatkowo są liczne żółte i zielone taśmy, które wydają się oznaczać uszkodzenia, jakie należy poprawić. Prześwitu autor filmu chyba nie mierzył, może warto?

Problem z wjazdem na miejsce parkingowe jest na pewno dokuczliwy, ale czy samochód, który zawieszony jest z nieznanych przyczyn niżej aż o 3 centymetry, na pewno wciąż jedzie prosto?

Czy kwestia jakości doczeka się kiedyś wyprostowania?

To już druga Tesla Andrew Chana, z pierwszą też miał liczne problemy. Na zakup Tesli zdecydował się po raz kolejny ze względów podatkowych. Lubi samochód, ale nie podejście do klienta. To może się szybko nie zmienić, jeśli zadowolenie inwestorów pochylonych na rocznym sprawozdaniem finansowym, będzie ciągle ważniejsze niż stan wydawanego pojazdu.

Najpierw wydawane Tesle trapiły choroby wieku dziecięcego, wydaje się, że teraz to już choroba autoimmunologiczna. Jedna część Tesli zjada drugą, wynik czasami zjada jakość.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać