Wiadomości

Autopilot Tesli potrafi uratować przed wypadkiem. Ale według niektórych potrafi go też spowodować

Wiadomości 14.02.2019 594 interakcje
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 14.02.2019

Autopilot Tesli potrafi uratować przed wypadkiem. Ale według niektórych potrafi go też spowodować

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz14.02.2019
594 interakcje Dołącz do dyskusji

Głosy, czy należy ufać Autopilotowi, czy też nie, są bardzo podzielone. Nie dostajemy też na to jednoznacznego potwierdzenia. Kiedy bowiem jednego dnia dowiadujemy się, że Autopilot pomógł uniknąć wypadku, po chwili dowiadujemy się, że w podobnej sytuacji wypadek spowodował.

Oczywiście najwięcej tego typu doniesień dotyczy Tesli. Bywały nawet sytuacje, kiedy autopilot przed wypadkiem wręcz przyspieszał, co kończyło się tragicznie. Albo po wypadku auto od razu stawało w płomieniach.

Raz Tesla wypadkowi zapobiega…

Autopilot może jednak zapobiec wypadkowi. Pewien kierowca Tesli Model 3 miał dużo szczęścia.

Jechałem na Autopilocie, gdy kobieta obok mnie nagle wjechała na mój pas. Autopilot zadziałał wzorowo – opisuje kierowca.

Czujniki wychwyciły zbliżającą się Toyotę Corollę i zareagowały błyskawicznie. Dzięki reakcji Autopilota wdało się nie tylko uniknąć zderzenia z drugim autem, ale także z betonowymi barierami na drodze.

Całość zadziała się tak szybko, że bardzo możliwe, iż kierowca samodzielnie nie dałby rady zareagować na sytuację i do wypadku jednak by doszło. Tego nie wiemy, ale w sumie dobrze, że nie musieliśmy się przekonać.

Na dowód sytuacji kierowca umieścił film z rejestratora jazdy na YouTubie:

…a raz wypadek powoduje.

Mniej szczęścia miał kilka dni wcześniej Eric Carter z New Jersey. Twierdzi on, że Autopilot w jego Tesli Model X nie pozwolił na przejęcie kontroli nad pojazdem, co z kolei doprowadziło do wypadku. Auto skosiło kilka znaków drogowych i zakończyło jazdę na poboczu.

Według policyjnego raportu czujniki Autopilota Tesli mogły zostać zmylone przez liczne znaki drogowe w okolicy. To jednak nie wyjaśnia, dlaczego – jak twierdzi kierowca – nie był on w stanie przejąć kontroli nad samochodem.

Kierowca może z łatwością wyłączyć Autopilota, lekko dotykając kierownicy lub hamulców – twierdzi rzecznik Tesli.

Z kolei Eric Carter upiera się przy swoim. Według niego udało mu się wyłączyć Autopilota dopiero po uderzeniu w znaki, i wtedy bezpiecznie się zatrzymać.

Pytanie o to, czy Autopilot pomaga w jeździe, czy powoduje zagrożenie, nadal pozostaje bez odpowiedzi.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać