TechMoto / Ciekawostki

Samochód syty i ekologia cała? Tauron pracuje nad pozyskiwaniem paliwa ze spalin

TechMoto / Ciekawostki 26.09.2018 150 interakcji
Piotr Szary
Piotr Szary 26.09.2018

Samochód syty i ekologia cała? Tauron pracuje nad pozyskiwaniem paliwa ze spalin

Piotr Szary
Piotr Szary26.09.2018
150 interakcji Dołącz do dyskusji

Co jakiś czas słyszymy o tym, że światowe zasoby ropy naftowej się kurczą i że w sumie dobrze by było coś z tym fantem zrobić. Na przykład wymyślić jakiś nowy rodzaj paliwa. Często takie projekty kończą się na bardzo wczesnym etapie rozwoju, czasem jednak – tak jak teraz – ktoś zakasuje rękawy i wprowadza pomysł w życie. Na terenie Elektrowni Łaziska powstała właśnie pilotażowa instalacja, która ma wytwarzać syntetyczny gaz ziemny (SNG) ze spalin.

Nowa instalacja została uruchomiona przez międzynarodowe konsorcjum, którego liderem jest spółka Tauron Wytwarzanie. Cała idea polega na tym, by ze spalin emitowanych przez bloki energetyczne wychwytywać dwutlenek węgla, a następnie doprowadzać do jego reakcji z wodorem pochodzącym z elektrolizy wody. Proces elektrolizy ma być zasilany tanią energią elektryczną w tak zwanych dolinach obciążeń, czyli na przykład nocą. Brane pod uwagę jest też korzystanie z ekologicznych, ale przy tym niesterowalnych źródeł energii – farm wiatrowych i ogniw fotowoltaicznych. Efektem reakcji chemicznej jest powstanie metanu, a jedynym produktem ubocznym – tlen.

Tauron już wcześniej eksperymentował z usuwaniem dwutlenku węgla ze spalin.

Nowa technologia wygląda bardzo obiecująco, tym bardziej, że może mieć kilka zastosowań. Syntetyczny gaz ziemny może zostać skierowany do istniejącej sieci, by w godzinach największego zapotrzebowania na moc użyć go do produkcji energii w turbinie gazowej. Nas w szczególności interesuje ewentualna dalsza przeróbka. Po sprężeniu otrzymujemy bowiem CNG, czyli skompresowany gaz ziemny. Takiego paliwa można użyć do napędu samochodów czy autobusów. Testuje to zresztą sam Tauron, tankując tak pozyskany gaz do różowej Skody Superb V6 pierwszej generacji.

gaz ziemny
fot. Tauron

Całe rozwiązanie ma jeszcze jedną wielką zaletę: jest ekologiczne nie tylko pod względem technologii produkcji.

Głównym składnikiem gazu ziemnego – zarówno SNG jak i CNG – jest metan. Jak podkreśla spółka, silniki tłokowe spalające metan emitują mniej szkodliwych związków do atmosfery niż silniki wymagające do pracy innych paliw. Te wszystkie zalety mogą sprawić, że zainteresowanych podobnymi instalacjami będzie więcej polskich miast, na razie nie podano jednak żadnych konkretów. Wiadomo jedynie, że w 2020 roku Tauron chce dokonać pierwszej komercjalizacji projektu. Póki co trwają dalsze prace nad instalacją, by docelowo osiągnęła ona wydajność 500 metrów sześciennych gazu na godzinę.

Nam pozostaje czekać i trzymać kciuki. Może jednak komuś ta zerowa akcyza i nalepki uprawniające do wjazdu do strefy czystego transportu faktycznie się przydadzą?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać