Wiadomości

Tę tablicę rejestracyjną możesz mieć za 1,2 mln zł. A to i tak nie jest rekord

Wiadomości 02.08.2018 4 interakcje
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 02.08.2018

Tę tablicę rejestracyjną możesz mieć za 1,2 mln zł. A to i tak nie jest rekord

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz02.08.2018
4 interakcje Dołącz do dyskusji

W Polsce tablica rejestracyjna przypisana jest do samochodu, a nie do właściciela. W Wielkiej Brytanii jest inaczej, dlatego czasem na aukcje trafiają te unikalne blachy, a ich ceny potrafią osiągnąć zawrotne sumy. W sierpniu do kupienia będzie kolejna potencjalnie rekordowa tablica rejestracyjna „2GTO”.

Szacuje się, że nowy nabywca może za nią zapłacić nawet 250 tys. funtów, czyli oko. 1,2 mln zł.

Kwota ze sprzedaży może być zawrotna.

Do tej pory tablica wisiała na dość ciekawych samochodach. W chwili, w której trafiła do obecnego właściciela, znajdowała się na Austinie Healey Sprite. Później zdobiła m.in. Rovera SD1, Peugeota 505, Hondę Accord Coupé, a ostatnio Peugeota 407.

To pokazuje, jak piękną mogą mieć historię tablice rejestracyjne, które zostaną przypisane go osoby, a nie do konkretnego samochodu. W Polsce – póki co – jest to niemożliwe. Po wakacjach za to rząd ma się zająć zmianami, które pozwalałyby na przypisanie tablic do konkretnego samochodu.

Niedawno doczekaliśmy się wprowadzenia mniejszych tablic rejestracyjnych dla samochodów japońskich i amerykańskich, to może i doczekamy się takiej zmiany.

Jednak bywały i droższe tablice rejestracyjne.

Eksperci szacują, że tablica „2 GTO” osiągnie cenę nawet 250 tys. funtów, dzięki czemu trafi na listę najdroższych tablic rejestracyjnych w Wielkiej Brytanii. Jednym z ciekawszych przykładów jest m.in. tablica „F1”, która należy do Afzela Kahna, właściciela firmy tuningowej. Trafiła w jego ręce w 2006 r. za ponad 440 tys. funtów. Do dziś znalazło się wielu chętnych, by ją odkupić, ale Kahn wycenił swoje tablice na 10 mln funtów.

Za równie wysoką kwotę – bo 548 480 funtów – sprzedana została tablica „25 O”. Nabył ją John Collins, diler samochodów klasycznych, z myślą o swoim ferrari 250 GT.

Ogólnoświatowy rekord jest jednak jeszcze wyższy. Tablica z numerem 1 została sprzedana na aukcji charytatywnej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zwycięzcą został biznesmen Said Abdel Ghaffar Khouri, który zapłacił za nią ponad 14 mln dolarów.

Jeśli jesteście zainteresowani, to dodajmy tylko na zakończenie, że potencjalnie rekordowa tablica rejestracyjna „2 GTO” zostanie sprzedana 5 września na londyńskiej aukcji RM Sotheby.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać