Ciekawostki / Newsy

Szczury uwielbiają jeść przewody w nowych autach. Bo mają w składzie soję

Ciekawostki / Newsy 14.05.2018 32 interakcje
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 14.05.2018

Szczury uwielbiają jeść przewody w nowych autach. Bo mają w składzie soję

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz14.05.2018
32 interakcje Dołącz do dyskusji

Ekologia odbija się czkawką producentom samochodów. Każdy z nich dąży do tego, żeby auta były bardziej przyjazne środowisku, a szukanie bardziej zielonych komponentów do budowy pojazdów jest ich głównym celem. Tymczasem okazuje się, że szczury uwielbiają jeść przewody i izolacje w autach, ponieważ elementy te coraz częściej mają w składzie soję.

Tak przynajmniej uważają właściciele aut. Na przykład pani Janice Perzigian.

Właściciele tracą majątek

Perzigian wydała już ponad 600 dolarów za naprawę okablowania w swoim Fordzie Mustangu. O wszystko obwinia fakt, iż izolacje wykonana są na bazie soi, która przyciąga szkodniki. Dlatego też każdej nocy musi zabezpieczać swój samochód. Dookoła auta rozlewa dookoła auta płyn do mycia podłóg Pine-Sol na ziemi, spryskuje opony olejkami eterycznymi, a pod maską rozlewa odpowiednią dawkę mięty pieprzowej.

Wszystko to kosztuje około 20 dolarów na tydzień. A i tak wychodzi taniej niż ciągłe naprawy Mustanga.

Zrobię wszystko, co możliwe, aby nie dopuścić do kolejnych szkód dokonanych przez gryzonie – mówi pani Perzignian.

I nie jest w tym osamotniona.

Szczury nie mają ulubionej marki

John Pappas, właściciel warsztatu Main & Hudson Service w Royal Oak w stanie Michigan, mówi, że przyjmuje do naprawy co najmniej jeden pojazd na miesiąc z przewodami podziurawionymi przez gryzonie.

Uszkodzenia są różne. Począwszy od problemów z odpalaniem samochodu, poprzez świecące się kontrolki, do całkowitego uszkodzenia instalacji elektrycznej. W dodatku często efekty pojawiają się po czasie, na przykład po wjechaniu w dziurę lub ostrzejszym hamowaniu, co może wywołać przerwanie się nadgryzionego przewodu do końca.

Koszty naprawy są oczywiście zależne od stopnia uszkodzenia. Pappas twierdzi, że gryzonie nie faworyzują żadnej konkretnej marki lub modelu pojazdu. Innymi słowy, szczury nie są wybredne.

Sprawa nie jest nowa

Już w 2016 r. w Kalifornii wytoczono pozew zbiorowy przeciwko Toyocie. Osoby poszkodowane domagały się, aby producent pokrył koszty napraw, ponieważ okablowanie oparte na soi jest najwyraźniej bardzo smacznym kąskiem dla szczurów. Podobny pozew został wniesiony także przeciwko Hondzie, ale został odrzucony.

Jak się ustrzec szkód?

Jeśli nie chcesz, żeby Twoje auto zaatakowały szkodniki, warto powziąć środki ostrożności. Na przykład nie zostawiać samochodu na długi czas w bliskim sąsiedztwie śmietników czy zbiorników wodnych. Nie przechowywać w samochodzie jedzenia. Zabezpieczyć wejścia do garażu, w którym znajduje się auto i ustawić w nim pułapki na gryzonie.

Warto też sprawdzać, czy pod maską nie pojawiają się gałązki i sierść, bo to może oznaczać, że szczur zaczyna się zagnieżdżać. No, chyba że chcecie mieć kolejne domowe zwierzątko.

W Polsce najczęstszymi sprawczyniami szkód w samochodach jak na razie są kuny, które można odstraszyć przez powieszenie odświeżacza toaletowego pod maską. Im więcej elementów w samochodach będzie miało pochodzenie organiczne, tym częściej trzeba będzie dzielić się nimi z gryzoniami.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie