Wiadomości

Sprzedaż nowych aut w Europie w styczniu 2021 r.: gdzie u licha jest Tesla?

Wiadomości 18.02.2021 135 interakcji
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 18.02.2021

Sprzedaż nowych aut w Europie w styczniu 2021 r.: gdzie u licha jest Tesla?

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski18.02.2021
135 interakcji Dołącz do dyskusji

Albo ktoś tu podaje lipne dane, albo marka Tesla w Europie straciła całkowicie impet. Obstawiam to drugie.

Zacznijmy od tego, że styczeń był w Europie bardzo słaby. Sprzedało się 726 tysięcy nowych samochodów, czyli o 24 proc. mniej niż w styczniu 2020 r. Jedynym rynkiem, na którym zanotowano wzrost, była Szwecja, a jedynym z względnie niewielkim spadkiem – Francja. To oczywiście spowodowało gwałtowne przetasowania na liście bestsellerów.

Na przykład na trzecie miejsce wskoczyła Toyota

Toyota z tymi swoimi „hebrydami” czy jak to się tam nazywa, wbiła do europejskiego Top 3. Do pokonania został jej już tylko Volkswagen i Peugeot, ale to może być trudne, bo Niemcy kupują VW, a Francuzi Peugeota. Tam, gdzie nie ma mocnej marki narodowej, tam Toyota radzi sobie zwykle znakomicie.

W pierwszej piątce ze sprzedażą powyżej 50 tys. sztuk znalazły się jeszcze BMW i Mercedes. Audi jest dopiero dziewiąte. Marki premium jednak najlepiej znoszą starcie z covidową rzeczywistością, a już luksusowym to ona w ogóle nie szkodzi, co tylko wskazuje, że pieniądze doskonale chronią przed koronawirusem. Poza pierwszą dziesiątkę wypadły takie marki jak Opel, Citroen czy Fiat, a także niestety, Dacia. Poza pierwszą dwudziestką znajdziemy Jeepa, Mazdę czy Mitsubishi, a także Hondę, która serio nie wiem co jeszcze robi w Europie, skoro sprzedaje mniej niż Lancia.

No dobrze, ale Tesla, co z Teslą? Jaka sprzedaż? Dobra?

Nie ma jej w ogóle na liście ACEA, tak jakby sprzedała zero samochodów. Wydało mi się to niemożliwe, więc zacząłem intensywnie szukać informacji na temat sprzedaży Tesli w styczniu 2021 r. Są one bardzo trudno dostępne i niezwykle skąpe. Można na przykład dowiedzieć się, że Tesla wyprodukowała w styczniu 8 tys. aut z kierownicą po prawej stronie, ale to nam niewiele mówi. Zacząłem ręcznie wyszukiwać tej informacji dla każdego kraju po kolei, pomijając oczywiście nieistotne rynki jak Finlandia czy Portugalia.

Wyszło mi, że w Niemczech w styczniu zarejestrowano 453 sztuki Tesli, we Francji 203 sztuki, a w Hiszpanii 46. Nieznane są dane dla Wielkiej Brytanii i Włoch. W Szwecji było to mniej niż 22 sztuki, w Holandii w całym styczniu sprzedało się 14 Tesli. To spadek z 3938 aut w grudniu 2020 r. Można śmiało założyć, że w Europie w styczniu 2021 r. sprzedało się mniej niż 1500 Tesli z 726 tysięcy sprzedanych aut. No, to jest duży sukces. Istny wyłom w fortecy stworzonej przez wielkich producentów. Prawdziwy gejm czendżer. Wery gud dżob Elon. Akcje powinny znowu wystrzelić w górę!

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać