Wiadomości

Policja podjedzie po cichu. Będą mieć Skody Octavie w wersji plug-in

Wiadomości 07.10.2021 50 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 07.10.2021

Policja podjedzie po cichu. Będą mieć Skody Octavie w wersji plug-in

Adam Majcherek
Adam Majcherek07.10.2021
50 interakcji Dołącz do dyskusji

Polska policja idzie śladem największych flot i przesadza swoich pracowników w służbowe Skody Octavie. I to hybrydowe.

Nie jest tajemnicą, że najszybsze samochody na polskich autostradach to Fabie i Octavie przedstawicieli handlowych. Nic dziwnego, że z tych superszybkch wozów chcą korzystać również stróże prawa. Od tego roku w każdym nowym i zmodernizowanym budynku należącym do policji ma się znaleźć infrastruktura pozwalająca na ładowanie samochodów elektrycznych. I pierwsze auta, które mogą z niej skorzystać już trafiły do policyjnej floty – Komenda Główna Policji kupiła 32 Skody Octavie iV z napędem hybrydowym typu plug-in.

Skoda Octavia Policja

Nowe wozy policyjne dostarczyła Skoda Centrum Wrocław

Samochody, poza charakterystycznym oznakowaniem, zyskały szereg rozwiązań, których próżno szukać w zwykłych Octaviach. Mają zespolone lampy ostrzegawcze na dachu, lampy LED za przednią szybą oraz w zderzaku przednim i wewnętrznej części klapy tylnej, a także głośniki umieszczone w przednich zderzakach, które potrafią wyemitować dźwięk o głośności do 118 dB. Oprócz tego każda policyjna Octavia iV zawiera przewoźny radiotelefon, metalową osłonę silnika, kratę oddzielającą przestrzeń dla pasażerów od bagażnika, a także zestawy pierwszej pomocy.

Skoda Octavia Policja

Poza tym mechanicznie to zwykłe Octavie iV Plug-in

Pod maską mają benzynowe silniki 1.4 wspierane przez jednostki elektryczne zasilane z akumulatorów o pojemności 13 kWh, które ze zwykłego gniazdka elektrycznego da się naładować w czasie ok. 5,5 h. Takie auto przyspiesza do 100 km/h w 7,7 s i rozpędza się do 220 km/h. W trybie elektrycznym w wersji kombi może teoretycznie przejechać do 67 km.

Teoretycznie, bo np. w naszym teście trochę mocniejsza, bo 245-konna Octavia RS nie pokazała zasięgu na prądzie większego niż 38 km. A zasięg na pełnym, 39,5-litrowym zbiorniku paliwa to według komputera pokładowego 400 km. Policjanci z KGP będą musieli uwzględnić te dwa szczegóły w swoich planach wyprawowych. Jeśli jednak będą mieli możliwość i czas ładować auta regularnie np. przez noc, to jest szansa, że nowy zakup pozytywnie odbije się na budżetach jednostek, do których zostaną rozdysponowane te pojazdy.

A my czekamy na kolejny krok – kiedy policja przesiądzie się do Enyaqów. Brytyjska policja pokazała, że się da. Z zasięgiem 535 km taki Enyaq może teoretycznie dojechać dalej niż Octavia iV. Tylko potem trzeba go mieć gdzie naładować. I porządnie zaplanować trasę.

zdjęcia: Skoda Centrum Wrocław

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać