Lokowanie produktu

Czyste linie z zewnątrz, loft lub studio w środku: jaki jest design Skody Enyaq iV?

Lokowanie produktu 14.01.2021 30 interakcji
Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk 14.01.2021

Czyste linie z zewnątrz, loft lub studio w środku: jaki jest design Skody Enyaq iV?

Mikołaj Adamczuk
Mikołaj Adamczuk14.01.2021
30 interakcji Dołącz do dyskusji

Skoda Enyaq iV rozpoczyna nową erę w dziejach marki, jeśli chodzi o design. Oprócz tego, może mieć bardzo interesująco wykończone wnętrze.

„Jeśli nie oglądasz się na swój samochód po zaparkowaniu, to znaczy, że dokonałeś złego wyboru” – głosi znane od lat powiedzenie. Jest prawdziwe. Jeśli nasz samochód wygląda tak, jak tego chcieliśmy, po zostawieniu go na parkingu na pewno kilka razy z przyjemnością na niego zerkniemy.

Jak jest ze Skodą Enyaq iV? To samochód, za którym mogą odwrócić się zarówno właściciel, jak i przechodnie. Został zaprojektowany według znanych przepisów Skody, ale wykonanie było już nowatorskie – jak w restauracji, która podaje klasyczne dania w nowej interpretacji szefa kuchni.

skoda enyaq design

Oto, co o kwestii Enyaq iV i design mówił jego projektant, Karl Neuhold

„ENYAQ iV zdobią rzeźbiarskie linie, czyste powierzchnie i elementy inspirowane czeską sztuką cięcia kryształu. Jego proporcje różnią się jednak od naszych poprzednich modeli SUV. ENYAQ iV ma krótszy przód i wydłużoną linię dachu” – opowiedział w wywiadzie designer. Dodał też, że jego zdaniem, kluczowym elementem projektu Enyaqa iV jest to, jak elektryczna Skoda wygląda z przodu: dzięki wysuniętemu, masywnie wyglądającemu grillowi o pionowym żebrowaniu, reflektorom Full LED i – jak określa to designer – „wyrazistym światłom do jazdy dziennej”.

skoda enyaq design

Oprócz tego, że Skoda Enyaq iV jest miła dla oka, jest też aerodynamiczna. Współczynnik oporu powietrza wynosi tu tylko Cx=0,27, co jest świetnym wynikiem jak na auto ze zwiększonym prześwitem i pozytywnie wpływa na zasięg, czyli jedną z podstawowych kwestii w „elektryku”.

Z kolei inne – w stosunku do spalinowych Skód – proporcje oznaczają więcej miejsca we wnętrzu. Dzięki możliwościom, jakie daje wykorzystanie platformy dla aut elektrycznych, zwisy nadwozia (zwłaszcza przedni) są krótsze, a to może oznaczać tylko jedno: bardziej przestronny środek przy danych rozmiarach i rozstawie osi.

Ale wygląd z zewnątrz to nie wszystko

Miło jest odwrócić się za zaparkowanym autem, ale nie da się ukryć, że zdecydowaną większość czasu z samochodem spędza się nie obok niego, a w jego wnętrzu. Dlatego ładny, ergonomiczny i dobrze wykonany kokpit jest nawet ważniejszy od udanego stylistycznie nadwozia.

skoda enyaq design

Jak jest w Skodzie Enyaq iV? Wnętrze Enyaqa jest przestronne, a także przepełnione praktycznymi rozwiązaniami. Do uchwytu w drzwiach na parasolkę albo schowka na kamizelkę odblaskową klienci Skody zdążyli się już raczej przyzwyczaić. Enyaq iV przekonuje też np. kieszeniami na telefon i dużymi schowkami.

Stop! To miał być tekst o designie

Praktyczność jest ważna, ale całość musi się też podobać kierowcy i pasażerom. W przypadku Enyaqa iV mogą powybrzydzać i powybierać jeszcze na etapie zamawiania auta. Skoda jest bowiem dostępna w kilku różnych odmianach wystroju wnętrza.

skoda enyaq design

Bazowa nazywa się Studio. Ma czysty, prosty design, materiałowe fotele, czarną tkaninę na desce i kolorowe dekory. Odmiana Loft jest przedstawiana jako „przytulna”. Fotele pokryto mieszanką tkaniny i ekologicznej skóry, tkanina na desce jest szara, a dekor jest aluminiowy. To spokojne, ponadczasowe i łatwe w utrzymaniu w czystości barwy.

Odmiana Lodge mają fotele pokryte ciekawym połączeniem materiału z wełną. Tej drugiej jest 40 proc i jest to certyfikowana wełna naturalna. Pod pojęciem „materiał” kryje się za to poliester pozyskiwany z butelek poddawanych recyklingowi. Dekor? W tym wypadku jest srebrny, we wzory.

Lounge to wersja, w której można poczuć się – jak sama nazwa na to wskazuje – jak w ekskluzywnym klubie. Fotele pokryto skórą i materiałem o nazwie Artisyn, widocznym też na desce rozdzielczej. Dekor to wzór Anodised Cross.

W wersji Suite siedzenia są skórzane, podobnie jak fragment deski rozdzielczej – tyle że siedzenia pokryto skórą naturalną, a kokpit: ekologiczną. Dekor to tworzywo piano black. Klasycznie, spokojnie i elegancko.

Jak widać, wybór jest ogromny

Oprócz linii stylistycznych, można – w niektórych przypadkach – wybierać także kolorystykę wnętrza. Każdy, kto wybierze elegancką barwę Cognac, czyli po prostu koniakową, otrzyma na fotelach skórę barwioną liśćmi oliwnymi. Kiedyś były bezużyteczne i trafiały do wyrzucenia, a teraz służą do nadawania koloru siedzeniom elektrycznej Skody. W końcu bycie „eko” to nie tylko brak emisji spalin.

Każda Skoda Enyaq iV ma także interesujące detale we wnętrzu

Czy wiedzieliście, że deska rozdzielcza ma kształt odwzorowujący wygląd maski tego auta? Ciekawe, ilu klientów to zauważy. Na pewno zauważą za to, że fragment kokpitu jest tak wyprofilowany, by podpierać rękę kierowcy podczas obsługi ekranu dotykowego.

skoda enyaq design

Oprócz smaczków stylistycznych i ładnego wykończenia, Enyaq iV czaruje gadżetami. Wyświetlacz head-up po raz pierwszy w Skodzie może mieć funkcję rozszerzonej rzeczywistości. Efekt przyćmiewa nawet najładniej wykończone dekory i siedzenia we wnętrzu.

A na koniec, zdjęcie Enyaqa. Poczuj się tak, jakbyś właśnie go zaparkował i się za nim odwracał. Przyjemnie.

skoda enyaq iv

Artykuł powstał przy współpracy z marką Skoda

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać