Lokowanie produktu

Elektryczne auto nie musi być małe. Skoda Enyaq to pełnoprawny SUV naszpikowany technologią

Lokowanie produktu 11.01.2021 27 interakcji
Paweł Grabowski
Paweł Grabowski 11.01.2021

Elektryczne auto nie musi być małe. Skoda Enyaq to pełnoprawny SUV naszpikowany technologią

Paweł Grabowski
Paweł Grabowski11.01.2021
27 interakcji Dołącz do dyskusji

Niektórzy uważają, że auto elektryczne musi być małe, żeby było jak najbardziej oszczędne i najlepiej radziło sobie na prądzie. Nic bardziej mylnego, Skoda Enyaq iV to samochód, który łączy najlepsze cechy samochodu elektrycznego i rodzinnego SUV-a.

Skoda Enyaq to najnowsza propozycja Skody w segmencie w pełni elektrycznych SUV-ów. We wcześniejszych artykułach przybliżyłem skąd wzięła się jej nazwa, a Mikołaj opisał kilka ciekawostek związanych z tym modelem. Warto zauważyć, że Skoda Enyaq to pełnoprawny SUV, którym można się wygodnie poruszać każdego dnia. Duży zasięg i odpowiednie wymiary sprawiają, że jest doskonałą propozycją dla osób, które chciałyby przejść na elektromobilność, ale jednocześnie muszą mieć samochód, który zaspokoi potrzeby transportowe całej rodziny. Do tej pory takie osoby nie miały zbyt dużego wyboru, ponieważ samochody elektryczne były albo małe, albo bardzo drogie, z cenami z segmentu premium. Enyaq to świetna propozycja, która łączy w sobie nowoczesność, osiągi i ekologię samochodu elektrycznego z klasycznym nadwoziem, obszernym bagażnikiem i wygodą samochodu z segmentu SUV-ów. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Skoda Enyaq iV to najlepsze cechy samochodu elektrycznego

Samochód będzie dostępny w 5 wersjach silnikowych, o ile można je tak nazwać. Pierwsza wersja będzie miała 109 kW, tj. 148 KM, kolejna 132 kW czyli 180 KM, trzecia wersja to 150 kW, tj. 204 KM. Te trzy wersje będą występować z napędem na tylną oś. Dwie najmocniejsze wersje za sprawą dodatkowego silnika położonego przy przedniej osi otrzymają napęd na wszystkie koła. Będą legitymować się mocą 195 kW (265 KM), a najmocniejsza wersja dostarcza aż 225 kW, czyli 306 KM. Dzięki zastosowaniu silnika elektrycznego przyspieszenie jest liniowe, a maksymalna wartość momentu obrotowego dostępna jest od razu po dodaniu gazu. Niewątpliwym atutem samochodu elektrycznego jest wysoka sprawność jego silnika, dzięki czemu praktycznie cała energia wykorzystywana jest do napędzania samochodu. Nie ma takich strat jak w samochodzie z silnikiem spalinowym.

Skoda Enyaq może pochwalić się zasięgiem od 350 km w podstawowej pojemności akumulatorów, aż do 510 km w wersji z największym akumulatorem. Zasięg pozwoli na bezproblemowe poruszanie się w codziennym życiu. Możliwe będą również dalsze wyjazdy, ponieważ Enyaq obsługuje szybkie ładowanie do 125 kW. Przy użyciu szybkiej ładowarki akumulator naładuje się od 5 proc. do 80 proc. w około 40 minut. To akurat tyle czasu, by spokojnie rozprostować nogi i coś zjeść w czasie przerwy w trasie. Co ciekawe, samochód został przetestowany w komorze odwzorowującej ekstremalne warunki atmosferyczne. Spędził tam aż 25 dni, co odpowiada okresowi 4 lat w europejskich warunkach pogodowych. Dzięki temu istnieje pewność, że niestraszne mu żadne niekorzystne warunki jakie można spotkać na drodze.

Skoda Enyaq iV gromadzi najlepsze cechy samochodu rodzinnego

Skoda Enyaq iV mierzy 4 549 mm długości, 1 879 mm szerokości i 1 616 mm wysokości. Rozstaw osi wynosi 2 765 mm. Dzięki takim wymiarom doskonale sprawdzi się jako samochód dla rodziny. Takie wymiary gwarantują wystarczającą ilość miejsca do komfortowego poruszania się. Pojemność bagażnika to 585 litrów – to świetny wynik. Podróże umili panoramiczne okno dachowe. Pasażerowie z tyłu z radością dostrzegą, że mają mnóstwo miejsca na nogi, ponieważ nie ma tunelu środkowego. Samochód wyposażony jest w dwustrefową klimatyzację, można zamówić podgrzewane fotele i podgrzewaną kierownicę, która świetnie sprawdzi się zimą. Ale nie jest to niezbędne wyposażenie, ponieważ Enyaq posiada pompę ciepła, dzięki czemu będzie można z łatwością sterować temperaturą za pomocą aplikacji, więc jej właściciel będzie wsiadał zimą do już nagrzanego wnętrza.

Skoda Enayq iV cechy

O dobry klimat muzyczny zadba radio z systemem DAB oraz od 4 do 12 głośników w zależności od wybranej wersji modelu. Dzięki temu, że nie ma tunelu środkowego projektanci mogli wygospodarować miejsce na większą liczbę schowku w środku pojazdu. Samochód może mieć na wyposażeniu elektrycznie składany hak. W przednich drzwiach po raz kolejny w samochodach marki Skoda znajdziemy parasol. Pasażerowie z tyłu będą mogli odłożyć swoje telefony do specjalnych schowków, które znajdują w oparciach foteli przednich.

Samochód rodzinny kojarzy się z jak największym bezpieczeństwem

Auto dla rodziny powinno spełniać najwyższe wymagane normy bezpieczeństwa. Nic dziwnego, że Skoda Enyaq iV została świetnie wyposażona w systemy bezpieczeństwa. W aucie znajduje się 9 poduszek powietrznych. W Enyaq będzie można spotkać system, który do tej pory znany był głównie z luksusowych limuzyn. Proactive Crew Protect Assist, bo o nim mowa, gdy wykryje, że nie da się uniknąć zderzenia, błyskawicznie napnie pasy, domknie szyby i dach panoramiczny. Wszystko po to, żeby lepiej chronić pasażerów. Kolejnym systemem, który pomoże w codziennym poruszaniu się jest asystent skrętu. Odpowiada za monitorowanie skrętu, ostrzeże kierowcę, że na przeciwnym pasie znajduje się samochód, a gdyby kierowca nie zareagował, zatrzyma auto, żeby uniknąć zderzenia. System ostrzegania przy wysiadaniu sprawdzi, czy można bezpiecznie opuścić pojazd.

Skoda Enyaq iV może być wyposażona również w aktywny tempomat, adaptacyjny system utrzymania pasa ruchu, asystenta jazdy w korku. Tempomat będzie wykorzystywał dane z nawigacji, może odczytywać znaki drogowe oraz korzystać z ostrzeżeń przesyłanych online. Parkowanie ułatwi asystent parkowania, który w razie zagrożenia sam zatrzyma samochód.

Skoda Enyaq zawiera wiele rozwiązań technologicznych, które pomogą w codziennym użytkowaniu

W środku wzrok przykuwa 13 calowy wyświetlacz główny o wysokiej rozdzielczości. Można go obsłużyć zarówno dotykowo, głosowo, jak i za pomocą gestów. To największy wyświetlacz oferowanych w samochodach marki Skoda. Wygląd ekranu można skonfigurować według własnych preferencji. Pod ekranem znajduje się dotykowy suwak, którym można sterować głośnością. Za kierownicą umieszczono drugi wyświetlacz o przekątnej 5,3 cala, którego zadaniem jest przekazywanie najważniejszych informacji kierowcy takich jak prędkość, czy też wskazania nawigacji. W Skodzie Enyaq iV znajdzie się asystent głosowy o imieniu Laura, która rozumie 15 języków. Samochód będzie mógł zostać wyposażony w reflektory Full LED Matrix. Są to w pełni adaptacyjne reflektory, które charakteryzują się dużym zasięgiem świecenia oraz zdolnością do wycinania poszczególnych wiązek, tak by jednocześnie nie oślepiać innych użytkowników, ale nadal jak najlepiej rozświetlać pozostałe obszary.

skoda enyaq iv cechy

Samochód ma wbudowaną kartę eSim, dzięki czemu jest stale połączony z internetem. To sprawia, że planowanie trasy jest łatwiejsze, bo system pobiera informacje o ruchu drogowym i utrudnieniach. Na ich podstawie jest w stanie zaprezentować alternatywne drogi dotarcia do celu. Skoda Enyaq może być aktualizowana zdalnie w systemie OTA (Over The Air). Dzięki temu nie trzeba udawać się do serwisu w celu wgrania kolejnych ulepszeń. Połączenie online to również ułatwienie dla właściciela. Dzięki niemu będzie mógł za pomocą aplikacji sterować temperaturą w samochodzie zanim do niego wsiądzie, czy też zarządzać procesem ładowania.

Nie można zapomnieć o najważniejszym dodatku – Skoda Enyaq iV może mieć podświetlany grill.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać