Ciekawostki

Lincoln Futura kontra samochód napędzany ośmiornicą. Co obejrzeć na Netflix?

Ciekawostki 26.12.2018 16 interakcji
Adam Majcherek
Adam Majcherek 26.12.2018

Lincoln Futura kontra samochód napędzany ośmiornicą. Co obejrzeć na Netflix?

Adam Majcherek
Adam Majcherek26.12.2018
16 interakcji Dołącz do dyskusji

Końcówka roku to dobry moment by nadrobić filmowe zaległości. Polecamy kilka motoryzacyjnych tytułów z najpopularniejszego serwisu VOD.

Można spędzić całe święta oglądając Kevina i TVN Turbo, poszatkowanych blokami reklam. Można wyjść na długi spacer w poszukiwaniu gratów poupychanych na okolicznych posesjach. Jeśli spadł śnieg – można driftować na ręcznym na nieodśnieżonym parkingu centrum handlowego. No dobra, tego ostatniego nie polecamy. Lepiej odpalić Netflixa.

Dokumenty 

Journey to LeMans 

To coś dla miłośników sportów motorowych. Nie jest to jednak fabularyzowana historia na wzór filmu Rush o zmaganiach Jamesa Hunta i Nikiego Laudy, którego tak na marginesie nie da się już obejrzeć na Netflixie. Jest to dokument o zmaganiach teamu Jota Sport, który zwyciężył w 24-godzinnym wyścigu Le Mans w 2014 r. Fani mówią, że świetnie pokazuje ile wysiłku fizycznego i psychicznego kosztuje kierowców start w takim morderczym wydarzeniu. Nie brakuje jednak głosów krytyki, że to film reklamowy biznesmena Simona Dolana – właściciela zespołu Jota Sport. Zwycięstwo w 2014 nie było dziełem przypadku – rok później zespół zdobył tam drugie miejsce, a w 2016 zwyciężył w swojej klasie w całym cyklu Le Mans.

Abstrakt: Sztuka designu 

To propozycja z zupełnie innej beczki. W piątym odcinku serii o projektantach z różnych branż można obejrzeć historię Ralpha Gillesa – szefa designu FCA. Gilles opowiada o tym jak tworzy kolejne modele, jak przebiega proces kreacji i z jakimi wyzwaniami musi się zmierzyć by stworzyć projekt, który ma mieć szansę na seryjną produkcję.

Innovation drives him. Ralph Gilles' automotive masterpieces are on display in Abstract: The Art of Design, now streaming on Netflix.

Opublikowany przez Netflix Piątek, 10 marca 2017

Filmy fabularne

Transporter Nowa moc 

To kolejne podejście do tematu Franka Martina – kuriera, wykonującego niewykonalne zadania specjalne dla różnych typów spod ciemnej gwiazdy. Niestety w tej części nie ma już Jasona Stathama – zastąpił go Ed Skrein – za to wciąż główną rolę gra Audi S8. Tym razem emerytowany żołnierz SAS ujeżdża przedliftowy egzemplarz trzeciej generacji, wykonując zadanie dla urodziwej Anny, granej przez Loan Chabanol. Do obejrzenia.

Dirt

Wracając do tematyki sportów motorowych – Dirt to historia kopciuszka. Młody chłopak będący  na bakier z prawem, dostaje szansę startu w serii widowiskowych, offroadowych wyścigów Lucas Oil Off Road. Warto zobaczyć, chociażby dla skaczących, upapranych w błocie terenówek. Jeśli ktoś nie znosi dubbingu, polecamy oryginalną wersję z napisami.

Programy rozrywkowe

Mistrzowie renowacji samochodów 

Na Netflixie można zobaczyć jeden sezon amerykańskiej serii Rust to Richies, w której ekipa mechaników Gotham Garage przerabia złomy na efektowne customy, które wymienia na kolejne, coraz cenniejsze złomy, by na końcu skasować za ostatniego sześciocyfrową kwotę. Nie ma mowy o zwykłej renowacji – każdy kolejny pojazd przechodzi serię efektownych modyfikacji, po których chyba nikt o zdrowych zmysłach nie chciałby nim jeździć. 

Comedians in cars getting coffee  

Jerry Seinfeld zabiera innych amerykańskich komików na kawę, z każdym razem zabierając ich w podróż wyjątkowym samochodem sprzed lat. Nie ma tu wiele motoryzacji, ale można posłuchać ciekawych rozmów Jerrego m.in. z Ellen DeGeneres, Zachem Galifianakisem, czy Alekiem Baldwinem.

Dla rodziny

Auta 3 

Tej animacji chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Zygzak McQueen nie może się pogodzić z perspektywą zakończenia kariery wyścigowej i podejmuje walkę z dużo młodszymi i bardziej zaawansowanymi technicznie ścigantami. Do obejrzenia z dziećmi.

Monster Trucks 

To chyba najbardziej zakręcona moto-propozycja z Netflixa. Film opowiada o terenowych pickupach napędzanych przez… potwory. Kreatury przypominające połączenie rekinów z ośmiornicami zastępują układy napędowe trzech pickupów i walczą o przetrwanie z przedstawicielami morderczej korporacji. Czy jakoś tak.

Poziom realizmu porównywany z kolejnymi seriami Szybkich i wściekłych, które zresztą również są dostępne na Netflixie. Aktualnie obejrzeć można części od 1. do 3. oraz 5.

Szybcy i wściekli  

Za szybcy za wściekli 

Szybcy i wściekli Tokyo Drift 

Szybcy i wściekli 5 

Niestety, w porównaniu z zagranicznymi edycjami serwisu, u nas zestaw filmów i programów motoryzacyjnych wygląda dość skromnie. Do tego co rusz znikają kolejne tytuły i nie da się obejrzeć np. filmu Rush o zmaganiach Jamesa Hunta i Nikiego Laudy, czy filmu biograficznego o Ayrtonie Sennie. Zniknął też Mistrz kierownicy ucieka. Życzymy Netflixowi, by w 2019 r. bardziej zadbał o użytkowników z benzyną we krwi. 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać