Wiadomości

Samochody elektryczne bez podatku VAT. Unia szykuje im dobrą przyszłość

Wiadomości 20.05.2020 301 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 20.05.2020

Samochody elektryczne bez podatku VAT. Unia szykuje im dobrą przyszłość

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz20.05.2020
301 interakcji Dołącz do dyskusji

Takiej zachęty do kupowania elektrycznych samochodów w skali całej Europy jeszcze nie było. Jest plan by zwolnić je z podatku VAT.

Przejście z samochodów spalinowych na elektryczne najwyraźniej idzie zbyt wolno, a producenci często przyznają, że nie ma nie wystarczającego zapotrzebowania. Limity emisji dwutlenku węgla i kary za ich przekroczenie dopingują producentów by w swej gamie modelowej sprzedawali samochody z napędem elektrycznym, ale wciąż przeszkodą jest ich cena. Do kija powinna dołączyć też marchewka. Według ostatnich doniesień przedstawiciela Bloomberg News, Komisja Europejska chce zakup samochodów elektrycznych zwolnić z podatku VAT.

Zwolnienie ma być częścią większego pakietu wspierającego rozwój i sprzedaż samochodów z takim napędem.

Samochody elektryczne – dofinansowanie rozwoju

Z krótkiej notatki można wyczytać, iż Komisja przymierza się do tego by samochody elektryczne były zwolnione z VAT oraz chce przeznaczyć znaczną sumę pieniędzy na zachęcenie producentów do sprzedawania czystych samochodów i inwestycji w infrastrukturę ładowania.

Komisja może zaproponować fundusz wspierający zakup zeroemisyjnych samochodów o wartości 20 miliardów euro. Kolejne wymieniane kwoty to 40-60 miliardów euro, które w postaci funduszu inwestycyjnego, mają przyspieszyć rozwój ekologicznych jednostek napędowych. Rozważane jest również zwiększenie nakładów na fundusz wspierający rozwój infrastruktury ładowania, by umożliwić powstanie 2 milionów publicznych stacji ładowania i tankowania paliw alternatywnych do 2025 roku.

Dopłaty do samochodów elektrycznych w Polsce

Pomoc ma iść więc dwiema drogami, jako wsparcie dla sprzedających i obniżenie ceny dla kupujących. Obecnie kraje europejskie nie mogą samodzielnie decydować o wysokości stawki VAT. Zmiana jej wysokości w przypadku samochodów elektrycznych wymagałaby akceptacji Komisji Europejskiej. Teraz zgoda na zwolnienie może być przyjęta odgórnie i da każdemu unijnemu krajowi taką możliwość. Zwolnienie z VAT wraz z innymi zachętami przyniosło wymierne skutki w Norwegii, gdzie samochody elektryczne zyskały niezwykłą popularność. 

W Polsce przedstawiono dwa projekty dopłat do zakupu samochodów elektrycznych, jeden przewidywał wsparcie dla osób fizycznych, drugi dla przedsiębiorstw. Pierwszy z nich, nawet mimo uchwalenia, nie przyniósł klientom żadnego finansowego wsparcia. Ostatecznie nie doszło do ogłoszenia konkursu, w którym można byłoby aplikować o dopłaty. Nie jest więc przesądzone, że ewentualne zezwolenie przez Komisję Europejską stosowania zerowej stawki VAT lub zwolnienie z VAT samochodów elektrycznych, spowodowałoby identyczne ulgi w Polsce.

Na jakikolwiek system wsparcia czeka wielu zainteresowanych zakupem elektrycznego pojazdu, a niższa cena mogłaby zachęcić tych, którzy do tej pory nie rozważali zakupu samochodu ładowanego z elektrycznego gniazdka.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać