Wiadomości

Tak będą wyglądały korki w przyszłości. Chyba nie ma się czego obawiać

Wiadomości 25.09.2018 9 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 25.09.2018

Tak będą wyglądały korki w przyszłości. Chyba nie ma się czego obawiać

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz25.09.2018
9 interakcji Dołącz do dyskusji

Jazda przez miasto w godzinach szczytu wyprowadziła już z równowagi wielu kierowców. Czy w przyszłości uda nam się o tym zapomnieć? A jeśli nie, to czy spędzanie w nich czasu stanie się przyjemniejsze? Audi i IKEA spróbowały ostatnio odpowiedzieć pytanie, jak w korkach będą radzić sobie samochody autonomiczne.

Audi wraz z Technologicznym Instytutem w Karlsruher zbadało, jak w przyszłości będzie wyglądał transport w miastach.

Do celu dojedziemy szybciej.

Okazuje się, że dzięki coraz popularniejszemu trendowi dzielenia jednego samochodu przez kilka osób, znacznie szybciej dojedziemy do celu. Liczba osób, które korzystają z jednego auta, ma się zwiększyć z 1,1 do 1,3, dzięki czemu oszczędzimy 33 proc. czasu.

Samochody autonomiczne mają jeszcze jedną przewagę nad tradycyjnymi. Dzięki połączeniu w sieci mogą korygować trasę i w ten sposób omijać korki. W dodatku odstępy pomiędzy nimi mogą być znacznie mniejsze, a ruszanie spod świateł o wiele bardziej płynne.

Eksperci z Audi zauważyli, że dzięki temu w przyszłości można zmniejszyć liczbę pasów na drogach, a zaoszczędzoną przestrzeń przeznaczyć na szersze chodniki lub drogi dla rowerów. To także powinno usprawnić ruch.

Oczywiście powyższe statystyki dotyczą Niemiec, więc w przeniesieniu na polski rynek mogą się nieco różnić. Ważny jest jednak trend.

A jeśli już utkwimy w korku?

Jeśli jednak stanie w korku jest nam pisane, IKEA ma na to pomysł. Jego geneza jest dość prosta. Skoro ludzie nie będę już musieli samodzielnie prowadzić samochodu i skupiać się na ruchu drogowym, a jednak dalej muszą się przemieszczać, czas ten można wykorzystać produktywnie.

samochody autonomiczne ikea
fot. Space10/Ikea

I tak oto powstało aż 7 pomysłów na to, do czego mogą przysłużyć się samochody autonomiczne. Oczywiście pierwszy i najważniejszy to mobilne sklepy IKEA, gdzie można złożyć zamówienie na wszelkie produkty oferowane przez sieć.

Jest też mobilna kawiarnia, przydatna podczas porannej drogi do pracy. Jest przychodnia na kółkach oraz specjalny samochód, w którym miłośnicy gier komputerowych mogą oddać się swojej pasji. Jest także auto służące do spania, sklep na kółkach oraz mobilne biuro.

Patrząc na wizualizacje, widać, że każdy z projektów jest funkcjonalny i napewno znalazłby swoich zwolenników.

samochód autonomiczny ikea
fot. Space10/Ikea

Prawda, że to wszystko brzmi bardzo dobrze? Co prawda na razie jest to tylko wizja, której realizacja może zająć jeszcze wiele, wiele lat. Jednak takie spędzanie czasu w korkach wydaje się być zdecydowanie przyjemniejsze niż jest w tej chwili.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać