Wiadomości / Ciekawostki

Chińczycy pobierają się dla samochodowych tablic. O miłości, która przekracza granice

Wiadomości / Ciekawostki 29.11.2019 414 interakcje
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 29.11.2019

Chińczycy pobierają się dla samochodowych tablic. O miłości, która przekracza granice

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz29.11.2019
414 interakcje Dołącz do dyskusji

Granice rozsądku. Żeby zarejestrować samochód w Pekinie trzeba wygrać na loterii, albo się ustatkować.

W Pekinie jest zarejestrowanych około 6 milionów samochodów i władze nie chcą rejestrować ich więcej. Zanieczyszczenie powietrza jest potężne, ale miasto z nim walczy i jest na najlepszej drodze by w tym roku wypaść z listy dwustu najbardziej zanieczyszczonych miast świata.

Od lat trwa tam wojna z zanieczyszczonym powietrzem na wielu skrajnych frontach. Zakłady przemysłowe są wyrzucane poza obręb miasta, planowane jest dodatkowe kilkaset kilometrów linii metra, a nawet ogranicza się sprzedaż fajerwerków na obchody 70-lecia Chińskiej Republiki Ludowej.

Lecz przede wszystkim skupiono się na samochodach, blokując możliwość ich rejestracji w mieście. Dlatego Chińczycy zaczęli pobierać się za pieniądze.

Rejestracja samochodu w Pekinie

Przeciętny mieszkaniec miasta nie może tak po prostu kupić samochodu i zarejestrować go w urzędzie. By ograniczyć wzrost liczby samochodów, Pekin wprowadził loterię tablic rejestracyjnych. Jeśli w niej nie wygrasz, nie zarejestrujesz samochodu.

Pula dostępnych tablic jest niewielka, a losowanie odbywa się raz na dwa miesiące. W 2013 roku można było zarejestrować 240 000 samochodów, w 2018 ta liczba spadła już do 100 000. I tylko mniejszość z nich mogła być spalinowa. Większa część puli przeznaczana jest na samochody elektryczne.

W ten sposób władze Pekinu chcą ograniczyć liczbę samochodów do 6,3 miliona sztuk w 2020 roku. A Pekin ma 22 miliony mieszkańców, którzy chcą jeździć samochodami, choćby mieli wziąć małżeństwo z rozsądku lub korzystać z nich tylko przez kilkadziesiąt dni w roku.

Rejestracja samochodu poza Pekinem

Jeśli w Pekinie nie da się zarejestrować samochodu, to przecież można zarejestrować go we wsi pod Pekinem i do miasta sobie spokojnie wjechać – powie pomysłowy chiński Janusz. O tym, na nieszczęście chińskich zwolenników motoryzacji, też pomyślano.

Samochody z rejestracją spoza Pekinu nie mogą w nim swobodnie przebywać. Właściwie mogą robić to tylko przez 84 dni w roku. Pojazd z obcym tablicami musi uzyskać 7-dniowe pozwolenie na pobyt i może je dostać tylko 12 razy w roku.

Systemu łatwo oszukać się nie da, bo policję wspomaga system miejskiego monitoringu, który umożliwia rozpoznawanie numerów tablic na podstawie obrazów z kamer. Ale ostatnio pojawił się sposób, który umożliwia rejestrację samochodu w mieście. Trzeba tylko odnaleźć w sobie uczucie.

Tablice za miłość

Za miłość do motoryzacji. W tablice rejestracyjne miasta Pekin trzeba się zwyczajnie wżenić. Mieszkańcy wielkiego miasta, którzy mają dość wieloletniego oczekiwania na swój szczęśliwi los na loterii dostali rynkową ofertę od wyspecjalizowanych agencji.

Zamiast liczyć, że będzie się jednym z 2600 szczęśliwców przypadających na jeden losowany numer rejestracyjny, niektórzy szczęściu pomagają i sięgają do kieszeni. Zawierają fikcyjne małżeństwo za opłatą.

rejestracja samochodu chiny
Gdy nie masz samochodu i musisz ożenić się z rozsądku.

Oczywiście z osobą, która numer rejestracyjny już posiada. Możliwość pobrania się z numerem spalinowym kosztuje około 22 700 dolarów. Małżonek z numerem samochodu elektrycznego jest tańszy, bo można poślubić go za jedyne 15 650 dolarów.

Przy transakcji małżeństwa określana jest długość najmu małżonka. Roczne zobowiązanie wyceniane jest na 2 845 dolarów, a pięcioletni związek na 9 816 dolarów. Pieniądze jednak pełni szczęścia nie dają.

To nie koniec utrudnień

Małżeństwo z osobą, która może zarejestrować pojazd nie uwalnia od wszystkich nieszczęść związanych z korzystaniem z samochodu w Pekinie. Wciąż pozostają utrudnienia takie jak zakaz poruszania po mieście przez jeden dzień w tygodniu. Samochody objęte zakazem wybierane są na podstawie ostatniej cyfry numeru rejestracyjnego.

Mieszkańcom Pekinu pozostaje życzyć udanych relacji małżeńskich, bo na rozluźnienie polityki stosowanej wobec samochodów raczej nie mają co liczyć. Oby europejskie normy emisji spalin nas nigdy nie zmusiły do takich małżeństw z rozsądku.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać