Wiadomości / Klasyki

Cztery polskie załogi na mecie Rallye Monte Carlo Historique. Najlepsi Polacy na 17. miejscu

Wiadomości / Klasyki 06.02.2019 41 interakcji
Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz 06.02.2019

Cztery polskie załogi na mecie Rallye Monte Carlo Historique. Najlepsi Polacy na 17. miejscu

Marta Daszkiewicz
Marta Daszkiewicz06.02.2019
41 interakcji Dołącz do dyskusji

Zakończyła się 22. edycja Rallye Monte Carlo Historique. Na liście startowej były cztery polskie załogi, które w pełnym składzie zameldowały się na mecie. Najwyżej uplasowali się Jacek Miller z Maciejem Orzechowskim, jadący Fiatem X1/9.

Wszystkie polskie załogi miały już doświadczenie z wcześniejszych startów w Rallye Monte Carlo Historique, a także z Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność.

Rajd historyczny w Monte Carlo organizowany jest od 1988 r. przez Automobile Club de Monaco. Rozpoczyna się tradycyjnym tzw. „zlotem gwiaździstym” z 5 miast Europy, a kończy nocnym etapem w Alpach Nadmorskich. Na starcie pojawiają się najwspanialsze auta rajdowe sprzed lat, a organizatorzy co roku musza dokonywać ostrej selekcji załóg, które chcą wystartować w imprezie.

Opublikowany przez Vincent Lucciardi Wtorek, 5 lutego 2019

Zmienne losy rajdu.

Rallye Monte Carlo Historique rozpoczął się dla polskich załóg bardzo dobrze. Po pierwszym dniu Stanisław i Andrzej Postawkowie, jadący Zastavą 1100 Special, zajmowali doskonałe 2. miejsce w klasyfikacji generalnej. Tę pozycję utrzymali też dzień później, kiedy to rozegrano tylko jeden odcinek rajdu. Drugi odwołano z powodu złych warunków na drodze.

W poniedziałek w klasyfikacji były spore przetasowania. Postawkowie z powodu problemów z układem zasilania paliwem spadli na 30. pozycję. O wiele lepiej poszło załodze białego Fiata 125p – Piotr i Natalia Cisowscy awansowali na 6. pozycję. Z kolei  Miller i Orzechowski w Fiacie X1/9 awansowali z 27. na 10. lokatę.

Po kolejnych trzech odcinkach najwyżej była ekipa z Fiata X1/9, plasując się na 7. miejscu. Od dwa miejsca w górę awansowali też Postawkowie.

Opublikowany przez Postawka Rally Team Poniedziałek, 4 lutego 2019

Po dwóch nocnych etapach wszystkie polskie załogi zameldowały się na mecie.

Co prawda nie udało się powtórzyć osiągnięcia z 2018 r., kiedy to startujący Zastavą Postawkowie zajęli 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, ale tegoroczny wynik też jest sukcesem. Aż trzy z polskich załóg przez cały czas utrzymywały się w czołówce i walczyły o coraz lepsze miejsca.

Rajd był bardzo nieprzewidywalny, warunki atmosferyczne ostro dały się we znaki. Jeden z etapów został odwołany przez lawinę, która zeszła na trasie.

Wyniki Rallye Monte Carlo Historique 2019:
1. Michel Badosa / Mogens Reidl – Renault 8
2. Alessio De Angelis / Sergio Sisti – Fiat Ritmo 60
3. Massimo Canella / Nicolas Arena – Lanci Fulvia Coupe

17. Jacek Miller / Maciej Orzechowski – Fiat X1/9
21. Stanisław Postawka / Andrzej Postawka – Zastava 1100 Specjal
46. Piotr Cisowski / Natalia Cisowska – Polski Fiat 125p
179. Ewa Galińska-Postawka / Anna Postawka – Polski Fiat 125p

*zdjęcie tytułowe pochodzi z oficjalnej strony rajdu www.acm.mc

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać

Autoblog na Instagramie

Autoblog na Instagramie