Felietony

Pytanie na niedzielę: czy należy złagodzić egzamin na kategorię C (ciężarówki)?

Felietony 26.09.2021 154 interakcje
Tymon Grabowski
Tymon Grabowski 26.09.2021

Pytanie na niedzielę: czy należy złagodzić egzamin na kategorię C (ciężarówki)?

Tymon Grabowski
Tymon Grabowski26.09.2021
154 interakcje Dołącz do dyskusji

W Polsce sytuacja braku kierowców ciężarówek jest zauważalna, w Wielkiej Brytanii – dramatyczna. Jednym z remediów miałby być łatwiejszy egzamin na kategorię C, czy też w Wielkiej Brytanii – HGV (Heavy Goods Vehicles).

Brak kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii jest już tak dotkliwy, że na stacjach benzynowych zaczyna brakować paliwa. W Polsce jeszcze nie jest tragicznie, ale 200-tysięczny niedobór kierowców zawodowych zmusza polskich przewoźników do ratowania się imigrantami ze wschodu. Ludzie nie chcą jeździć ciężarówkami, bo praca jest ciężka, bardzo odpowiedzialna i z roku na rok coraz trudniejsza z powodu coraz bardziej skomplikowanych przepisów czasu pracy, obostrzeń itp. Od kierowców zawodowych wymaga się jednocześnie bezwzględnego przestrzegania przepisów, jak i dowożenia towaru na czas, wymaga się skomplikowanych umiejętności, które można nabyć tylko w drodze wieloletniego treningu, a wynagrodzenia są może znośne, ale nie aż tak kuszące, by tę odpowiedzialność brać. Ja na przykład nie chciałbym jeździć ciężarówką, a już zwłaszcza zestawem typu ciągnik plus naczepa, głównie z powodu tego, że z takiej szoferki niewiele widać i można coś lub kogoś łatwo uszkodzić. Skręt w prawo z przecięciem drogi rowerowej wydaje mi się jakimś totalnym koszmarem.

Pomysłem na zaradzenie temu mają być łatwiejsze egzaminy

WŁAŚNIE BYŁ UNAS BRAT GUMIAKA CO W ANGLI SIEDZI JUSZ OSIEM LAT I MUWI KURDE FAJA DWA DNI TEMU ŻEM ZDAŁ ANGIELSKI EGZAMIN…

Posted by Cytryn i Gumiak on Friday, September 17, 2021

W Wielkiej Brytanii to już w ogóle chcą pójść grubo i porzucić nawet obowiązek kontrolowanego cofania na egzaminie. Jak potem taki kierowca podjedzie pod rampę załadowczą, to trochę nie wiem, ale może nie muszę. W Polsce jeszcze nie ma planów złagodzenia wymogów na kategorię C. Na razie mamy wojnę podjazdową między kierowcami polskimi a ukraińskimi, ci pierwsi oskarżają tych drugich o lipne uprawnienia i brak umiejętności.

egzamin na kategorię c
mmm rasistowski obrazek (częściowo prawdziwy)

Bez ciężarówek nie ma niczego

Wszystko, co jest w sklepie – i nie tylko w sklepie – przywiozły ciężarówki, nie rowery cargo. Bez ciężarówek wszystko się zawali, a bez kierowców ciężarówki nie pojeżdżą. W związku z tym pojawia się pytanie: czy należy złagodzić wymogi otrzymania prawa jazdy kategorii ciężarowej i ułatwić egzamin na kategorię C? Zmniejszyć liczbę godzin, obniżyć opłaty, albo wprowadzić darmowe kursy i egzaminy na przykład dla uczniów techników samochodowych? Czy też wręcz przeciwnie, nie ułatwiać niczego, bo to spowoduje tylko więcej wypadków, a lepszy droższy towar w sklepie niż trup na ulicy?

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać