Wiadomości

Przy wschodniej granicy nie ma miękkiej gry. Przemytnicze Audi A8 miało wyrzutnię kolców

Wiadomości 21.10.2022 9 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 21.10.2022

Przy wschodniej granicy nie ma miękkiej gry. Przemytnicze Audi A8 miało wyrzutnię kolców

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz21.10.2022
9 interakcji Dołącz do dyskusji

Tego się nie spodziewałem, ale pewnie za mało wiem o życiu przy wschodniej granicy na Podlasiu. Przemytnicy byli przygotowani na pościg, zamontowali wyrzutnię kolców w Audi A8.

Podlaski Oddział Straży Granicznej, a dokładnie funkcjonariusze placówki w Sejnach, przechwycili kontrabandę na terenie gminy Giby. Zatrzymano trzech polskich obywateli, którzy w przemyt nie bawili się na niby. Słyszałem, owszem, że praca Straży Granicznej nie jest lekka, że oni nie patrzą całymi dniami na ptaszki i drzewa przez lornetkę, tylko muszą ganiać się ze zbójami po lasach. Takiego arsenału u przestępców się jednak nie spodziewałem.

Audi A8

Wyrzutnia kolców w Audi A8

Na kanale YouTube Straży Granicznej możemy zobaczyć film prezentujący to Audi. Kamera pokazuje nam najpierw kontrabandę popakowaną w szczelne, czarne paczuszki. Wtem, uwagę widzów mogą przykuć dwa czarne uchwyty z linkami, po obu stronach tunelu środkowego. Nie jest to standardowe wyposażenie pojazdu.

kolce w Audi A8

Za chwilę sprawa się wyjaśnia. Kamera pokazuje tył samochodu. Spod zderzaka wysypuje się kilka kolców, a po chwili następna partia. Pociągnięcie za czarne uchwyty zwalnia mocowania dwóch kawałków blachy, na których umieszczone są kolce.

Taka broń miała zapewne zatrzymać ewentualny pościg. Coś musiało nie pyknąć.

Auta dla funkcjonariuszy Straży Granicznej nie mają łatwo

Czasami piszemy o przetargach dla rozmaitych służb, pojawiają się w nich rozmaite samochody, które wydają się nie przystawać do urzędniczej pracy. Nie wszyscy jednak siedzą za biurkiem, nie wszystkie przetargi służą wyposażaniu dyrektorów. Jak widać, na granicy nie ma lekko, przestępców trzeba faktycznie ścigać, a ci się ostro bronią. Najechanie przy dużej prędkości na takie kolce mogłoby dla funkcjonariuszy skończyć się tragicznie. Od początku 2022 roku funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili przemyt papierosów o wartości ponad 6,2 mln zł. Pewnie lekko nie było.

auto przemyt

Źródło, także zdjęć: Straż Graniczna

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać