Wiadomości / Bezpieczeństwo ruchu drogowego

No i co, niedowiarki? Grupa Speed zatrzymała kierującego elektryczną hulajnogą

Wiadomości / Bezpieczeństwo ruchu drogowego 12.05.2022 129 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 12.05.2022

No i co, niedowiarki? Grupa Speed zatrzymała kierującego elektryczną hulajnogą

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz12.05.2022
129 interakcji Dołącz do dyskusji

Jeśli nie wierzyliście, że można dostać mandat za przekroczenie prędkości na hulajnodze, to już możecie uwierzyć. Takich wariatów łapie grupa Speed.

A jeśli sądziliście, że policyjna grupa Speed to elitarna jednostka, która nocami ściga naćpanych przestępców w superszybkich samochodach, a potem wygrzebuje im narkotyki ukryte w nadkolu, to również możecie zrewidować swoje poglądy. Jej policyjny opis to: Grupa SPEED to specjalna grupa policjantów ruchu drogowego, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa na drogach wszystkim uczestnikom ruchu drogowego. Jak wszystkim, to naprawdę wszystkim, tym razem policjanci z grupy Speed ujęli kierującego hulajnogą elektryczną.

Przekroczenie prędkości na hulajnodze

Zacytuję tu policję z Grudziądza, bo cytat jest niezwykłej urody i precyzyjnie opisuje, co się wydarzyło. Nie śmiem nawet próbować oddać tej sytuacji precyzyjniej, jeszcze bym napisał, że w krzakach siedzieli, a oni statyczny nadzór prowadzili.

Wczoraj na ul. Południowej w Grudziądzu funkcjonariusze grudziądzkiej drogówki prowadzili statyczny nadzór na ulicy Południowej w Grudziądzu. W pewnym momencie zauważyli zbliżającego się do nich z dość dużą prędkością mężczyznę na hulajnodze elektrycznej. Policjanci realizowali w tym czasie zadania związane z pomiarem prędkości. Postanowili sprawdzić z jaką prędkością porusza się ten mężczyzna. Ku zdziwieniu funkcjonariuszy okazało się, że zarejestrowali prędkość 50 km/h, czyli o 30 za dużo dla tej kategorii pojazdu. W związku z popełnionym wykroczeniem 21-letni mieszkaniec Grudziądza został ukarany mandatem karnym w kwocie 400 zł.

Gdy wprowadzano nowe przepisy, które dotknęły poruszających się elektrycznymi hulajnogami, nie brakowało głosów krytycznych. Hehe, jak oni niby to zmierzą, co z radarem będą stać? Tak, będą, stoją, łapią.

przekroczenie prędkości na hulajnodze
Źródło: policja z Grudziądza

Gdy jadę moją cywilną, powolną hulajnogą zauważam takie monstra, że dziwię się, jak one mogą poruszać się w ramach obowiązujących przepisów. Zapewne nikt się tym nie przejmuje, ale na wszelki wypadek przypomnijmy te przepisy.

Dozwolona prędkość na elektrycznej hulajnodze – przepisy

Hulajnoga elektryczna ma swoją definicję w przepisach o ruchu drogowym. Jest jednoosobowa, na prąd, nie ma pedałów i nie ma miejsca siedzącego. Dokładasz siodełko, to przestajesz mieć hulajnogę.

Poruszając się hulajnogą elektryczną mamy jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów. Jeśli go nie ma, to jedziemy:

  • chodnikiem, jeśli na jezdni obok panuje ograniczenie prędkości wyższe niż 30 km/h,
  • jezdnią, jeśli nie jest ono wyższe niż 30 km/h.

Jadąc hulajnogą trzeba być trzeźwym, nie można przewozić ładunków i niczego ciągnąć. Trzeba ustępować pierwszeństwa pieszym, nie utrudniać im ruchu i na chodniku poruszać się ze zbliżoną do nich prędkością. Maksymalna prędkość, jaką możemy rozwinąć na elektrycznej hulajnodze to 20 km/h.

Większość hulajnóg jest szybsza, co chyba jest najbardziej przecenianym parametrem, jakim można się kierować przy zakupie takiego urządzenia. O czym przekonał się kierujący sprzętem zdolnym osiągnąć 50 km/h. Jeśli nie wierzycie, że złe przyzwyczajenia z samochodów przenoszą się na inne środki transportu to przeczytajcie, co dzieje się z rowerami. Jak zwykle winne są nie urządzenia, a ludzie. Wystarczy nie sprzedawać za szybkich hulajnóg, tak jak powinno się zrobić też z samochodami.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać