Ciekawostki

Przejścia dla zwierząt – oto kilka podstawowych prawd. Tylko jelenie tego nie wiedzą

Ciekawostki 27.01.2023 10 interakcji

Przejścia dla zwierząt – oto kilka podstawowych prawd. Tylko jelenie tego nie wiedzą

10 interakcji Dołącz do dyskusji

Być może zastanawialiście się czasem, do czego służą te potężne, specyficzne wiadukty nad autostradami bez możliwości zjazdu. To przejścia dla zwierząt i jest ich w Polsce obecnie aż 207, a to dopiero początek ciekawostek na ich temat. Autoblog bawi i uczy.

GDDKiA zaprezentowała obszerny artykuł o autostradowych przejściach dla zwierząt. Ja bardzo lubię zwierzaki, często też mijam te ogromne wiadukty dedykowane właśnie dla nich. Ale poza tym, że wszyscy użytkownicy autostrad i ekspresówek cały czas je mijają, to musicie przyznać, niewiele o nich wiadomo. Dlatego zapraszam was na korepetycje z tej wiedzy.

Przejścia dla zwierząt

Przejścia dla zwierząt – jest ich ponad 5 tysięcy

GDDKiA raportuje, że od 1996 do 2022 na sieci dróg krajowych, którymi zarządza, powstało 5008 przejść dla zwierząt. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada za sieć dróg krajowych o długości 17,8 tys. km, z czego 4900 km autostrad i dróg ekspresowych ma ogrodzenia. Większość stanowią przepusty dla płazów i małych zwierząt, których jest aż 3472. Są jednak również inne przejścia dolne w liczbie 1329 szt. Najmniej, bo 207, jest potężnych wiaduktów, ale to nie dziwi, ponieważ są to duże i drogie obiekty inżynierskie nad autostradami lub drogami ekspresowymi.

Jak wybierane są miejsca na przejścia dla zwierząt?

Przejścia muszą być odpowiednio zaaranżowane, aby umożliwić zwierzętom bezpieczną podróż. W tym celu opracowany jest raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko, który powstaje całorocznych obserwacji aktywności oraz szlaków migracji zwierząt (inwentaryzacja przyrodnicza). W nim wskazane są miejsca lokalizacji przejść dla zwierząt.

W raporcie uwzględniane są informacje od Lasów Państwowych, kół łowieckich oraz regionalnych dyrekcji ochrony środowiska. Są też konsultacje społeczne, w których mogą również brać udział organizacje przyrodnicze i ekologiczne.

Górą czy dołem?

Kwestie związane z ukształtowaniem terenu i przebiegiem drogi mają duży wpływ na wybór typu przejścia. Do wyboru są zasadniczo dwie możliwości – umiejscowienie przepustu dolnego (pod drogą) lub górnego (nad drogą). O tym co wybrać decydują zaobserwowane w danym miejscu gatunki zwierząt oraz przebieg szlaków migracyjnych.

Przejścia dla zwierząt

Ile kosztują przejścia dla zwierząt?

GDDKiA przyjmuje, że średni koszt przejść dla zwierząt stanowi ponad 6,5 proc. łącznych kosztów budowy dróg szybkiego ruchu. Średni koszt górnego przejścia dla zwierząt to ok. 11 mln zł.

Jak duże są te wiadukty?

Dobrym przykładem jest przejście nad pasami drogi ekspresowej S5 na północ od Bydgoszczy. W okolicy Borówna powstało górne przejście dla zwierząt o długości ok. 120 m i szerokości 50 m. Czapa wiaduktu objęła obszar nad dwoma jezdniami trasy głównej, dwoma jezdniami rozprowadzającymi i dwoma dwukierunkowymi drogami lokalnymi. Dla porównania, przejście nad dwoma jezdniami drogi ekspresowej, wąskimi drogami technicznymi i drogą wojewódzką na S19, pomiędzy Janowem Lubelskim i Sanem ma blisko 117 m długości oraz 55 m szerokości. Drogi pod nimi to prawie tunele.

Zwierzęta potrzebują czasu na przyzwyczajenie

Projektanci dróg mają to na uwadze i starają się ułatwić adaptację poprzez odpowiednią aranżację terenu oraz montaż ogrodzeń chroniących przed światłami pojazdów. Dlatego wzdłuż przejścia i najść powstają ekrany przeciwolśnieniowe o wysokości około 3 m, połączone z ogrodzeniem drogi, które ma dodatkowo naprowadzać zwierzęta. To wcale nie są powierzchnie twórcze dla artystów graffiti, choć często tak kończą.

Przejścia dla zwierząt

A co jest na takim przejściu/wiadukcie?

Powierzchnia całego wiaduktu obsiana jest trawą, ale nie tylko. Są tam zasiane rośliny, drzewa i krzewy. Układane są również karpy drzew i głazy. GDDKiA nie ukrywa, że planuje aranżację przejść tak, aby była to bariera przed przejazdami i niepożądaną penetracją przejść przez ludzi.

Przejścia przydatne w wyjątkowych sytuacjach.

GDDKiA chwali się, że podczas rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF), przejścia umożliwiły wprowadzenie ograniczeń w migracji dzików. Chodzi tu o specjalne wygrodzenia, które zostały tak stworzone, aby powstrzymywały głównie dziki, a inne zwierzęta nie miały problemu z przejściem.

No to już wiecie co jest na tych wiaduktach

Jeśli dotarliście do końca, to jestem przekonany, że wiecie już wystarczająco dużo o tych ogromnych, wiaduktach bez dojazdu. Następnym razem jadąc autostradą, to nie zapomnijcie pozdrowić spacerujących górą zwierzaków.

źródło: GDDKiA

Czytaj również:

Nie zawsze musisz szukać przejścia dla pieszych. Ten przepis o skrzyżowaniach jest dziwny, ale warto go znać

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać