Wiadomości

Od dziś rusza program Mój elektryk. Dopłaty nawet do 27 tys. zł

Wiadomości 12.07.2021 545 interakcji

Od dziś rusza program Mój elektryk. Dopłaty nawet do 27 tys. zł

Piotr Barycki
Piotr Barycki12.07.2021
545 interakcji Dołącz do dyskusji

Program Mój elektryk właśnie wystartował. Od teraz osoby fizyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie w kwocie do 18 750 zł, chyba że mają Kartę Dużej rodziny – wtedy dopłata będzie jeszcze wyższa.

Dla przypomnienia, w przypadku osób fizycznych podział dofinansowań wygląda następująco:

  • bez Karty Dużej Rodziny – do 18 750 zł, maksymalny koszt pojazdu: 225 000 zł
  • z Kartą Dużej Rodziny – do 27 000 zł, brak limitu ceny pojazdu

Samochód, który ma zostać dofinansowany w ramach programu, musi być przy tym fabrycznie nowy i w pełni elektryczny. Hybrydy i hybrydy plug-in nie są w ogóle brane pod uwagę. Uwzględniane są natomiast elektryczne motocykle (do 4000 zł dofinansowania), natomiast elektrycznie wspomagane rowery już nie. Smuteczek.

odtwarzacz CD w samochodzie mój elektryk
Nie, ty nie możesz skorzystać z programu Mój elektryk

W przeciwieństwie do starszej wersji programu, tym razem nie ma już – dla klientów indywidualnych – konieczności deklarowania minimalnego rocznego przebiegu. Można jeździć, można nie jeździć – grunt, żeby auto było zarejestrowane w Polsce, ubezpieczone i nie zmieniało właściciela przez 2 lata.

Program Mój elektryk – jaki jest budżet i jaki jest termin składania wniosków?

100 mln zł – tyle przeznaczono na część programu dla osób fizycznych. Pozostałe 400 mln zł przeznaczono na dofinansowanie w ramach tego samego programu, ale dla przedsiębiorców (w tym dopłaty do leasingu). Program Mój elektryk dla firm powinien również wystartować jeszcze w tym miesiącu.

Mój elektryk
Ten Fiat może skorzystać z programu Mój elektryk

Wnioski można składać pod tym adresem, przy czym całe to dofinansowanie jest raczej refundacją. Czyli najpierw musimy kupić samochód za pełną kwotę, po czym – posiadając już fakturę – zacząć proces ubiegania się o zwrot części wydatków.

Nabór do programu zostanie zamknięty 31 grudnia 2025 r. albo w momencie wyczerpania środków. Wszystkie pieniądze mają natomiast zostać wypłacone do końca czerwca 2026 r. Chętnie przy tym odesłałbym zainteresowanych do specjalnych stron z dodatkowymi informacjami, ale np. na tej (polecana w komunikacie prasowym) nie ma w sumie żadnych informacji, natomiast na tej ktoś chyba zapomniał podlinkować odpowiednie materiały i jest pełno tu wstaw LINK albo linków do strony głównej.

To teraz idźcie i kupujcie…

W końcu w ten sposób rozwiążemy wszystkie problemy związane z samochodami – wystarczy zmienić ich napęd na elektryczny. Ach, no i nie zapomnijcie, żeby za 2 lata sprzedać takiego częściowo refundowanego elektryka i kupić kolejnego. To ma sens.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać