Wiadomości

Premier ma nadzieję, że nie czeka nas reglamentacja oleju napędowego

Wiadomości 24.11.2022 62 interakcje

Premier ma nadzieję, że nie czeka nas reglamentacja oleju napędowego

62 interakcje Dołącz do dyskusji

Czy znowu wzrosną ceny paliw? Czy dostępność diesla będzie ograniczona? W środę podczas wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku padły interesujące stwierdzenia dotyczące rynku paliw. 

Nowym zagrożeniem w związku z cenami ropy oraz benzyny jest nieuchronne przywrócenie 23 proc. podatku VAT od tych produktów. Co na to premier?

Mateusz Morawiecki przedstawił zdanie rządu na temat przywrócenia 23 proc. VAT-u na paliwa. W jego przekonaniu rząd chce, żeby nie wiązało się to z podwyżkami cen detalicznych. Szef rządu zauważył jednak, że owe ceny są zależne nie tylko od chęci rządu, ale również od sytuacji na światowym rynku paliw. Kolejny czynnik to kurs złotówki do dolara amerykańskiego, bowiem to właśnie ta waluta obowiązuje na międzynarodowe transakcje paliwami.

Ceny paliw to nie jedyny problem, bowiem utrudniona jest dostępność

Morawiecki wyraził również, że dostępność diesla nie jest obecnie najlepsza, ale mimo to ma nadzieję, że ropa nie będzie reglamentowana w naszym kraju. W Europie są kraje, gdzie olej napędowy podlega reglamentacji, ale Polska nie była do tej pory zmuszona realizować takiego scenariusza.

„Mam nadzieję, że od początku roku ceny będą porównywalne do tych, które są teraz, a główne bolączki wiążą się z dostępnością oleju napędowego. Wiem, że różni importerzy polscy i zagraniczni starają się ściągnąć ten deficytowy w Europie towar do Polski” – Mateusz Morawiecki.

Daniel Obajtek komentuje

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że tego samego dnia Daniel Obajtek przekazał za pomocą social mediów istotne informacje. Prezes PKN Orlen stwierdził, że wykorzysta efekty synergii zrealizowanych fuzji, by zmiany jak najmniej odczuli kierowcy. Obajtek odnosi się do fuzji z Grupą Energa, Grupą Lotos oraz do przejęcia PGNiG.

Jak należy to rozumieć? Jakich cen paliw się spodziewać?

Wolałbym nie podejmować się interpretacji, a zamiast tego skupić na faktach. A fakty są takie, że po pierwsze dolar na dzień dzisiejszy kosztuje ponad 4,5 zł. Po drugie podatek VAT na paliwa niebawem wzrośnie z 8 proc. do 23 proc. Po trzecie otwarcie mówi się o tym, że paliwa brakuje. Każdy z tych czynników w pojedynkę byłby w stanie znacząco podnieść ceny. W sytuacji, kiedy wszystkie występują naraz, to trudno liczyć na optymistyczny scenariusz.

Obajtek zapytany przez dziennikarzy PAP o to, ile będzie kosztowało paliwo, odpowiedział: „Trudno mówić ile groszy paliwo będzie droższe, czy tańsze”. Czyli wiadomo, że nic nie wiadomo. Najważniejsze, żeby nie panikować.

źródła: e-petrol.pl/bankier.pl/pap.pl/Twitter

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać