Wiadomości

Najszybszy teoretyczny elektryczny hatchback koncernu VAG. Oto Cupra el-Born

Wiadomości 08.07.2020 50 interakcji
Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz 08.07.2020

Najszybszy teoretyczny elektryczny hatchback koncernu VAG. Oto Cupra el-Born

Grzegorz Karczmarz
Grzegorz Karczmarz08.07.2020
50 interakcji Dołącz do dyskusji

Jaka będzie tożsamość el-Borna? Elektryczny Volkswagen, planowany również jako Seat, stanie się sportowy i będzie Cuprą. Teoretycznie.

Czekaliście na zrównoważoną mobilność o wyjątkowym charakterze i dynamice i oto nadchodzi. Pojawi się elektryczna Cupra el-Born. Teoretycznie.

Elektryczny Volkswagen ID.3 jeszcze nie trafił do klientów po nękających go problemach produkcyjnych, a już powstaje Cupra el-Born – samochód elektryczny z koncernu VAG o sportowym zacięciu. A wyglądać będzie tak:

cupra el-born

Oraz tak.

cupra el-born

Czyli prawie tak.

volkswagen id.3

Teoretycznie.

Elektryczna Cupra el-Born teoretycznie szybka

El-Born powinien wcześniej trafić na rynek jako Seat. Ma przynajmniej pierwszeństwo w pokazywaniu się światu, bo miał ukazać się na odwołanych targach w Genewie.

Jako, że najsportowsiejsze modele Seata trafiają do oddzielnej submarki, do Cupry, to tam narodzi się el-Born w wersji sportowej. Powtórzcie to powoli – Elektryczny Volkswagen ID.3 na platformie MEB, w Seacie występuje jako el-Born, a el-Born w wersji usportowionej występuje w Cuprze. Teoretycznie, bo jeszcze nawet ID.3 nie ma.

W Cuprze el-Born ma oczywiście mieć swój specyficzny design. Skoncentrowano się na bardziej agresywnym wyglądzie przodu i detalach wykończeniowych wewnątrz pojazdu.

elektryczna cupra

Sportowy ekologiczny samochód

Nabywcy samochodów elektrycznych są uświadomieni ekologicznie. Dlatego z pewnością pieczołowicie przestrzegają przepisów i stąd przyspieszenie Cupry el-Born podawane jest do 50 km/h. Wyniesie 2,9 sekundy. Czasu do setki nie ujawniono. Wiadomo za to, że będzie miał specjalnie opracowane adaptacyjne zawieszenie i tak za wiele więcej nie wiadomo.

ID.3 z największym akumulatorem (77 kWh) ma przyspieszać do w 5,5 sekundy, ale do 100 km/h. Niewiele zostało do popisu dla el-Borna Cupry przez pozostałe 50 km. El-Born Cupra również ma mieć akumulator o pojemności 77 kWh dostępnej dla użytkownika, ale jedynie taki, bez wyboru większy/mniejszy. Seatowy el-Born ma mieć zaś 62 kWh. Ma mu zapewnić zasięg 499 kilometrów na jednym ładowaniu i uzupełniać 259 kilometrów w pół godziny przy ładowarce.

el born detale
Tośmy się naoglądali.

Podobieństwom nie ma końca. Nawet fabryka będzie ta sama – w niemieckim Zwickau, którą przekwalifikowano na produkcję samochodów elektrycznych. A to wszystko nastąpi już niebawem. Teoretycznie.

ID.3 nękały problemy

Był kłopot z oprogramowaniem, który rozwiązywał się dość długo i opóźnił dostawy do klientów. Tysiące wyprodukowanych samochodów stało na placach oczekując na dostawę prawidłowo działającego kodu. Problemy podobno są już zażegnane i ID.3 ma już trafiać do klientów, ale przeciągające się prace nad wyjściowym modelem czynią Cuprę el-Born najszybszym elektrycznym samochodem teoretycznym, choć zapowiadana jest na rok 2021.

Elektryczne samochody są fajne, wystarczy zmienić kilka znaczków, oprogramowaniem lub fizycznie ograniczyć pojemność akumulatorów i już mamy całkiem nowy pojazd. ID.3 ma być bazą dla kolejnych elektrycznych samochodów koncernu. Na opóźnieniu ucierpiały Audi, Skoda i Seat, teraz do tego grona dołącza też Cupra. Cupra el-Born będzie szybka, dopiero jak się w końcu uda wyjechać na ulice. Na razie pozostajemy w sferze teorii. 

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać