Klasyki

Amba Fatima, był Polonez 3d i ni ma. Zniknął i bomba, kto nie zdążył ten trąba

Klasyki 29.09.2020 1154 interakcje
Michał Koziar
Michał Koziar 29.09.2020

Amba Fatima, był Polonez 3d i ni ma. Zniknął i bomba, kto nie zdążył ten trąba

Michał Koziar
Michał Koziar29.09.2020
1154 interakcje Dołącz do dyskusji

Pośród roju Polonezów od zawsze wyróżniały się dwa wspaniale bezsensowne modele: 3d i Coupe. Ten pierwszy dopiero co pojawił się w ogłoszeniach. Ale już odpalacie lawetę, to odradzam, ten Polonez 3d to już wspomnienie.

Myślicie, że te wszystkie opowieści o wyścigach lawet to żart? Nie do końca. Dobrze pokazał to właśnie wspomniany Polonez 3d ze Sprzedajemy.pl. W teorii ogłoszenie było bardzo słabe. Na umiarkowanie popularnej platformie, zdjęcia na lawecie, cena na priv. Wszystko, co najgorsze. Ale właściciel mając taki sprzęt mógł sobie pozwolić na nonszalancję.

polonez 3d
Zrzut ekranu z ogłoszenia.
Autor: Auto.

Polonez 3d zniknął zanim powiedziałem „Borewicz”.

Ogłoszenie zobaczyłem dziś rano, wysłałem kolegom z redakcji, jeden otworzył, drugi już nie mógł. Polonez 3d zniknął, a został wystawiony zaledwie wczoraj po południu.

polonez 3d
Zrzut ekranu z ogłoszenia.
Autor: Auto.

Jak widać na zapisanych screenach, właściciel urządził niejawną licytację. Zainteresowani mieli po prostu pisać i dzwonić proponując ceny. Brzmi jak coś, co będzie trwać wieczność. Otóż nie tym razem. Ewidentnie kwota satysfakcjonująca właściciela padła błyskawicznie, a Polonez 3d zniknął tak szybko, jak się pojawił.

Nikomu nie przeszkadzało to, że wymaga renowacji i jest podrdzewiały. Ważne, że zachowały się najważniejsze elementy, karoseria rokuje, a wnętrze jest zaskakująco mało zużyte. Kto nie zdążył wziąć udziału w licytacji ten trąba.

borewicz
Zrzut ekranu z ogłoszenia.
Autor: Auto.

Polonez 3d, czyli Święty Graal FSO.

Zarówno Polonez Coupe, jak i 3d to modele uznawane za najbardziej wartościowe i poszukiwane wersję kultowego Borewicza. Wolumen produkcji obu był śmiesznie mały, zazwyczaj mowa jest o kilkudziesięciu-kilkuset sztukach, a jeszcze mniej przetrwało do dzisiaj. Smaku legendzie dodaje też absolutny bezsens obu wersji nadwoziowych. 3d od Coupe różni się tak naprawdę tylko detalami, takimi jak grubość słupka B.

Po co produkować dwie oddzielne wersje o takich samych, nikłych walorach użytkowych? Czemu je wytwarzano, jako ekskluzywne, kiedy prasa oburzała się na za wysokie ceny zwykłego Poloneza? Ile dokładnie ich powstało? Z jakimi silnikami? To tylko kilka spośród pytań i tajemnic dotyczących dziwnych Polonezów.

polonez 3d
Zrzut ekranu z ogłoszenia.
Autor: Auto.

Dlatego właśnie upośledzone, trzydrzwiowe Polonezy rozpalają wyobraźnię miłośników polskiej motoryzacji, a kwoty za jakie są sprzedawane przeciętnego właściciela Borewicza mogą wryć w ziemię. Tymczasem pozostaje nam pogratulować nowemu właścicielowi Poloneza 3d ciekawego zakupu i życzyć powodzenia w remoncie. Może się do nas odezwie?

Zdjęcie główne przedstawia Poloneza Coupe, a nie 3d. Nie musicie o tym pisać w komentarzach.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać