Wiadomości

Polacy oszaleli na stacjach benzynowych. Ktoś postanowił zatankować szambo

Wiadomości 25.02.2022 628 interakcji

Polacy oszaleli na stacjach benzynowych. Ktoś postanowił zatankować szambo

Piotr Barycki
Piotr Barycki25.02.2022
628 interakcji Dołącz do dyskusji

Wyjątkowo to nie jest kolejny żart z jakiegoś starego egzemplarza samochodu niemieckiej marki. Ktoś na wieść o tym, że paliwo na stacjach w Polsce może się skończyć – co było oczywistą brednią – uznał, że w takim razie trzeba zrobić zapasy. 

A że najwyraźniej nie miał nic lepszego pod ręką, przytargał na stację benzynową na przyczepce… szambo.

Dobra SZACHMAT faceta wywalili ze stacji chcial zalac szambo.

Posted by Pomidor Polonez ae86 on Thursday, February 24, 2022

Operacja niestety (albo na szczęście) nie zakończyła się powodzeniem. Według opisu profilu, który zamieścił nagranie, interesant z szambem na lawecie nie został obsłużony i obsługa pogoniła go ze stacji.

Chciałbym przy tym wierzyć, że jest to fejkowe nagranie, ale wczorajsze dantejskie sceny na stacjach benzynowych trochę odbierają mi wiarę w ludzkość. Można natomiast zadać kilka pytań odnośnie całego tego szambowatego wydarzenia.

Po pierwsze – czy można tankować paliwo do szamba?

Otóż, nie uwierzycie, ale nie, choć jestem absolutnie pewien, że komuś coś podobnego kiedyś się udało. Zgodnie jednak z przepisami, zbiornik na paliwo – a już na pewno przy takich objętościach – powinien spełniać konkretne wymagania, mieć właściwe certyfikaty i poświadczenia. Na niektórych stacjach możemy podobno nawet znaleźć informację, że tankowanie paliwa jest dopuszczalne tylko w przypadku atestowanych kanistrów.

Szambo raczej takiego atestu nie ma – a jeśli już jakiś atest ma, to raczej poświadcza co innego.

Po drugie – ile paliwa zmieściłoby się do takiego szamba?

Nie mam aż takiego doświadczenia, żeby ocenić pojemność szamba na oko, ale obstawiam, że nie jest ona mniejsza niż 1000 l. A to z kolei oznaczałoby, że jeśli właściciel szamba chciałby je zalać do pełna olejem napędowym, musiałby… zgłosić taki transport. Od kilku lat istnieje bowiem obowiązek zgłaszania transportu powyżej 500 l oleju napędowego jednym środkiem transportu. Zresztą od osób z branży udało nam się dowiedzieć, że takie zatankowanie ponad 500 l na cywila raczej po prostu nie przejdzie i tyle.

Zgodnie zresztą z przepisami, osoba prywatna może maksymalnie zatankować na jednostkę transportową „60 i 240 l” paliwa, niezleżnie od jego rodzaju.

Po trzecie – czy mozna w takim zbiorniku przechowywać paliwo?

Nie możesz, bo taki zbiornik – przynajmniej w przypadku oleju napędowego – ponownie musi spełniać określone wymagania. No chyba, że mamy magiczne, atestowane szambo dwupłaszczowe, zgodne jeszcze z kilkoma przepisami – to wtedy w sumie można. O ile ma oczywiście mniej niż 5000 l pojemności, bo w przeciwnym przypadku będziemy potrzebować pozwolenia budowlanego na montaż takiego szambo-zbiornika. Ale spróbować było warto.

Musisz przeczytać:

Musisz przeczytać